AJANS HABERİ

TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu -Teknik Alt Komisyon elektronik imza ile sinyal ve görüntü işleme teknolojisi konusunda ilgililerden bilgi aldı -Bilkent Üniversitesi'nden Prof. Dr. Çetin: -''Yasadışı

2013-04-03 13:56:00 ... yorum

TBMM (A.A) - Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Enis Çetin, yasadışı dinlemeyi ortadan kaldırmanın çok zor olduğunu söyledi.
     TBMM Yasadışı Dinlemeleri Araştırma Komisyonu bünyesinde kurulan Teknik Alt Komisyon, elektronik imza ile sinyal ve görüntü işleme teknolojisi konusunda davet ettiği isimleri dinledi.
     Elektronik sertifika hizmeti veren bir şirkette Yazılım Geliştirme ve Ar-Ge Direktörlü yapan Öner Demirkol, elektronik imza ve internet bankacılığı gibi alanlardaki güvenlik yazılımının nasıl sağlandığını anlattı.
     Demirkol, komisyon üyelerinin soruları üzerine geçen yıl EGO'ya verdikleri hatalı sertifikanın sonradan fark edildiğini ifade etti. Bu konuda Google'dan uyarı mesajı aldıklarını belirten Demirkol, durumu tespit ettikten sonra ilgili sertifikaları iptal ettiklerini söyledi.
     Demirkol, EGO ile yürüttükleri ortak çalışma sonucunda, sertifikanın kişisel bilgilerin elde edilmesine yönelik kullanıldığı yönünde herhangi delil bulunmadığını kaydetti.
    
     -''Güvenli bilgisayar için internet kablosunu çekin''-
    
     Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Enis Çetin de ses ve görüntü sinyallerinin işlenmesi konusunda çalışmalar yürüttüğünü belirterek, teknolojinin geldiği imkanlardan bahsetti.
     Ses sinyallerinin rakamlarla konuşmaya döküldüğünü ifade eden Çetin, sinyali konuşmaya dönüştüren rakamların işlenmesiyle herhangi bir kişiye ait yeni bir konuşma elde edilebileceğini söyledi. Çetin, 'Yeterince ses kaydı olan bir kişiye, hecelerin 'kes-yapıştır' yöntemiyle montajlanmasıyla her şey söyletilebilir'' dedi. Bilgisayarından İngilizce konuşan bir kişiyi dinleten Çetin, bir program vasıtasıyla söylemediği halde bu kişinin sesiyle ''Ahmet Enis'' dediği ses kaydını dinletti.
     Aynı yöntemle resimler üzerinde de oynama yapılabileceğini ve tespit edilmesi yüzde 100 mümkün olmayan montaj resim üretilebileceğini anlatan Çetin, videoların da sayısal resimlerden oluştuğunu, resimlerde gizli olan rakam kodlarıyla bir videoya obje yerleştirilebileceğini ifade etti.
     İnternete bağlı olan bir bilgisayardaki ses, görüntü ve fotoğraf dokümanlarının başkaları tarafından elde edilebileceğine işaret eden Çetin, ''Bilgisayarınızın güvende olması için internet kablosunu çekmeniz gerekir'' diye konuştu.
     Enis Çetin, Türkiye'nin kendi yazılımı, donanımı, antivirüs programı olmamasının da güvenlik açısından olumsuz olduğunu dile getirerek, ''Bunları ve bilgisayarlarımızı yurt dışından ithal ediyoruz. Bilgisayarınızın donanımına dahi belirli zamanda harekete geçecek virüs yerleştirilebilir'' dedi.
     Bir ses kaydından elde edilen konuşmanın montaj olup olmadığını tespit etmenin mümkün olmadığının altını çizen Çetin, ''Bilirkişi ya da uzmana verirseniz en fazla, 'büyük ihtimalle montaj' ya da 'değil' diyebilir'' ifadesini kullandı.
     Çetin, yasadışı dinlemeyi önlemenin ya da ortadan kaldırmanın çok zor olduğunu kaydetti.
     Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Altıntaş da cep telefonlarıyla ilgili güvenlik sorunları hakkında bilgi verdi.
     Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) denetleyici değil, düzenleyici kurum olduğunu anımsatan Altıntaş, baz istasyonlarının yerlerini ve sayısını belirleme yetkisinin BTK'da değil, operatörlerde olduğunu söyledi.
     Altıntaş, yasadışı cep telefonu dinlemesi yapılan yalancı bir baz istasyonunu ancak operatörlerin belirleyebileceğini, bunun maliyetinin yüksek olduğunu kaydetti.
     Ortam dinlemesi yapan ve ''böcek'' olarak adlandırılan cihazların elektrikli ortamda bulunabileceğini dile getiren Altıntaş, bu cihazların en çok avize, lamba ve prizlere yerleştirildiğini söyledi. Altıntaş, bu cihazların tespiti için ortamda elektromanyetik dalga yayan alıcı ve verici olmaması gerektiğini belirtti.
    
     Muhabir: Ali Hakan Der
     Yayıncı: Kudret Topçu

En Son Aktiviteler