Gündem

Fikirtepe'de 8 yıldır 'kentsel dönüşüm' sürüyor; "Yolun bir tarafı kira desteği alıyor, diğer tarafı almıyor"

"Bölgede 61 yapı adasından 41’inde sorun var"

09 Nisan 2019 11:11

İstanbul Kadıköy ilçesine bağlı Fikirtepe'de 8 yıldır kentsel dönüşüm doğrultusundaki projeler devam ediyor. Son aylarda inşaatların yavaşladığı bölgede vatandaşların mağduriyeti sürüyor. Evleri yıkılan ama yenisi yapılmayan hak sahipleri kamudan çözüm bekliyor. Pek çok kişi anlaştığı inşaat firmasından kira desteği alamadığı için geçim sıkıntısı yaşıyor. Bölgede 61 yapı adasından 41’inde sorun var.

Hürriyetten Gülistan Alagöz'ün haberine göre Kimi firmalar mali sorunlar nedeniyle projelerini bırakırken, kimi de inşaatı yavaşlattı. Leke Fikirtepe Platformu Sözcüsü Engin Akgüzel, 61 yapı adası olan Fikirtepe’de gelinen noktayı şöyle özetliyor;

“Bölgede 15 proje bitti. 3’ünde iskan var, diğerlerinde tapu sorunu sürüyor. 5 yapı adasında firmalar işleri tamamen bıraktı. Toplam sorunlu yapı adası sayısı ise 41. Bunların kiminde yıkım yıllar önce yapıldı ama inşaat başlamadı. Kiminde ağır ilerliyor, kiminde birden fazla firma işin içinde diye süreç kilitlendi. Mağdur sayısı 60 bini aşıyor.”

Kira yardımı yok

Kimi firmaların uzun süredir kira desteğini kestiğini ve vatandaşların maddi zorluk yaşadığını belirten Akgüzel, “Fikirtepe’de bir yol düşünün bir tarafı devletten kira desteği alıyor, bir tarafı almıyor. Neden böyle bilen yok. Maddi seviyesi yüksek ilçelerde kamu desteği verilirken buraya verilmiyor. Komşularımız, dostlarımız zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor” dedi.

Fikirtepe’deki sorunların gündeme gelmesinden sonra kamu yetkililerinin devreye girdiğini hatırlatan Akgüzel, “Çadır kurarak yaptığımız eylem sonrasında birçok yetkili ziyarete geldi. Geçen haziran ayında bize söz verildi. Ama şimdi kimseye ulaşamıyoruz. Ne kira yardımı var, ne de bu inşaatların nasıl yapılacağına dair bir çözüm. Eğer Çevre ve Şehircilik Bakanlığı devreye girerse inanıyoruz ki sorunlar çözülür. Vatandaş yaptığı anlaşmalar üzerinden fedakarlık yapmaya da hazır. Yeter ki bize bir çözüm yolu sunulsun. Geçtiğimiz yıllarda bazı firmalar projelerini yarım bırakınca kamu devreye girmiş ve inşaatı üstlenmişti. Onlara yardım eli uzattılar bize neden uzatmıyorlar” diye konuştu.

Dönüşüm sonrası bölgede nüfusunda azaldığını belirten Akgüzel, “Fikirtepeli halk ucuz ev bulmak için şehrin gelişim çeperlerine gitti. Afgan ve Özbek yabancılar da eski evleri 200-300 liraya kiralayarak buraya yerleşti. Bölgenin kimliği kayboldu” dedi.

Haberin tamamı için tıklayın