Gündem

DHA İSTANBUL BÜLTENİ - 3

 (ek görüntüyle) 1- KARTAL'DA DENİZDE KAYBOLAN KİŞİNİN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI (2) Haber-Kamera: Ramazan EĞRİ / İstanbul, DHA  Kartal açıklarında kaybolan gencin Serkan Kulaoğlu (27) 'nun cansız bedenine ulaşıldı

02 Temmuz 2018 17:25

 (ek görüntüyle)
1- KARTAL\'DA DENİZDE KAYBOLAN KİŞİNİN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI (2)

Haber-Kamera: Ramazan EĞRİ / İstanbul, DHA 
Kartal açıklarında kaybolan gencin Serkan Kulaoğlu (27) \'nun cansız bedenine ulaşıldı.
Kartal açıklarında dün su alan teknesini onarmak için denize giren Serkan Kulaoğlu kayıplara karışmıştı. Yapılan çalışmalar sonucu  Kulaoğlu\'nun cansız bedeni denizden çıkarıldı. Kulaoğlu\'nun olayın 24 saat sonrasında ulaşılan cansız bedeni kıyıya çıkarılırken yakınları göz yaşlarına boğuldu. Denizin 41 metre altında bulunduğu belirtilen ceset, morga kaldırıldı


Görüntü Dökümü
--------------
-Cesedin çıkartılması 
-Yakınların sinir krizi geçirmesi 
-Ambulans etrafında toplanan insanlar 
-Genel ve detay
02.07.2018 - 13.35 Haber Kodu : 180702077
=======================

2- BAŞAKŞEHİR\'DE 14 YAŞINDAKİ KIZ ÇOCUĞUNU TACİZ EDEN SAPIK YAKALANDI 

Haber-Kamera: Alper KORKMAZ/İSTANBUL, (DHA) BAŞAKŞEHİR\'de yolda yürüyen 14 yaşındaki kız  çocuğunu taciz eden  şüpheli polis ekiplerince yakalandı.
Olay geçtiğimiz günlerde Bahçeşehir Boğazköy Parkı\'nda yaşandı. 14 yaşındaki B.Y\'yi yürüdüğü sırada Murat Ş., arkadan yaklaşarak  elle taciz etti. Kızı ağaçlık alana çekmeye başlayan kişi, kızın çığlık atması üzerine kaçtı. O anlar ise bir binanın güvenlik kameralarına yansıdı. Bir kameranın kendisini görüntülediğini fark eden tacizci elindeki cisimle kamerayı sökmeye çalıştı. Görüntüleri inceleyen Başakşehir Asayiş Büro Amirliği ekipleri tacizcinin kimliği ve yerini tespit etti.  Murat Ş., polis ekiplerinin çalışmaları sonucu yakalandı. Gözaltına alınan tacizci emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.
GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
GÜvenlik kamera görüntüleri
Tacizcinin getirilişi
Tacizcinin adliyeye sevk edilişi
karakol ve amirlikten görüntü
diğer detaylar
 
=============================

(ek görüntüyle) 
3-ÜNLÜ PROFESÖRLERİ DE DOLANDIRAN ŞÜPHELİLERE OPERASYON

* Canan Karatay ve Erdener Yurtcan\'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişiyi dolandırdığı belirtilen 12 şüpheli 5 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonla yakalandı.

* Polis, dolandırıcılığın boyutunun 4,2 milyon lira olduğunu belirtiyor.

Ali AKSOYER/ İSTANBUL (DHA) - TELEFONDA kendilerini polis yada savcı olarak tanıtarak kandırdıkları 16 kişiden toplam  4,2 milyon lira aldıkları iddia edilen 12 kişi 5 ilde düzenlenen ortak operasyonla yakalandı. Şebeke üyeleri arasında 2013 yılında Canan Karatay\'ı, 2015 yılında Ceza Hukuku Profesörü Erdener Yurtcan\'ın benzer yöntemle dolandırılma olaylarında gözaltına alınıp serbest kalan iki şüphelinin de bulunduğu belirtildi.

5 İLDE ORTAK OPERASYON YAPILDI 
İstanbul, Asayiş Şube Müdürlüğü tarafından 20 Haziran\'da Adana, Antalya, İstanbul, Şanlıurfa ve Muğla\'da yapılan eş zamanlı operasyonda telefon dolandırıcılığı yaptığı tespit edilen bir şebeke çökertildi. Bu illerde gözaltına alınan 12 kişi İstanbul\'a getirilerek Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliğinde sorgulandı.

ARALARINDA İKİ PROFOSÖRÜ DOLANDIRANLARDA VAR
Yankesicilik ve Dolandırıcılık Büro Amirliği tarafından yapılan soruşturmada gözaltına alınlar arasında bulunan Mehmet K.\'nin 2013 yılında Profesör Canan Karatay\'ın aynı yöntemle dolandırılma olayında gözaltına alındığı ortaya çıktı. Şüphelinin o tarihte çıkarıldığı mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığı öğrenildi. Şüphelinin benzer suçlardan çok sayıda kaydı olduğu ortaya çıktı. Öte yandan şüpheliler arasında bulunan Mahmut E.\'nin de Prof.Dr. Erdener Yurtcan\'ın 2015 yılında dolandırılmasıyla ilgili gözaltına alındığı öğrenildi.

16 KİŞİDEN 4,2 MİLYON LİRA ÇALMIŞLAR
Polis yaptığı çalışmada şebeke üyelerinin 2017 ve 2018 yıllarınd a16 mağdurdan toplamda 4,2 milyon liralık dolandırıcılık yaptığı ortaya çıktı. Şüphelilerin telefonda söylediği yalanlara inanan mağdurlar arasında bir seferde 1 milyon lira, 500 bin lira, 400 bin lira gibi yüksek miktarda para yatıranlar bulunduğu öğrenildi. Polisin operasyon öncesinde yaklaşık 2,3 milyon lirayı gönderildiği banka hesaplarını dondurarak çalınmasını engellediği belirtildi.

ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER
Yetkililer şüphelilerle ilgili soruşturmanın devam edeceğini dolandırılan para miktarının daha da artabileceğini söylediler. Öte yandan poliste işlemleri tamamlanan şüpheliler adliyeye sevk edildi. Yetkililer aynı şebeke üyesi olduğu belirlenen 4 kişinin daha önce yakalanarak tutuklandığını belirtti

Görüntü Dökümü;
-------------
-Şüphelilerin adliyeye sevki
-Dolandıcıların güvenlik kamerasına yansıyan görüntüleri
-Yapılan operasyonun polis kamerası görüntüleri
02.07.2018 - 13.23 Haber Kodu : 180702071
==================


4- OPERASYONDA DİNAZORA AİT ÇENE KEMİĞİ FOSİLİ ELE GEÇİRİLDİ
 
İhsan DÖRTKARDEŞ/İSTANBUL, (DHA)- AVCILAR Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği ekipleri düzenledikleri operasyonda  Anadolu’nun 4’üncü Jeolojik zamanda oluşumuna ışıklık eden istiridye deniz kabuğu fosili, 5-7 milyon yıl öncesi zaman diliminde yaşayan bir dinazora ait olduğu belirtilen çene parçası ve dişleri de ele geçirildi.

Alınan bilgileri değerlendiren Asayiş Büro ekipleri, Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan talimatla Avcılar İlçesi\'nde site içinde  bir eve operasyon düzenledi. 1 kişinin gözaltına alındığı operasyon ile ilgili şu açıklama yapıldı:

“Operasyonda 2 bin 863 sayılı yasa kapsamında olabileceği değerlendirilen; 1 adet istiridye formunda Anadolu’nun 4’üncü Jeolojik zamanda oluşumuna ışıklık eden istiridye deniz kabuğu fosili, 1 adet 6 parçadan oluşan deniz ya da kara canlısına ait olduğu değerlendirilen 5- 7 milyon yıl öncesi zaman diliminde çene kemiği (dinazor) fosili, 2 adet İslami dönem Bronz tartı ağırlık, 1 adet kırık şekilde Athena sembolü bronz medusa tasviri, 3 adet Lidya Alyates dönemine ait ilk sikke örneği olan altın sikke ve 37 adet Hellenistik Roma ve Bizans dönemine ait sikkeler olmak üzere toplam 50 adet obje ele geçirilmiştir. Şüpheli G.K. tarafımızca muhafaza altına alınıp ele geçirilen objelerle birlikte ifadesi alınmak üzere Asayiş Büro Amirliğine intikal ettirilmiş ve gerekli tahkikata başlanmıştır.ö

Avcılar Emniyet Müdürü Bülent Yeşilyurt\'un baştan sona  takip ettiği ve gizli tutulan operasyonda elde edilen büyük istridye kabuğu fosili ile İstanbul İl Kültür Müdürlüğü görevlilerinin ön raporuna göre dinazor cene kemiği ve dişleri olan parçalar korumaya alınırken soruşturmanın devam ettiği ifade edildi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ
Ele geçirilen dinazorun çene kemiği ve dişleri fosili,
istiridye kabuğu fosili,
ele geçen sikkeler...
02.07.2018 - 14.19 Haber Kodu : 180702084_
==============================

5- CHP\'Lİ TANAL\'DAN TUTUKLU MİLLETVEKİLLERİNİN DOKUNULMAZLIKLARININ KALDIRILMASI AÇIKLAMASI
 
Özden ATİK - Şengüler YEŞİL / İstanbul, DHA 
CHP\'li Mahmut Tanal, 27. dönem milletvekili mazbatasını bugün Çağlayan\'da bulunan  İstanbul İl Seçim Kurulu\'na gelerek  aldı. Tanal, daha sonra adliye önünde basın mensuplarına açıklama yaptı.
Tanal, daha önceki dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de bir çok sorun olduğunu belirterek, halen tutuklu milletvekillerinin bulunduğunu söyledi. Tanal, \"Daha önce milletvekili olup hakkında fezleke düzenlenen veya cezaevinde bulunan hakkında mahkumiyet kararı kesinleşmemiş olan ve yeniden seçilmiş tüm milletvekilleriyle ilgili Anayasamızın 83. maddesi var. Bu maddenin 4. fıkrası tekrar seçilen milletvekili hakkında soruşturma ve kovuşturma meclisin yeniden dokunulmazlıkları kaldırılmasına bağlıdır.\' diyor. Yani bir milletvekili 24-25 ve 26. dönemde milletvekili ise parlamentonun kararıyla dokunulmazlık kaldırıldıktan sonra 24 Haziran\'da yapılan seçimlerde milletvekili seçilirse Anayasa\'nın 83. maddesinin 4. fıkrası uyarınca meclis yeniden eğer dokunulmazlığı kaldırmazsa ne olacak sorusu gündemde\" dedi.

\"MAHKEME DURMA KARARI VEREBİLİR\"
Ceza Muhakeme Kanunu kitabını gösteren ve kanunun 8. bendinde \"Kovuşturması ve soruşturması bir şarta bağlıysa o şart gerçekleşmeden mahkeme yargılama yapamaz. Ancak durma kararı verebilir\" diyen Tanal, kendisi hakkında da davaların devam etmekte olduğunu söyledi.
Mahmut Tanal, Torunlar İnşaatı\'nda asansör düşmesi sonucu 10 kişinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin protesto yaptığı gerekçesiyle hakkında açılan davanın halen sürdüğünü belirtti. Tanal, davanın sürdüğü mahkemeye bir dilekçe verdiğini belirterek dilekçesinde, ya derhal beraat kararı verilmesi, ya da meclisin dokunulmazlığını kaldırmasına ilişkin belge gelmesinin beklemesini, bu belge gelmezse durma kararı vermesi gerektiğini ifade etti. Tanal, \"Başta Enis Berberoğlu olmak üzere tutuklu bulunan tüm milletvekillerinin, fezlekesi bulunan tüm milletvekilleri hakkında tüm mahkemelerin tarafsız ve bağımsız mahkemelerin, Anayasa\'nın 83.maddesi 4. fıkrası uyarınca yeniden dokunulmazlık kaldırılmazsa Ceza Muhakemesi Kanunu uyarınca durma kararı verilmesi gerekmekte. Bu da Türkiye\'ye rahat bir nefes aldırtacak ve siyasi krizleri aşabilecek bir karar olacak\" dedi. 

Görüntü Dökümü
----------------------
-Mahmut Tanal açıklaması
-genel ve detaylar
02.07.2018 - 13.36 Haber Kodu : 180702078_
================

6 - İTFAİYE ERİ SINAVI RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
 
Özgür Deniz KAYA-Selen ÖZÇELİK / İstanbul, DHA 
İstanbul İtfaiyesi\'nde görev almak isteyen adayların uygulama sınavına bugün başlandı. Yenikapı Etkinlik Alanı\'nda itfaiye eri olmak için kıyasıya mücadele eden adayların yarışı, renkli görüntülere sahne oldu.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi\'nde (İBB) itfaiye eri olarak çalışmak isteyen adayların uygulamalı sınavı başladı. Uygulamalı sınava katılmaya hak kazanan adaylar, sabah saat 10.00\'dan itibaren eşofman ve spor ayakkabılarıyla Yenikapı Etkinlik Alanı\'na geldi ve sınava geçildi.

SINAVA 11 BİN 377 KİŞİ BAŞVURDU
İstanbul İtfaiyesi\'nin personel  ihtiyacını karşılamak için açılan sınava 11-25 Haziran tarihleri arasında elektronik ortamda 11 bin 377 ön başvuru yapıldı. Ön başvurudan sonra, süresi içinde evraklarını teslim eden, boy kilo oranı, sürücü belgesi ve aranan diğer şartları taşıyan bin 25 aday arasından KPSS puan sıralamasına göre 984 aday sınava katılmaya hak kazandı. Günde ortalama 50 kişinin gireceği sınav, Yenikapı Etkinlik Alanı\'nda 26 Temmuz\'a kadar sürecek.

BAŞARILI BULUNAN 500 KİŞİ ALINACAK
İstanbul İtfaiyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Ferrah Şarman, \"Bundan 15 gün önce sistemimize adaylarımız müracaat etti. 10 binden fazla müracaatımız oldu. Ama kriterler gereği, KPSS\'de 60 puan ve üzeri, 30 yaş sınırı, boy ve kilo ölçümlerinden sonra C sınıfı ehliyeti bulunan adaylardan bugün burada 15-20 gün süresince 984 adayın sınavını gerçekleştireceğiz. Bu adaylar arasından 500 kişiyi seçmeye çalışıyoruz. KPSS puan sıralamasına göre, aldıkları uygulamalı ve sözlü sınav puanlara göre 500 kişi bulup belediyemize yerleştirmeye çalışıyoruz\" dedi.
Adayların alımına ilişkin kriterlere değinen Şarman, \"KPPS haricinde C sınfı ehliyeti olma ve 30 yaş sınırı var. 1,67 boydan yüksek olmalı ve boy kilo arasında 10 puandan fazla fark olmamalı. Bu şartları taşıyan 984 kişi şu anda sınavımızda\" diye konuştu.

BALYOZLA KAPI KIRMA SİMÜLASYONU UYGULANDI
Sınavın yapılma şekline değinen Beyoğlu Bölge Amiri Nurettin Ünal ise \"Sporcu engellerin arasından geçerek gidiyor. Balyozla tekeri belli bir mesafeye itiyor. Bunun manası kapı kırmak. Kapıyı kırdıktan sonra renk toplarını yerlerine koyuyor. Oradan sonra devam edip yangını bulduğunu farz ediyor. Ardından su sıkıyor. Sonra üst katları kontrol etmek için binaya çıkıyor ve yukarıya bir nesneyi çekiyor. Daha sonra engelinden atlayıp yaralıyı bulduğunu farz ediyor. Yaralıyı belli mesafeden dışarı çıkarıp itiyor. Daha sonra dinlenerek şınav ve barfiks.bölümüne geçiyor. Onları da bitirdikten sonra parkur tamamlanıyor\" dedi.

İSTANBUL İTFAİYESİ 6 BİN 645 YANGINA MÜDAHALE ETTİ
Öte yandan İBB\'nin İtfaiye Daire Başkanlığı\'na bağlı itfaiye ekipleri, Ocak ve Nisan ayları arasını kapsayan 4 aylık süreçte 6 bin 645 yangına müdahale etti. Ekipler yangının yanı sıra sel, su baskını, can kurtarma gibi 6 bin 583 acil olaya da müdahalede bulundu. Böylece yılın ilk 4 ayında toplam 13 bin 228 bin olay İstanbul İtfaiyesi\'ne intikal etti.

3 BİN 898 ÇALIŞAN GÖREV YAPIYOR
Ayrıca Ocak-Nisan ayları arasında yangın ve itfai olaylara ilişkin farkındalık çalışmaları ile eğitimler kapsamında 513 bin 339 etkinlik gerçekleştirildi.İstanbul İtfaiyesi\'nde hâlihazırda 3 bin 898 çalışan görev yapıyor. 304 yıl önce kurulan teşkilatın 120 adet istasyonu ve 860 adet aracı bulunuyor.

Görüntü Dökümü:
-------------------
-İtfaiye eri adaylarının uygulama sınavı
-Ferrah Şarman ile rportaj
-Nurettin Ünal ile röportaj
-Genel ve detay

02.07.2018 - 13.24 Haber Kodu : 180702072

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir