Gündem

DSP, Erdoğan'a desteğini açıkladı

07 Nisan 2023 16:39

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik'in DSP ziyareti sonrası Önder Aksakal, 14 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceklerini açıkladı.

Yıldırım, yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından "Bu seçimlerde beraber yol yürüyebileceğimizi düşündük sayın DSP Genel Başkanı ve arkadaşlarına ilettik" dedi. AKP'nin, DSP'ye yaptığı ziyaretin ardından da DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ve partisinden bir heyet, saat 16.00'da AKP Genel Merkezi'ne geldi. Görüşmenin ardından açıklama yapan DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, 14 Mayıs seçimlerinde Tayyip Erdoğan'ı destekleyeceklerini duyurdu.

Aksakal şu ifadeleri kullandı: 

"DSP’nin parlamentoda da bir güç katkısı koymasının önemine vurgu yaparak bizimle birlikte yol yürüme arzularını iletmişlerdi. Bu hususu Başkanlık Kurulu’muzda da genişlemesine değerlendirdik. Uzunca zamandır Türkiye’nin de içinde bulunduğu coğrafyada küresel emperyalizmin yeni bir yapılanma hevesi içerisinde olduğunu, 2002 yılında DSP iktidardan gönderilirken, o dönemin ABD Büyükelçisi, Dışişleri Bakanı bölgemizde 22 devletin sınırlarını değiştirme niyetlerini açıkça ortaya koyması. Biz de biliyoruz ki buna karşı çıktığımız için, Bülent Ecevit tarafından Irak’ın işgaline karşı çıkıldığı için iktidardan uzaklaştırılmıştık. Türkiye bugün geldiğimiz noktada aynı tehditlerle, aynı kritik noktalara taşınmıştır. DSP de bu durumda önemli bir görev üstlenecektir. Çünkü DSP’nin varoluşu ve kuruluş gerekçesi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin vatanı ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü, bayrağını ve Anayasası’nın ilk 4 maddesinde yer alan hususların sonsuza kadar korunması üzerine kurgulanmıştır.

"DSP, doğruluğu tutarlı olan bir partidir"

DSP, doğruluğu tutarlı olan bir partidir. Bülent Ecevit de bu partiyi kurarken aynı ilkeler doğrultusunda çalışmalarını sürdürmüş ve 3 kez devlet yönetmiştir. DSP’nin bir devlet tecrübesi vardır. Bu devlet tecrübesini bugün özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ortaya çıkan manzaralara, devleti yok etmeye çalışan küresel sistemin aktörlerine karşı, kararlı ve inançlı bir duruş sergileyerek gerek terörle mücadelede gerek Kıbrıs’ın iki devletli statüsünün bütün dünya tarafından tanınması yönündeki çalışmalarında büyük emek sarf etmiş ve bir devlet tecrübesi olan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bu seçimde desteklenmesi yönünde görüşümüzü oluşturduk.

Bunun dışındaki hadiseler, bizler elbette parlamentoda DSP’nin katkılarına ihtiyaç duyulduğunu gündüz geldikleri zamanda düşüncelerimizi paylaşmıştık. Bu saatten sonraki çalışmalardaki irade ve karar elbette ki hakim parti olarak AK Parti’nindir. Biz önerilerimizi kendileriyle paylaştık. Sonuç çıktığında artık o bilgileri hep birlikte paylaşacağız.”

Aksakal, DSP’nin AKP listelerinden seçime girip girmeyeceği ve kaç adayın listede yer alacağı soruları üzerine şu yanıtı verdi:

“DSP, hiçbir zaman magazinin konusu olmamıştır. Bizler sayılar üzerinden siyaset yapan bir parti olmadık. DSP, parlamentoda temsil edilecektir dedikten sonra sayının o manada artık önemi kalmamıştır. Bizim için Türkiye önemlidir, gerisi teferruattır. DSP, orada olacak. Biz, seçimlere katılmıyoruz. AK Parti listelerinden parlamentoda yerimizi alacağız.”

 

 

Eski DSP'lilerden Kılıçdaroğlu'na destek açıklaması

Ziyaret üzerine eski DSP'li 74 bakan ve milletvekili, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nu desteklediklerini açıkladı.

21. Dönem DSP Samsun Milletvekili Tarık Cengiz, "Bugün görüyoruz ki; DSP'nin şu anki yönetimi birkaç sandalye uğruna pazarlıklar yapmaktadır. 74 eski DSP milletvekilleri ve bakanları olarak Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nu ve milletvekilliği genel seçimlerinde Millet İttifakı'nı sonuna kadar destekleme kararı aldık" dedi.

Açıklamada "Bugün yaşadığımız gelişmelerden dolayı açıklamamızı yenileme ihtiyacı hissettik. Daha önce 52 tane DSP eski milletvekili ve bakan arkadaşımızın yaptığı açıklamayı bugün 74 eski DSP bakan ve milletvekili arkadaşları olarak yeniden yapmak istiyoruz. Önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sayın Kılıçdaroğlu'na desteğimizi bir kez daha buradan haykırıyoruz. Bugün görüyoruz ki; DSP'nin şu anki yönetimi birkaç sandalye uğruna pazarlıklar yapmaktadır. Bu biz demokratik solcuları, Bülent Ecevit sevdalılarını bizim gibi Bülent Ecevit'e gönül veren, onunla yol yürüyen bütün arkadaşlarımızı derinden yaralamaktadır ama şuna inanıyoruz ki gerçek Ecevit'in yolunda yürüyenler bu seçimlerde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na desteklerini sonuna kadar vereceklerdir" denildi.

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün DSP'yi ziyaret etmişti.