Gündem

Sedat Peker-Ünsal Ban davasına yayın yasağı; kapalı duruşmada Ban tahliye edildi

13 Şubat 2023 15:57

AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile boşanma aşamasındayken organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e video gönderdiği iddiasıyla tutuklanan eski Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Ünsal Ban tahliye edildi. Firari suç örgütü lideri Sedat Peker ile Ban hakkında açılan davanın ilk celsesinde Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesi, Taşkesenlioğlu'nun avukatlarının talebi üzerine duruşmaların kapalı yapılmasına karar vererek, davaya ilişkin haberlere yayın yasağı getirdi. Karar nedeniyle basın mensuplarının izleyemediği duruşma sonunda Ban, tahliye edildi. Ankara Başsavcılığının tahliye kararına itiraz etmeye hazırlandığı öğrenildi.

14 yıla kadar hapis istemi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Ünsal Ban ve Sedat Peker hakkında Ban’ın boşanma aşamasında olduğu eşi AKP Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'na ait kişisel verileri Peker'e gönderdiği iddiasıyla iddianame hazırlamıştı. İddianamede, Ban’ın “özel hayatın gizliliğini ihlal”, “verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” ve “suç örgütüne yardım” suçlarından 14 yıla kadar, Peker’in ise “özel hayatın gizliliğini ihlal” ve “verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme” suçlarından10 yıla kadar hapsi istenmişti. Mahkemeler arasında yetkisizlik kararlarıyla başlayan iddianame krizinin sonunda davanın Ankara 37. Asliye Ceza Mahkemesinde görülmesine karar verilmişti.

Taşkesenlioğlu gelmedi, yayın yasağı kararı verildi

Davanın ilk duruşması bugün görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanık Ban ve avukatları ile Peker’in avukatı Ersan Barkın katılırken, müşteki Zehra Taşkesenlioğlu gelmedi. Celse başında mahkeme hakimi, duruşmanın kapalı görülmesine ve Taşkesenlioğlu'nun avukatlarının talebi üzerine  davaya ilişkin haberlere yayın yasağı getirilmesine karar verdi. Bu nedenle basın mensuplarının izleyemediği duruşmada Ban’ın, iddialara karşı savunması alındı. Celse sonunda Mahkeme Ban’ın tahliyesine karar verdi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, eski Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) başkanı Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve kardeşi AKP Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu’nun Marka Yatırım Holding’in sahibi Mine Tozlu Sineren’den sermaye artırımı için 12 milyon TL rüşvet istediğini iddia etmişti. Mine Tozlu Sineren’in ödemeyi reddettiğini belirten Peker, daha sonra Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun Sineren’e ulaşarak söz konusu danışmanlık şirketinde bir araya geldiklerini belirtmişti. Sineren ise söz konusu iddiaları doğrulamıştı.

“Ünsal Ban video yolladı”

Peker iddialarının devamında Taşkesenlioğlu’nun eşi olan Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi eski Rektörü Ünsal Ban’ın çektiğini belirttiği bir videoyu da paylaşmıştı. Videoda Zehra Taşkesenlioğlu'nun elinde bıçakla "İkiniz para kazanacaksınız diye beni yakıyorsunuz" diye bağırdığı görülüyordu. Videonun paylaşılmasının ardından Ban, Peker'in iddialarını kabul etmiş ancak videoyu kendisinin göndermediğini söylemişti. Peker ise, "Ünsal Ban’la ben telefonla birkaç kez görüştüm. O da öldürüleceğini düşünüyor. Hatta eşi olan AK Parti'nin Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu'nun evde otururlarken kendisine bıçakla saldırarak kısmen yaraladığı olaydan sonraki gizlice çekmiş olduğu görüntüleri bana yolladı" ifadelerini kullanmıştı.

Ünsal Ban tutuklanmıştı

Öte yandan Ağustos 2022'de AKP'li Zehra Taşkesenlioğlu’nun eşi Ünsal Ban’a boşanma davası açtığı ve 70 milyon lira (2,5 milyon dolar) tazminat istediği ortaya çıkmıştı. Ayrıca çiftin yaklaşık 5 milyon avroya Malta bandıralı bir tekne kiraladıkları da ortaya çıkmıştı. Tüm bu gelişmeler yaşanırken Zehra Taşkesenlioğlu, boşanma aşamasındaki eşi Ünsal Ban’dan ve Sedat Peker’den şikayetçi olmuştu. Bunun üzerine Ban, Muğla'nın Milas ilçesinde boşanma aşamasındaki eşi Zehra Taşkesenlioğlu'na ait kişisel verileri organize suç örgütü lideri ile paylaşma, tehdit ve şantaj suçlamalarıyla gözaltına alınıp tutuklanmıştı.

TIKLAYIN - Sedat Peker ve eski rektör Ünsal Ban hakkında açılan davada iddianame krizi

TIKLAYIN - Sedat Peker ve eski rektör Ünsal Ban hakkında açılan davada iddianame krizi sürüyor: Yetkisizlik kararına itiraz!