Gündem

Akar'dan generallerin istifasına dair ilk açıklama

"Emeklilik TSK mensuplarının da doğal bir hakkıdır"

26 Ağustos 2019 11:57

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TSK'dan istifa eden 5 general hakkında ilk açıklamayı yaptı. Bakan Akar, "Emeklilik TSK mensuplarının da doğal bir hakkıdır" dedi ve "Şu ana kadar da bize intikal eden iki arkadaşımızın dilekçesi var. Onların da emekliliklerini onayladık" diye ekledi. 

TIKLAYINIZ- İdlib'den sorumlu tümenin komutan ve komutan yardımcısının da aralarında bulunduğu 5 general TSK'dan istifa etti

Bakan Akar, Rus hava savunma sistemi  S-400 teslimatındaki gelişmelere dair de şunları söyledi: "12 Temmuz'da S-400 tedarik çalışmaları başladı. Bu çerçevede yapılan çalışmalar devam ediyor. Birinci batarya geldi. İkinci bataryanın temini için de yarından yani 27 Ağustos'tan itibaren intikaller, taşıma faaliyetleri başlayacak. Amacımız ülkemizin ve milletimizin dışarıdan gelecek hava ve füze tehdidine karşı korunması ve kollanmasıdır."

"Müşterek devriyeler başlayacak"

Akar aynı zamanda ABD ile Müşterek Harekat Merkezi'ne ilişkin açıklamalarda bulundu. Akar, ortak devriye çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Ortak devriye çalışmalarını aktaran Akar, "İlk olarak bir İHA uçuşu oldu. Önceki gün müşterek helikopter uçuşu gerçekleşti. Bu Amerikan helikopteriydi. Önümüzdeki günlerde Türk helikopteri ile benzer bir uçuşun gerçekleşmesi için çalışmalar devam ediyor. Daha sonra da Türk ve Amerikan askeri unsurları tarafından müşterek devriyeler başlayacak. Bu devriyeler için de çalışmalar sürüyor bu da yakın bir zamanda gerçekleşecek."

"Emeklilik TSK mensuplarının doğal hakkıdır"

Akar, TSK'da aralarında İdlib komutasından olanların da yer aldığı 5 generalin istifası üzerine de açıklama yaptı. Akar,  ''Emeklilik TSK mensuplarının da doğal bir hakkıdır. Ne zaman bu? Ocak-şubat, temmuz-ağustos aylarında. Bu manada arkadaşlarımız hizmetlerinin tamamlanmasını müteakip veya hizmetlerimizin akışı sırasında kendi istekleri, iradeleri doğrultusunda emekli olabilirler. Doğal bir durum bu. Şu ana kadar da bize intikal eden iki arkadaşımızın dilekçesi var. Onların da emekliliklerini onayladık. Kendilerine yeni hayatlarında başarılar diliyor, yaptıkları değerli hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu hizmetlerin bir adım daha ileri gitmesi için görevi teslim alan arkadaşların da çalışacağına eminim. TSK bir bütündür. TSK'da görev asla durmaz, vazife sancağı devamlı ileri gider." dedi.