Gündem

DHA YURT BÜLTENİ-2

Şanlıurfa’da 4 büyüklüğünde deprem   Şanlıurfa’da, merkez üssü Karaköprü ilçesi olan, Richter ölçeğine göre, 4

21 Mayıs 2018 13:20

Şanlıurfa’da 4 büyüklüğünde deprem
 
Şanlıurfa’da, merkez üssü Karaköprü ilçesi olan, Richter ölçeğine göre, 4.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi.
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı\'nca (AFAD) saat 04.09\'da merkez üssü Şanlıurfa\'nın merkez Karaköprü ilçesi olan depremin büyüklüğü 4.0 olarak açıklandı. Yerin 12 kilometre derinliğinde meydana geldiği belirlenen deprem, diğer ilçelerde de hissedildi. Deprem nedeniyle can ve mal kaybı olmadığı belirtildi.

Haber:ŞANLIURFA, (DHA)

==============================================

Hakkari\'de PKK\'ya darbe
 
Hakkari\'nin Şemdinli ilçesi Çatalca köyü kırsalında, dün 2 PKK\'lı teröristin öldürüldüğü çatışmanın ardından yapılan arazi arama- tarama faaliyetlerinde, çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesi ele geçirildi. 
Hakkari Valiliği\'nden jandarma ekiplerinin Şemdinli ilçesine bağlı Çatalca Köyü kırsalında, terör örgütü PKK\'ya yönelik sürdürdüğü operasyonlarla ilgili yapılan açıklama, şöyle:\"Şemdinli İlçesi Çatalca Köyü kırsal alanında icra edilen arama tarama faaliyeti neticesinde; 5 el bombası, 3 AK-47 kalaşnikof piyade tüfeği, 14 AK-47 kalaşnikof piyade tüfeğine ait şarjör, 416 AK-47 kalaşnikof piyade tüfeğine ait fişek, 8 şarjör kütüklüğü, 2 şarjör kılıfı, 2 telsiz, 1 gece görüş dürbünü, 1 dürbün, 1 kamera, 10 kameraya ait hafıza kartı, 300 metre kablo, 9.200 TL nakit para, 2 fotoğraf makinesi bataryası, 1 radyo, 2 USB kablo, 6 şarj kablosu, 1 akımölçer, 1 güneş paneli, 1 şemsiye,1 elektrikli fünye, 7 çanta, 1 uyku tulumu, çok sayıda örgütsel doküman ve yaşam malzemesi ele geçirilmiştir. Konu ile ilgili adli tahkikat devam etmektedir.\"

Haber:HAKKARİ, (DHA) 

==============================================

Kütahya\'da yolcu otobüsü devrildi: 2 ölü, 16 yaralı/EK

ÖLÜ SAYISI 2\'YE ÇIKTI
Kütahya\'da, sürücüsünün kontrolünden çıkıp, devrilen yolcu otobüsünde yaralanan yolculardan Ramazan Salih Keskin, kaldırıldığı Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi\'nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Keskin\'in hayatını kaybetmesiyle kazada ölenlerin sayısı 2\'ye yükselirken, yaralı sayısı da 16 oldu.
Öte yandan ölen otobüs şoförü Süleyman Dönmez\'in, İstanbul\'dan gelirken Sakarya\'nın Pamukova ilçesinde otobüsü, ikinci şoförden devralıp, direksiyon başına geçtiği öğrenildi.

GÖRÜNTÜ GEÇİLECEK 

Haber:KÜTAHYA,(DHA) 


==============================================

Para etmeyen erik üreticiyi mağdur etti

Manisa\'da erik üretimi yapan çiftçiler, fiyatların 50 kuruşa kadar düşmesiyle mağdur oldu. \'Papaz\' ve \'Ankara\' cinsi erikler, üreticinin elinde kalırken, toplanan erikler hayvanlara yem olarak verilmeye başlandı. 
Manisa\'nın erik üretim merkezi Turgutlu\'da, erik üreticisi kilogramı 50 kuruşa kadar düşen fiyatlar nedeniyle zarar etti. İlçede nisan ayı sonlarında hasat edilmeye başlanan papaz eriği ve Ankara eriğinin kilosu 8 liradan satılırken son günlerde hava sıcaklıklarındaki artışla birlikte erikler bir anda olgunlaştı. Alıcı bulamayan üretici toplama masraflarını da karşılayamayınca erikleri evde besledikleri hayvanlara yem olarak vermeye başladı. Turgutlu Ziraat Odası Başkanı Abdullah Şenol, fiyat dengesizliğine dikkat çekerek, \"Son 3- 4 gündür fiyatlar aniden düştü. Erik hasadının başladığı günlerde eriğin kilosu 7-8 liradan satılıyordu. Son zamanlarda havaların sıcak gitmesi ve eriklerin tamamının biranda olgunlaşması nedeniyle fiyatlar çok fazla düştü. Erik bollaştığı için fiyatlar dibe vurdu. İşçi maliyetlerini bile kurtarmıyor. Eriğin bol olduğu yıllarda hep aynı sorunu yaşıyoruz. Fiyat dengesizliği yaşanıyor. Ramazan ayının gelmesi de fiyatların düşmesinde etkili oldu\" dedi. 
\'HER TÜRLÜ ZARAR EDİYORUZ\'
Erik üreticisi aynı zamanda Turgutlu Ziraat Odası Meclis Başkan Yardımcısı Celil Kahraman da yaptığı masrafı karşılayamadığından dert yandı. Üretici Celil Kahraman, \"Kendimi bildiğimden beri çiftçiyim. Böyle durum görmedim. En iyi erik 1 lira 20 kuruşa alıcı bulurken, diğerleri de 50 kuruştan satılıyor. Bu da eriği toplamaya değmiyor. Bu kez toplamasak erik ağaçta kaldığında ağacı kurutuyor. Her türlü zarar ediyoruz. Üretici yandı\" diye konuştu. Fiyat düşüşünde eriğin bollaşmasının etkili olduğunu dile getiren Celil Kahraman, birçok erik üreticisinin topladığı erikleri evinde beslediği hayvanlara verdiğini ifade etti. Tüccarın da erik almadığını kaydeden Kahraman, erik üreticisi için bir çözüm yolu bulunmasını istedi.  Turgutlu ilçesinin erik üretimiyle ünlü Osmancık Mahallesi Muhtarı Salim Çetin ise erik üretiminde bu yıl sorun yaşadıklarını belirterek, \"Ankara eriği para etmiyor. Tüccar alırken nazlanıyor. Yani alan da zararda tüccar da zararda\" diye konuştu.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-------------------------------
-Bahçelerden erik toplanması
-Erik üreticisi aynı zamanda Turgutlu Ziraat Odası Meclis Başkanı Celil Kahraman ile röp.
-Osmancık Mahallesi Muhtarı Salim Çetin ile röp.
-Toplanan eriklerin kasalara yerleştirilmesi
-Eriklerin keçilere yedirilmesi
-Genel ve detay görüntüler

Haber - Kamera: Doğan ÇİZMECİ/TURGUTLU (Manisa), (DHA)

=============================================

Madenci heykelleri, 72 yıllık atölyede hayat buluyor

Zonguldak\'ta babalarının 1946 yılında açtığı döküm atölyesini yaşatmaya çalışan kardeşler Nazmi Özden(55) ve Remzi Özden(64), kömürden yaptıkları saat ve metalden yaptıkları madenci heykelleriyle kentin tanıtımına katkı sağlıyor. 72 yıllık atölyeden çıkan madenci heykelleri bugüne kadar eski Başbakan Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi birçok siyasi lidere hediye olarak gönderildi.
Trabzon\'dan 1946 yılında Zonguldak\'a göç eden Arif Erdem, kentin ilk bakır döküm atölyesini açtı. 2002 yılında, 92 yaşındayken vefat eden Arif Erdem\'in oğulları Nazmi Özden ve Remzi Özden de babalarının yanında öğrendikleri mesleği bugüne kadar taşıdı. 72 yıldır açık olan döküm atölyesinde uzun yıllar mutfak gereçleri, bakır tencere, tabak, bardak gibi ürünler üretildi. Son yıllarda üretilen ürünlere rağbet azalınca atölye, madenci heykeli, kömür saati, Atatürk büstü ve heykeli, madencilerle ilgili çeşitli hediyelik eşyalar üretimine yöneldi. Nazmi ve Remzi Özden kardeşler, ürettikleri ürünlerle kentin tanıtımına da katkı sağlıyor. Atölyeden çıkan madenci heykelleri, eski Başbakan Bülent Ecevit ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gibi birçok siyasi lidere hediye olarak gönderildi.
KENTİN TEK METAL MADENCİ HEYKELİ ÜRETEN ATÖLYESİ
Nazmi Özden, bakır mutfak eşyalarını ürettikleri zaman sadece hediye olarak yaptıkları madenci heykellerinin bugün gelir kapısı olduğunu söyledi. Ömrünün sonuna kadar atölyede çalışmayı sürdüreceklerini, ancak arkalarından yetişen bir nesil olmadığını söyleyen Nazmi Özden, \"Zonguldak\'ın küçülmesi ile birlikte bizde küçüldük, atölyemiz küçüldü. Biz bakır işi yaparken heykelleri bedava yapıyorduk. Para almıyorduk. Bizim işlerimiz küçülünce bu işler bizim ekmek teknemiz oldu. Yani zamanında bedava yaptığımız işler ne yazık ki gelir kaynağımız oldu. Bunlar bizim hobilerimizdi. Hobilerimiz işimiz oldu. Babamla birlikte 4 erkek kardeş beraber burada çalıştık. Çalışanlar da vardı. Kalabalık bir atölyeydik. İlk ağabeyimi kaybettik. 6 ay sonra babamı kaybettik. Hepimiz bu atölyeden emekliyiz. Burada gördüğünüz kum yığını bize gelir kapısı oldu, ekmek teknemiz oldu. Ömrümüz olduğu müddetçe biz buna devam edeceğiz. Biz yapmazsak bu metal madenci heykelini yapacak olan yok. Madenci heykeli havzanın ilk hediyelik eşyası olarak verildi. Bunlara ek olarak kurum ve belediyelere özel heykellerde yapıyoruz\" dedi.
HER ÜRÜN BİRER EL EMEĞİ
Rezmi Özden de yeni ustalar yetişmediği için kendilerinden sonra atölyenin kapanacak olmasının kendilerini üzdüğünü söyledi. 18 yaşından beri atölyede çalıştığını belirten Rezmi Özden, \"Bizden sonra yetişen usta yok. Atölye kapanacak. Öyle gözüküyor. Atölyelerin maliyeti, kazanılan para gibi nedenlerden dolayı bu mesleği yapmak isteyen yok. Eskiden çıraklık vardı. Yanında yetiştirirdin, işi öğretirdin sonra para verirdin. Şimdi işi öğretemeden para veriyorsun. Parayı beğenmiyorlar. Tabi makineleşmede var. El emeği kayboluyor. Atölyemizde her ürün el birer el emeği. Çin\'den gelen madenci heykelleri de var. Onlarla rekabet haline giremiyoruz tabi. Bizim ürettiklerimizi bizi tanıyanlar alıyor. Burada üretilen madenci heykelleri birçok siyasi liderlere, ünlü sanatçılara gitti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eski başbakanlar, bakanlara bu el emekleri hediye olarak gitti. Bizim emek verdiğimiz heykelleri onların elinde görünce mutlu oluyoruz. İçimizde sıcak bir duygu oluyor. \'Ben ürettim\' diyorsun. Oda bizim için bir kazanç\" diye konuştu.

Görüntü Dökümü:
------------------------
-Madenci heykelleri
-Nazmi ve Rezmi Özden\'in çalışması
-Atölyeden detay
-Nazmi Özden ile röp.
-Rezmi Özden\'in çalışması
-Remzi Özden ile röp.
-Madenci heykllerini boyaması
-Atölyeden detay

(10.08) Boyut: (1.10 GB)
Haber-Kamera: Gürkay GÜNDOĞAN-Cüneyt ÖZFİDAN/ZONGULDAK,(DHA)


 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir