Gündem

DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 4

1- ABDULLAH GÜL:  GEREKLİ GÖRDÜĞÜM DURUMLARDA GÖRÜŞLERİMİ AÇIKLAMAYA DEVAM EDECEĞİM Haber: Gülseli KENARLI - İSTANBUL DHA 11

30 Aralık 2017 20:47

1- ABDULLAH GÜL:  GEREKLİ GÖRDÜĞÜM DURUMLARDA GÖRÜŞLERİMİ AÇIKLAMAYA DEVAM EDECEĞİM

Haber: Gülseli KENARLI - İSTANBUL DHA
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, \"Gerekli gördüğüm durumlarda görüşlerimi açıklamaya devam edeceğim\" dedi.
Gül, 11. Cumhurbaşkanlığı Ofisi\'nin twitter hesabından açıklamada bulundu. Gül açıklamasında \"Bir süredir basın yayın organları ve sosyal medya üzerinden bazı milletvekilleri ve ilgili troller tarafından şahsıma karşı yapılan saygısızlık, haraket ve ahlak sınırlarını aşan saldırıların son açıklamamdan sonra giderek arttığına dikkat çekiyorum. Partimizin kuruluş ilkelerinden biri olan düşünce ve ifade özgürlüğüne inanan birisi olarak, gerekli gördüğüm durumlarda görüşlerimi açıklamaya devam edeceğim\" dedi.

===========================

(geniş haber) 
2-YILBAŞI GECESİ KANGAL VE AKBAŞLAR DA İSTANBUL SOKAKLARINDA OLACAK

- TAKSİM\'DE YENİ YIL ÖNLEMLERİ ANLATILDI

Haber-Kamera: Çağatay KENARLI- Hasan YILDIRIM-Hakan KAYA - Cemil ÖZDEMİR, İSTANBUL DHA
Yılbaşına bir gün kala İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güven Timleri  Şube Müdürü Zafer Baybaba İstanbul\'da yılbaşı gecesi alınacak önlemlerle ilgili basın mensuplarına bilgi verdi. 
İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan tarafından başlatılan \'Asayiş devriye köpeği olarak Kangal ve Akbaş yetiştirme projesi\' kapsamında yetiştirilen 12 kangal ve 10 akbaş cinsi köpeğin ilk defa görev yapacakları belirtildi.

POLİS 37 BİN PERSONELLE 24 SAAT ESASINA GÖRE ÇALIŞACAK
Baybaba yeni yılda güvenlik önlemleri kapsamında 37 bin personelin görev yapacağını belirterek, \"Yeni yıl tedbirleri kapsamında İstanbul Emniyet Müdürümüz Sayın Mustafa Çalışkan\'ın talimatlarıyla bu yıl daha önceki yıllara oranla 3  aşamalı tedbir planı yaptık. Bunlardan birincisi 20\'si ile 24\'ü tarihleri arasında deniz, hava ve karayolu ile ilimize çevre illerden intikal eden araç ve şahıslar üzerinde yapmış olduğumuz uygulamalar. 25\'i ile 30\'u tarihleri arasında ise halkımızın alışveriş amaçlı meydanlarda, AVM\'lerde ve parklardaki  yapmış olduğumuz uygulamalar. Diğeri ise, 31 Aralık gecesi yani  yılbaşı gecesi  olarak 37 bin polisle 24 saat esasına göre  görevimizin başında olacağız\" dedi. 

İL GENELİNDE 1470, İSTİKLAL CADDESİ\'NDE İSE 600 GÜVEN TİMİ GÖREV ALACAK
600 Güven Timi\'nin İstiklal Caddesi\'nde görev yapacağını belirten Baybaba, \"Ayrıca Özel harekat Şube müdürlüğümüze bağlı 1000 personelle 39 ilçemizde 100 ayrı noktada  birkaç dakika içerisinde  olay yerine intikal edecek şekilde  personelimiz görevimizin başında  olacaktır.  Yine Deniz Limanı  Şube Müdürlüğü ve Havalimanı Şube Müdürlüğümüze  bağlı araçlarla da görevlerinin başında olacaklar. Güven Timleri Şube Müdürlüğümüze bağlı personelimiz de İstiklal Caddesi çevresinde 600 personelle  ilimiz genelinde 1470 personelimizle  görev alacağız\" diye konuştu.

İSTİKLAL CADDESİ\'NE ÇIKAN YOLLAR 15.00\'DA TRAFİĞE KAPATILACAK
Baybaba \"Tedbirler kapsamında İstiklal Caddesi\'ne çıkan tüm sokaklar saat 15.00 itibariyle trafiğe kapatılacak. Saat 19.00 itibariyle de Taksim Meydan\'a çıkan bütün yollar trafiğe kapatılacak.  Ayrıca Beşiktaş ilçemizde saat 15.00, Kadıköy ilçemizde saat 15.00 Şişli ilçemizde de saat 16.00 itibariyle yollar trafiğe kapatılacak\" dedi.

BEYOĞLU\'NDA 34 NOKTADA 136 KAMERA İLE İZLENECEK
Beyoğlu bölgesinin 136 kamerayla izleneceğini söyleyen Zafer Baybaba , \"MOBESE aracımız da ilimiz genelinde 1747 noktada 6 bin 988 kamera ile izleme yapmış olacağız. Beyoğlu bölgesinde ise 34 noktada 136 kamerayla  an be an görüntüler yanımızda bulunan MOBESE aracına intikal edecek ve görülen herhangi bir aksaklıkta ekiplerimiz anında buradan yönlendirilerek olaylara anında müdahale edilecek\" şeklinde konuştu.

GEREK AKBAŞ VE KANGALLAR DEVREYE GİRECEK
Baybaba, \"6 ay önce 10 tane Kangal 10 tane de Akbaş cinsi  köpeklerimiz toplumsal olaylara ve asayiş olaylarına müdahale  etmek amacıyla devriye köpeği olarak yetiştirilmiş bulunmakta. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğümüzün emrindeler. Gerektiğinde ihtiyaç duyulduğunda onlar da göreve hazır olacaklar\" dedi.

EĞLENCE MEKÂNLARINDA DA GEREKLİ TEDBİRLERİ ALACAĞIZ
Özel mekanlarda asayiş yönünden gerekli tedbirlerin alındığını belirten Baybaba, \"İstanbul genelinde 7 ilçemizde meydanlarda konser ve benzeri eğlenceler düzenlenmeyecek  ama özel işletmelerde bazılarında büyük eğlenceler olabiliyor. Bununla ilgili olarak ilçelerimizin kendi bölgelerinde tespit ettiği yerler var oralarda Asayiş yönünden gerekli tedbirleri almış olacağız\" diye konuştu.

KENT GÜVENLİK YÖNETİM SİSTEMİ TEST EDİLDİ
Gezi Parkı girişine Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS) TIR\'ı getirildi. İstiklal Caddesi TIR\'a kurulan bu sistemle an be an izlendi. İstiklal Caddesi üzerinde şüpheli görülen bir kişi ekiplere anons edilerek arama yapıldı. Bu anlar ise Kent Güvenlik Yönetim Sistemi\'ndeki kameralar tarafından an be an izlendi. Şüpheli bir durumu olmayan kişi Genel Bilgi Taraması (GBT) yapıldıktan sonra yoluna devem etti. 

Görüntü Dökümü:
--------------
-Yılbaşı gecesi görev yapacak polisler
-Milli Piyango, simitçi, ayakkabı boyacısı kılığındaki polisler
-Akbaş ve Kangal köpeklerinden görüntü
-Güven Timleri Şube Müdürü Zafer Baybaba\'nın açıklamaları
-KGYS TIR\'ından görüntü
-Genel ve detaylar
 
30.12.2017 - 14.29 - Haber Kodu : 171230102
  
=====================================

3- SOYGUNCULARIN  ÖLDÜRDÜĞÜ KUYUMCU SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI  

Haber-Kamera : Alper KORKMAZ İSTANBUL  DHA
Esenler\'de dün kuyumcu dükkanına giren 3 soyguncuyla silahlı çatışma sonrası vurularak hayatını kaybeden Eyüp Sedat Koçer, son yolcuğuna uğurlandı. Koçer\'in tabutu Türk bayrağına sarıldı.  
Esenler\'de dün soygun girişiminde bulunan 3 kişi ile kuyumcu Sedat Koçer (39) arasında silahlı çatışma çıkmıştı. Çatışma sırasında olay yerinde hayatını kaybeden evli ve 3 çocuk babası kuyumcu Eyüp Sedat Koçer\'in cenaze namazı Esenler\'de Hayırseverler Camii\'nde kılındı.  Cenaze namazına Koçer\'in yakınları ve sevenlerinin yanı sıra Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu da katıldı.Taziyeleri kabul eden yakınları uzun süre gözyaşı döktü.Türk bayrağına sarılan Koçer\'in cenazesi omuzlara alınarak cenaze aracına koyuldu. Kılınan cenaze namazın ardından Koçer\'in cenazesi defnedilmek üzere Yayla Mezarlığı\'na götürüldü.

Görüntü Dökümü
----------
Cenazeye katılanlardan görüntü
Taziyelerden görüntü
Cenaze namazı
TAbutun taşınması
Diğer detaylar
///////////////
-Adli Tıp Kurumu\'ndan görüntü
-Koçer\'in yakınlarının kurum önüne gelmesi
-Koçer\'in ağabeyinin görüntüsü (Gözlüklü, paltolu)
-Koçer\'in yakını ile röportaj
-Detaylar

30.12.2017 - 16.55 - Haber Kodu : 171230150

====================================

4- FİLİSTİNLİ  MUHAMMED ET-TAVİL  ENGELLİLER İÇİN DÜZENLENEN ETKİNLİĞE KATILDI

Haber-Kamera: Erhan TEKTEN İstanbul DHA
İsrail tarafından gözaltına alındıktan sonra, dünyanın tepkisi üzerine serbest bırakılan  Down Sendromlu Filistinli Muhammed et-Tavil, Ak Parti İstanbul İl Başkanlığı ve Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen 32 engelliye tekerlekli sandalye dağıtımı törenine katıldı. Uluslararası Down Sendromu Federasyonu\'nun girişimleriyle Türkiye\'ye ailesi ile birlikte getirilen Muhammed et-Tavil\'in yanı sıra etkinliğe, AK Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ve Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da katıldı. 

\"ASLINDA ENGEL DENEN BİRŞEY OLMADIĞINA BEN İNANIYORUM\"
Törende bir konuşma yapan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, \"Aslında engel denen bir şeyin olduğuna ben inanmıyorum. Eğer bizler sorumlu olanlar engelleri kaldırmış olsa hiçbir kimse yaşantısında, hayatında engelle karşılaşmamış olsa herhalde engelli denmez. Engel esas o insanların yaşayışında hayatın kolaylaştırılmasında zorluklarla karşılaştığı engelleri kaldıramayanlardır\" dedi. 

TEMURCİ KUDÜS\'TEN BAHSETTİ
Çağırıcı\'dan sonra kürsüye çıkan  Ak Parti İstanbul İl Başkanı Selim Temurci ise şöyle konuştu; \"Kudüs demek İstanbul demektir. Kudüs demek Ankara demektir. Kudüs demek Mekke, Medine demektir. Kudüs demek Şam, Tahran demektir. Bosna demektir. Çünkü Kudüs\'te sayın cumhurbaşkanımızın özellikle Trump\'ın kararından sonra o duruşu ve dünyayı ayağa kaldırışının ne demek olduğunu bu sofra çok iyi anlayacaktır. İşte Muhammet\'i yakalayıp cezaevine koyanlar, kendi ifadesiyle onu dövüp, daha sonra salıverenler Filistin\'e zulüm edenler orada. Orada akan her bir damla gözyaşı, her bir damla kan aslında ümmet coğrafyası için anlamı çok büyüktür\" ifadelerini kullandı. 

\"HER BİRİMİZ ENGELLİ ADAYIYIZ\"
8 buçuk milyonun üzerinde engellisi olan bir ülkede yaşadığımızı belirten Temurci, \"Eğer hayat bir imtihansa bu imtihanı yaşayan ve engeli olmadığını düşünen bizler, her birimiz bir engelli adayıyız\" şeklinde konuştu.

TEKERLEKLİ SANDALYELER VERİLDİ  
Down sendromlu Muhammed\'in babası Hızır et-Tavil ve ağabeyine üzerinde 15 Temmuz logosu olan saat hediye edildi. Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı\'nda aralık ayının başında düzenlenen EYAF EXPO Fuarı\'nda Bağcılar Belediyesi\'nin standına gelip isimlerini yazdıran engelli vatandaşlara hediye edilecek tekerlekli sandalyelerden 3\'ü temsili olarak Temurci ve Çağırıcı tarafından takdim edildi 

Görüntü dökümü:
----------------
-Salondan detaylar
-Davetlilerden detaylar
-Muhammet ve ailesinin salona gelişi
-Çağırıcı\'nın konuşması
-Temurci\'nin konuşması
-Muhammet ve ailesine hediyelerin verilmesi
-Muhammet\'in teşekkür etmesi
-Sandalyelerin verilmesi
-Genel ve detaylar

30.12.2017 - 14.51 - Haber Kodu : 171230112


 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir