Politika

Barış Meclisi: Süreç, şeffaf yürütülsün

Barış Meclisi, İmralı sürecinin sağlıklı bir ortamda, şeffaf bir şekilde yürütülmesi için imza kampanyası başlattı.

12 Şubat 2013 12:26

Hükümet ve BDP arasında sorun hâline gelen İmralı sürecin sürdürülmesi ve bu sürecin şeffaf hâle getirilmesini isteyen Barış Meclisi, demkratik bir Türkiye'nin barış ve refah içerisinde olması için imza kampanyası başlattı.

İmralı sürecine destek verdiklerini belirten Barış Meclisi'nin başlattığı imza kampanyası açıklaması şöyle: "İmralı’da PKK lideri Abdullah Öcalan ile yürütülen görüşmeler, özlemini çektiğimiz barışın kapısını ciddi bir biçimde aralamıştır. Toplumun neredeyse bütün kesimlerinde farklı ölçülerde var olan güvensizliği, korkuyu, tedirginliği ve kaygıyı gidererek süreci  ilerletmek, huzur ve güveni artıracaktır.

Sürecin mümkün olduğu kadar şeffaf hale getirilmesi büyük bir ihtiyaçtır. TBMM’den başlayarak, çözüme katkı sunabilecek bütün taraf ve kesimleri sürecin parçası haline getirmek demokratik,  adil ve kalıcı çözümü kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır.

Bizler bu doğrultuda atılacak demokratik adımları, adresine bakmadan sahipleneceğiz. Hiç kuşku yok ki, bu büyük sorunun çözümü istisnasız herkese büyük sorumluluk ve görevler yüklemektedir. Bunun bilincinde olan ve yıllardır bu doğrultuda çaba gösteren insanlar olarak,  geçmişten çıkarılan dersler ışığında herkesi bu zorlu büyük yürüyüşe katılmaya, destek olmaya, sorumlu davranmaya çağırıyoruz.Bu yoldan yürünerek barış ve refah içinde, demokratik ve yeni bir Türkiye’ye ulaşabiliriz."