Gündem

DHA YURT BÜLTENİ - 21

Bursa'da 'Gece Kartalları' ilk düdüklerini çaldı BURSA'da "Gece Kartalları' ismi verilen ve aldıkları eğitimi başarı ile tamamlayan 250 bekçi göreve başladı

05 Haziran 2018 06:39

Bursa\'da \'Gece Kartalları\' ilk düdüklerini çaldı

BURSA\'da \"Gece Kartalları\' ismi verilen ve aldıkları eğitimi başarı ile tamamlayan 250 bekçi göreve başladı.
Bursa Emniyet Müdürlüğü tarafından verilen ve 4 ay süren eğitimin ardından başarılı olarak \"Gece Kartalları\' ismini alan 250 bekçi göreve başladı. 8 bin 320 müracattan seçilen 250 bekçi adayı, teorik ve uygulamalı eğitimlerden geçerek, 4 aylık eğitimini başarı ile tamamladı. Mahallelerde görev yapacak bekçiler, güneşin batışından doğuşuna kadar devriye görevini yerine getirecek. 8 saat çalışma ve haftada bir gün istirahat esasına göre çalışacak bekçiler, ilk etapta polis eşliğinde göreve çıkacak. Çarşı ve mahalle bekçileri, daha sonra da her mahallede iki kişi olacak şekilde nöbet tutacak.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: 
-------------------------------
Bekçilerin devriye atması
Telsiz ile muhabere yapması
Düdük çalması

Haber-Kamera: Berktuğ ÖNCÜ / BURSA,(DHA)
====================================

Patenti, 8 tonluk Türk Bayrağı motifli dondurma şovuyla kutladılar
 
MARAŞ Dondurması\'nı tescilleyen Türk Patent ve Marka Kurumu, patent belgesini Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası\'na (KMTSO) törenle takdim etti. Belgenin alınmasıyla KMTSO\'nun bahçesinde vince asılan 8 metre uzunluğunda, 8 ton ağırlığındaki Türk bayraklı Maraş Dondurması; motorlu testere, balta ve satırlarla kesilerek davetlilere ikram edildi.
Kahramanmaraş\'ın sınırları içinde yetişen kekik, keven, sümbül ve çiğdem gibi çiçeklerle beslenen keçilerin sütleri ile salebin ustalarının mahir elleriyle yapılmasıyla ortaya çıkan Maraş Dondurması\'nın tescillenmesinden dolayı KMTSO Fuaye Salonu\'nda bir tören düzenlendi. Törende konuşan KMTSO Başkanı Serdar Zabun, şehrin en önemli simge ve markası olan Maraş Dondurması\'nı coğrafi işaretini alarak taçlandırdıklarını söyledi. Geçmişten günümüze kadar dondurma kültürünü yaşatan, ismini ve lezzetini ülke sınırlarına kadar taşıyan dondurma ustalarını da yad eden Zabun, \"Bu her bir Kahramanmaraş ferdi için büyük bir gurur, farklı bir heyecan ve bugün Kahramanmaraş\'ın en güçlü markası tüm Kahramanmaraşlıların ortak değeri dondurmamızın tescil belgesine Türk patent ve Marka Kurumu\'nun çok kıymetli başkanı Prof. Dr. Habip Asan\'ın elinden alacağız. Tıpkı mücadelede Kurtuluş Savaşı ateşinin yakıldığı Kahramanmaraş\'a verilen İstiklal Madalyası gibi bu belgeyi de tüm Kahramanmaraşlılar adına almış olacağız\" dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ise, Maraş Dondurması\'nın tescillenmesiyle artık başkalarının her dondurmayı \'Maraş Dondurması\' diye satamayacağını, bunun da şehrin karakterinin ve kimliğinin oluşmasına büyük bir katkı ağlayacağını söyledi.

ASAN: ALDIĞINIZ DONDURMADA COĞRAFİ İŞARET VARSA MARAŞ DONDURMASI\'DIR
Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ise, Maraş Dondurması\'nın tescili ile beraber piyasada her isteyenin bu ismi kullanamayacağını söyledi. Kendilerindeki tescil standartlarına göre yapılan dondurmaların Maraş Dondurması\'nın ismini kullanabileceğini, bunun da piyasaya kalite getireceğini ifade eden Asan, şunları söyledi:
\"Tabi bunu ulusal ve uluslararası alanda bu işten daha fazla para kazanmak için hiç kuşkusuz yapmamız gerekenler var. Bir sonraki aşama bunun Avrupa Komisyonu\'nda da tescilinin yapılması. Biz de bu konuda Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası\'na gereken desteği vereceğiz. Ve böylelikle Avrupa Birliği ülkelerinin tamamında koruma elde edilecek. Daha sonraki aşamada hem ulusal hem de uluslararası düzeyde bunun daha fazla bilinirliğinin artırılmasıyla ilgili uygun stratejilerle marketing stratejisi ile inşallah hem ülkemiz hem de Maraş ekonomisine çok daha fazla ekonomik katkı sağlaması mümkün. Coğrafi işaretler Maraş Dondurması\'nın gerçekten potansiyeli çok fazla. Zaten bilinen bir markası var. Amblem kullanma zorunluluğu da getirdik. Maraş Dondurması olarak aldığınız ürünün hem üzerinde amblem olacak \'Coğrafi işaretlidir\' diye bizim kurumumuzun adını taşıyan hem de bunun gerçek bir Maraş Dondurması olduğundan emin bir şekilde tüketeceksiniz.\"

DONDURMAYI MOTORLU TESTEREYLE KESTİLER
Konuşmaların ardından Habip Asan, Maraş Dondruması\'nın tescil belgesini KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı Serdar Zabun ile Meclis Başkanı Hanefi Öksüz\'e takdim etti. Zabun ve Öksüz de tescillenen dondurmanın tablosusunu Asan\'a hediye etti. Daha sonra odanın bahçesinde patente özel bir dondurma şov yapıldı. Törene özel hazırlanan 8 metre uzunluğunda 8 ton ağırlığında Türk bayrağı motifli Maraş Dondurması dev bir vinç yardımıyla bahçeye getirildi. Vince asılı olan dondurma, dondurma ustası Erdal Kanbur tarafından motorlu testere ile kesildi. Daha sonra Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal ile Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ve diğer davetliler ellerine aldıkları balta ve satırlarla dondurmayı kesti. Kesilen dondurmalar ardından davetlilere ikram edildi.
Törene; AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, daire amirleri, dondurma ustaları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: 
-------------------------------
-Konuşmalar
-Dondurma şov
-Dondurma yiyenler
-Dondurma tesisi
-Genel ve detaylar

Haber-Kamera: Ömer KOÇ / KAHRAMANMARAŞ,(DHA)
===========================================

Bolu\'da HDP binası önünde gerginlik

BOLU’da, HDP İl ve Merkez İlçe Başkanlığı binasının önüne bayrak asan partililere, ülkücü bir grup tarafından tepki gösterildi. Ülkücü gruptakiler indirdikleri HDP bayraklarını yakarken, olay polisin müdahalesiyle büyümeden önlendi.
Bolu’nun en işlek caddesi olan İzzet Baysal Caddesi’nde tüm siyasi partilerin bayraklarının asılı olduğu alanda bulunan HDP İl ve Merkez İlçe Başkanlığı binasının önüne saat 01.00 sıralarında HDP bayrakları asıldı. Bayrakların asıldığını gören bir grup tepki gösterdi. Daha sonra tepkiler büyüdü ve ülkücü olduğu belirlenen grubun sayısı arttı. Gerginlik nedeniyle HDP’liler parti binasının içine girip ışıkları kapatarak, kapıları kilitledi. 
Bu sırada aralarında MHP Bolu 1. sıra milletvekili adayı Adem Evcil ve Ülkü Ocakları Bolu İl Başkanı İsmail Akgün’ün de bulunduğu kalabalıktan bazıları HDP flamalarını indirdi. Yaklaşık 100 kişilik grup daha sonra bu flamaları ateşe verdi. 
İhbar üzerine bölgeye çok sayıda polis geldi ve kalabalığın dağılmasını istedi. İsmail Akgün kendilerinin tepkilerini ortaya koyduklarını ifade ederek, bundan sonra olayın güvenlik güçlerine intikal ettiğini, onların gerekeni yapacağını söyledi. Kalabalık, ‘Ülkücü Yemini’ ettikten sonra polisin sözlü uyarısının ardından dağıldı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
-------------------------------
-Bayrakların yakılması
-Merdivenle tırmanılması
-Ülkücü yemini edilmesi
-Detaylar

Haber-Kamera: Murat KÜÇÜK / BOLU,(DHA)
==================================

Aydın\'daki ormanlık alanda çıkan yangın söndürüldü

AYDIN\'ın Çine ilçesindeki ormanlık alanda bilinmeyen bir nedenle çıkan yangında yaklaşık 3 hektarlık alan zarar gördü. Alevler itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kısa sürede söndürüldü. 
Yangın, bugün akşam saatlerinde Kırkışık Mahallesi\'ndeki ormanlık alanda çıktı. Zeytin ağaçlarının bulunduğu alanda henüz belirlenemeyen nedenden çıkan yangını fark eden çevredekiler durumu itfaiye ekiplerine bildirdi. İhbar üzerine bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerine ait 3 helikopter, 8 arazöz, ve 3 ilk müdahale aracı sevk edildi. Alevler itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kısa sürede söndürülürken, yangında yaklaşık 3 hektarlık alan zarar gördü. Yangınla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

FOTOĞRAFLI

Haber: Latif SANSÜR / ÇİNE(Aydın),(DHA)
=================================

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir