Gündem

DHA YURT BÜLTENİ-7

Umuda yolculuk, İzmir'de faciayla sonuçlandı: 22 ölü, 13 yaralı (EK) 1)ÖLÜ SAYISI 22'YE YÜKSELDİ, GÖRGÜ TANIĞI KONUŞTU İzmir'de, kasasında Yunanistan'ın Samos Adası'na gitmeyi planlayan yabancı uyruklu düzensiz göçmenlerin bulunduğu kamyonun, sürücüsünün

14 Ekim 2018 15:22

Umuda yolculuk, İzmir\'de faciayla sonuçlandı: 22 ölü, 13 yaralı (EK)
1)ÖLÜ SAYISI 22\'YE YÜKSELDİ, GÖRGÜ TANIĞI KONUŞTU

İzmir\'de, kasasında Yunanistan\'ın Samos Adası\'na gitmeyi planlayan yabancı uyruklu düzensiz göçmenlerin bulunduğu kamyonun, sürücüsünün kontrolünden çıkarak, dere yatağına uçması sonucu meydana gelen kazada ölü sayısı 22\'ye, yaralı sayısı ise 13\'e yükseldi. 
Kazanın görgü tanığı Mehmet Eker, olay yerinden aracıyla geçerken, yol kenarında yaralı birini gördüğünü söyledi. Eker, \"Ben sabah saatlerinde, Konak\'a doğru gidiyordum. Köprü üzerinden geçerken, yol kenarında biri, aracımı durdurmak istedi; ama ben durmadım önce. Sonra az ileride durdum. Camı açtım, \'Kaza yaptım, yaralıyım. Beni Yeşilyurt\'taki hastaneye götür\' dedi. Ben de o yöne değil; Tepecik\'teki hastaneye götüreyim, dedim. Kabul etmedi. Sonra \'İleride polis var, istersen onlara söyleyelim; aracı çekerler, mağdur olmasın\' dedim. \'Tek yaralı benim, beni ileride bir taksiye bindir\' dedi. Ben de Karabağlar\'da taksiye bindirdim. Yaralı durumdaydı, kendisi aracın şoförüymüş. \'Tekim\' dediği için ben de kaza yerine bakmadım\" dedi.
Mehmet Eker\'in bahsettiği yaralının, kazadan yaralı kurtulan kamyon şoförü Mustafa Yılmaz olabileceği belirtilirken, kazayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

Mehmet CANDAN- Taylan YILDIRIM- Davut CAN- Umut KARAKOYUN/İZMİR, (DHA)

====================================================

2)SEVGİLİSİ TARAFINDAN TERK EDİLEN KADIN, İÇKİ ŞİŞESİYLE TRAFİĞİ BİRBİRİNE KATTI

KONYA\'da sevgilisi tarafından terk edildiğini ileri süren H.U.(46), elinde içki şişesiyle cadde ortasında yürüyerek trafiği birbirine kattı. H.U., polis tarafından bölgeden uzaklaştırılıp, evine götürüldü. Olay, bugün saat 10.30 sıralarında kentin en işlek caddelerinden Ahmet Hilmi Nalçacı Caddesi\'nde yaşandı. Alkollü olduğu gözlenen H.U., elinde içki şişesiyle caddenin ortasında araçları aldırış etmeden yürümeye başladı. Kadına çarpmamak için manevra yapmak zorunda kalan sürücüler durumu polise bildirdi. İhbar üzerine gelen polisler H.U.\'yu yolun kenarına aldı. Yanına gelen polislerden sevgilisini çağırmalarını isteyen H.U. elindeki içki şişesini alan polislere tepki gösterdi. Polisler H.U.\'nun  erkek arkadaşını cep telefonuyla aradı; ancak sevgilisi gelmedi.  Sevgilisinin kendisini dövdüğünü ileri süren H.U., \"Sevgilim beni sattı. \'Başkalarıyla da çıkacaksın\' dedi, dövdü.\" dedi. Polisler güçlükle ikna ettikleri H.U.,\'yu bölgeden uzaklaştırıp, evine götürdü. 

Görüntü Dökümü 
--------------------
- Kadının araçların arasında yürümesi 
- Polisin yolun kenarına götürmesi 
- Genel ve detay

(Haber- Kamera: Hasan DÖNMEZ KONYA DHA)

========================================================

3)PARK HALİNDEKİ SAMAN YÜKLÜ 2 KAMYONDA YANGIN

ŞANLIURFA\'nın Birecik ilçesinde park halindeki saman yüklü 2 kamyonda bilinmeyen nedenle yangın çıktı. Kamyonlar kullanılamaz hale geldi. Olay, dün gece Yeşildağ Mahallesi\'ndeki hayvan pazarı yanında meydana geldi. Park halinde bulunan saman yüklü 2 kamyondan alevler yükseldiğini görenler, durumu itfaiye ve polise bildirildi. İhbarla bölgeye geçen itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Samanın içten içe yanması ve yoğun duman nedeniyle ekiplerin güçlükle müdahale ettiği yangın, kamyonların kasasındaki samanın iş makinesiyle boşaltılmasının ardından kontrol altına alındı. Samanın yandığı yanında araçlar kullanılamaz hale gelirken, yangının nedeni araştırılıyor.

Görüntü Dökümü 
--------------------
- Park halinde yanan kamyonlar
- Ekipler yangına müdahalede bulunması
- Olay yerinde önlem alan ekipler
- Kamyondan yükselen dumanlar
- Genel ve detay görüntüler

( Haber: Ali LEYLAK-Kamera:-ŞANLIURFA - DHA)
GÖRÜNTÜ BOYUTU: 569 MB

====================================================

(ÖZEL)

4)BOZCAADA’NIN BAĞ EVLERİNE PANSİYON RUHSATI VERİLMESİNE TEPKİ
 
ÇANAKKALE\'nin Kuzey Ege Denizi’ndeki turizm cenneti Bozcaada’da, can çekişmekte olan bağcılığın ‘ölüm fermanı’ olarak nitelendirilen bağ evlerine pansiyon ruhsatı verilmesi kararına karşı tepkiler büyüyor. Bozcaada Belediye Meclisi’nin 2017 yılında aldığı karar, bağ evlerinin pansiyona dönüştürülmesinin önünü açmıştı. Şu ana kadar 10 bağ evine pansiyon ruhsatı verildi. Belediye Meclisi kararını yargıya taşımaya hazırlanan Bozcaada Forum, uygulama ile Ada’daki tüm yapıların potansiyel turizm tesisine dönüştüğünü ileri sürerken, bağcılığı bitireceğinden endişe ettikleri kararın, ‘Toprak Koruma Kanunu’na aykırı olduğunu da belirtiyor.  CHP\'li Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz ise, bağ evlerine pansiyon ruhsatı verilmesinin aksine bağcılığı canlandıracağını savundu.
Bozcaada ilçesinde, Belediye Meclisi\'nde 7 Haziran 2017 tarihinde bağ evlerinin pansiyona dönüştürülmesi kararı alındı. Belediyenin çekinceleri nedeniyle karar geçtiğimiz yıl uygulanmadı. Bu yıl ise, şimdiye kadar 10 bağ evine pansiyon ruhsatı verildi. Bozcaadalı çevreciler ve Adalı turizmciler, uygulamayla ilçedeki tüm yapıların potansiyel turizm tesisine dönüştüğünü ve bağcılığı bitireceğini iddia ederek, karara tepki gösterdi.
KARARIN İPTALİNİ İSTEDİLER
İlçede çevre konularına hassasiyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olan Bozcaada Forum üyeleri, kararın iptaline ilişkin Bozcaada Belediyesi\'ne dilekçe ile başvuruda bundu. Bağ evlerine işletme ruhsatı verilmek suretiyle bu yapıların turizme yönelik kar amacıyla hizmette kullanılmasına dair alınmış kararın, 5403 ve 6537 nolu \'Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu\' esası ve hükümlerine aykırılık teşkil ettiği iddia edilen dilekçede, şöyle dendi:

\"Bağ evleri olarak adlandırılan yapılar tarımsal amaçlı olup, vasfı değiştirilemez özelliktedir. Ayrıca bu karar Bozcaada merkezinde faal turizm işletmeleriyle yaşanan ve giderilmesi mümkün olamıyan sorunların (ses, gürültü kirliliği, güvenlik, görsel kirlilik vb.) Bozcaada kırsalına da taşınmasına, bağcılık başta olmak üzere tüm tarımsal üretim faaliyetlerinin bozulmasına veya yok olmasına sebebiyet oluşturacak etkendir ve bu durum kaçınılmazdır. İş bu sebeplere istinaden, bağ evlerine işletme ruhsatı verilmesine dair alınmış meclis kararının tekrar gözden geçirilmesini ve iptalini talep ediyoruz.\"

MECLİS, İPTAL İSTEMİNİ REDDETTİ

Bozcaada Forum\'un Bozcaada Belediyesi\'ne gönderdiği dilekçe, 4 Ekim tarihindeki Belediye Meclis Toplantısı\'nda gündeme alındı. Meclis, dilekçenin reddine ve 7 Haziran 2017 tarihinde alınan kararın aynen uygulanmasına karar verdi.

\"BU KARAR BAĞCILIĞI ÖLDÜRECEK\"

Uygulama ile Ada\'nın taşıma kapasitesinin daha da artacağını belirten Bozcaada Forum üyesi Sinan Çöpdemir, \"Zaten normalde bu bağ evleri zirai aletlerin muhafazası için gereken yerler olarak geçiyor kanunda. Yani ev olarak bile geçmiyor. Dolayısıyla bu bağ evlerinin pansiyon-otel olarak kullanılması kesin olarak Toprak Kanunu\'na aykırı. Ayrıca bu karar bağcılığı da öldürecek. İnsanlar kolay para kazanmak için \'3 ay çalışayım, diğer aylar yiyeyim\' diye bağa bakacağına pansiyonuna bakacak. Ada\'da bağcılık ölünce diğer yerlerden ne farkı kalacak? Zaten bağcılık can çekişiyor. Bu kararla herkes pansiyon yapmak isteyecek bağ evini. Biliyorsunuz, ilçenin taşıma kapasitesi de çoktan aşıldı. Belediye taşıma kapasitesinin belirlenmesi için sürekli, \'Turizm Master Planı\' dedi. Nerede bu plan, 4 yıl geçti, halk ile neden paylaşılmıyor? Bu planda, bağ evlerine ruhsat verilmesi var mı? Hiç bir şey yok ortada. Mücadelemize hukuksal yollardan devam edeceğiz\" dedi.
\"ENDİŞENİN FARKINDAYIM\"
Karara yapılan itirazlara ve endişelere yanıt veren CHP\'li Bozcaada Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz ise, bağ evlerine ruhsat verilmesinin yasal olarak mümkün olduğunu söyledi. Alınan bu kararı, hukuki dayanağını görmek ve ileride herhangi bir yanlışa düşmemek adına yaklaşık bir yıl uygulamadıklarını belirten Başkan Yılmaz, şöyle konuştu:
\"Bu süreçte Bozcaada\'dan bir vatandaş, Meclisin aldığı kararı Belediyenin uygulamadığı gerekçesiyle idari mahkemeye başvurdu. Davayı o kişi kazandı. Aslında hukuk da bizim aldığımız kararın doğru olduğunu teyit etmiş oldu. Tekrardan konuyu gündemimize aldığımızda Meclis üyelerimiz aynı şekilde temayül gösterdi. Zaten Bozcaada Turizm Master Planı\'da son aşamasına geldi. Son halini Meclise getirmeden mutlaka halkımız ile paylaşacağız. \"
\'AKSİNE BAĞCILIK DAHA ÇOK CANLANABİLİR\'
Bağ evlerinin ruhsatlandırılması ile bağcılığın gerileyeceğine ilişkin iddialara katılmadığını da ifade eden Başkan Yılmaz, bu uygulama ile aksine bağcılığın daha da canlanabileceğini belirterek, \"İnsanlar o bağlara daha çok ehemmiyet gösteriyor.  İşletmeci, pansiyon hizmeti vereceği insanlara daha doğal ve güzel bir şekilde sunmak istiyor. Pansiyon ruhsatı alan insan, misafirlerine o bağı daha güzel göstermek adına bakımını yapıyor, daha çok özen gösteriyor. Bu durumda benim gözlemim atıl durumda olan bağların bakımının tekrardan yapıldığı yönünde\" dedi.

Görüntü Dökümü
--------------------
-Bozcaada merkezi, bağları ve ayazma plajının drone ile çekilmiş arşiv görüntüleri.
-Bozcaadadeki vatandaşların 2014 yılında Bakanlığın açıkladığı imar planına itiraz yürüyüşünden arşiv görüntüler.
-Bozcaada merkezinden görüntüler.   
-Bozcaada bağlarından ve bağ evlerinden görüntü.
-Bozcaada Forum üyesi Sinan Çöpdemir\'in açıklamaları.
-Bozcaada Forum üyesi Aziz Karadaş\'ın açıklamaları.

 Haber-Kamera: Serkan İLİK/BOZCAADA (Çanakkale), (DHA)

====================================================

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir