Bilgileri

1965 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. Gazeteciliğe 1969 yılında Ankara’da haftalık Devrim dergisinde başladı. Yeni Ortam dergisi, Anka Ajansı ve Günaydın gazetesinde çalıştıktan sonra 1973 yılında Cumhuriyet gazetesine girdi. 1981-1992 yılları arasında Cumhuriyet gazetesinde genel yayın yönetmenliği yaptı. 1992-1998 yılları arasında Sabah gazetesinin birinci sayfa yazarlığını yaptı. 1998'den 2013'e kadar 15 yıl boyunca Millyet gazetesinde yazdı. Nokta dergisi 1989 Doruktakiler ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti köşe yazısı ödüllerini kazandı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 2004 yılında da "Araştırma" ödülünü Hasan Cemal'in çalışmalarına verdi. Genel yayın yönetmenliğini yaptığı Cumhuriyet gazetesi 1986’da Sedat Simavi Ödülü’nü kazanarak yılın gazetesi seçildi. 28 Şubat 2013'te Milliyet'in manşetinde yayımlanan "İmralı Zabıtları"nın yayını savunduğu için Başbakan'ın tepkisine hedef oldu. Milliyet yönetimi, "Başbakan'ı ve medya sermayesini sorgulamaktaki ısrarını" gerekçe göstererek 15 yıldır yazdığı gazetedeki köşesini kapattı. Milliyet ile yolları ayrıldıktan sonra yaptığı röportajlar ve kaleme aldığı yazılar T24'te yayımlandı. PKK güçlerinin Türkiye sınırları dışına çekilme sürecini alanda izleyen Türkiye'den tek gazeteci oldu. Halen T24'te yazıyor. Yayımlanmış 10 kitabının isimleri: Tank Sesiyle Uyanmak, Demokrasi Korkusu, Tarihi Yaşarken Yakalamak, Özal Hikâyesi, Kimse Kızmasın, Kendimi Yazdım, Kürtler, Cumhuriyet'i Çok Sevmiştim, Türkiye'nin Asker Sorunu, Barışa Emanet Olun, 1915: Ermeni Soykırımı.

Tüm Yazıları

 • 16 NİSAN2014

  Yazılar Rojava'dan başlayacak

  Halen Suriye'de Kürtlerin yaşadığı Rojava'dayım. Yazılar buradan notlar ve izlenimlerle başlayacak.

 • 11 NİSAN2014

  Yazılara kısa bir ara

  Hasan Cemal, mesleki bir çalışma için yazılarına kısa bir süre ara verecek. Cemal, yazıları ve özel dosyalarıyla kısa bir süre sonra T24'teki köşesinde okurlarıyla buluşacak.

 • 9 NİSAN2014

  Kılıçdaroğlu'na yumruk!

  Tayyip Erdoğan’ın grup konuşması tek kelimeyle korkunçtu, tüyler ürperticiydi. Ama Kılıçdaroğlu’na yumruk haberi gelince yazmaktan vazgeçtim. Hem vazgeçtim, hem de yumruk bağlamında Erdoğan’ın konuşmasına değinmek istemedim. Böylesine yumruklar bu ülkede hayra alamet değildir...

 • 8 NİSAN2014

  Erdoğan’la hukuk, demokrasiyle ekmek!

  Twitter yasağı konusunda ikisi de Başbakan'la ters düştüler. Önce Cumhurbaşkanı... Sonra Anayasa Mahkemesi Başkanı... Erdoğan’la hukuk… Güldürmeyin insanı. Erdoğan’ın hukuka saygısı yok. Hukuksuzluk ve yolsuzluk dosyalarının hesabının sorulamayacağı bir devlet düzenine doğru yol alma çabasında...

 • 7 NİSAN2014

  Gül’le Erdoğan kavga eder mi?..

  Diyelim ki, Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu, Gül de Başbakan. Soru malum: Bu ilişki nasıl gider? Erdoğan Köşk'e çıkarsa Başbakanlık'ta Gül ile rahat eder mi? Gül, 'oyun kurucu Erdoğan'a karşı 'oyun bozucu' olabilir mi? Ve durum ne zaman netleşir?..

 • 5 NİSAN2014

  Gül’le Erdoğan nereye?..

  Evet, Erdoğan ‘oyun kurucu’dur ama Gül de oyun bozucu olabilir. Ellerindeki kartları birbirlerine ne kadar belli ettiklerini bilemiyoruz. Erdoğan Cumhurbaşkanı olmak istiyor mu? Erdoğan Çankaya’ya çıkarsa, Gül’ün başbakan olmasını ister mi? Gül, Erdoğan tarafından üstüne çarpı konduğunu anlarsa, meydanlara çıkar mı? Benim izlenimlerim iki noktada toplanıyor; biri Erdoğan'a, diğeri Gül'e ilişkin...

 • 4 NİSAN2014

  Tayyip Erdoğan ve 'gayrimilli' Anayasa Mahkemesi!..

  Anayasa Mahkemesi önceki gün 'demokratik hakların ve ifade özgürlüğünün ihlali' olarak gördüğü Twitter yasağının derhal kaldırılması yönünde karar açıkladı.

 • 3 NİSAN2014

  Seçim sonrası edebiyatı...

  Seçim sonrası edebiyatımız devam ediyor, 'Osmanlı tokadı', 'Halkın tercihi', ''Şimdi ileriye bakalım', 'Yeni bir sayfa açalım...' İyi güzel. Peki, dünü nasıl unutacağız? Dün bitti mi? ‘Halkın sandıktaki tercihi’, dünün üstüne sünger mi çekti? ‘Halkın sandıktaki tercihi budur!’ diye yaşananları içimize mi sindireceğiz? Görmezden mi geleceğiz?

 • 1 NİSAN2014

  Demokrasi, kleptokrasi değildir, çoğunluk diktası hiç değildir!

  Seçim notlarıma bakıyorum. Erdoğan'ın hiçbir şey olmamışcasına yola nasıl devam edeceğinden ağustosta iki sandık ihtimaline, Köşk seçimleri sürecinde Erdoğan-Gül ilişkisi ile CHP-MHP ve BDP-İmralı cephelerinde neler olabileceğine uzanıyor. Seçimin kaybedeni bahsinde CHP'ye sorular da var notlarda...

 • 31 MART2014

  Erdoğan demokrasi ve hukuka meydan okumaya devam ediyor!

  Türkiye genelinde yüzde 44-46’lık bir oy oranı Erdoğan adına bir seçim başarısıdır. Bunun gibi, başta İstanbul olmak üzere birçok merkezi tekrar kazanması yine Erdoğan’ın artı hanesine kaydedilmelidir. Ama burada durun.

Daha fazla yazı göster