REKLAMI GİZLE

"Moskova ve Şam Cerablus harekâtı öncesi haberdar edildi"

Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Tankların sınırı geçmesi egemenliğimizin ihlali" denmişti

- A +

TSK'nın Ceranblus'un IŞİD'ten alınmasına yönelik dün gerçekleştirdiği Fırat Kalkanı harekâtıyla ilgili olarak, "Tankların sınırı geçmesi egemenliğimizin ihlali" diyen Suriye'nin ve "Moskova'da derin bir endişeye yol açtı" açıklaması yapan Rusya'nın operasyondan önceden haberdar edildiği ileri sürüldü. 

Hürriyet'ten Uğur Ergan'ın haberine göre, Türkiye'nin Cerablus harekâtıyla ilgili ABD ve dolayısıyla IŞİD’le mücadele koalisyonu ile Rusya’yı da bilgilendirdiği ileri sürüldü. ABD’nin de operasyona havadan koruma yaptığı belirtildi. Rusya'nın da operasyon bilgisini Şam’la paylaştığı öne sürüldü.

Rusya: Fırat Kalkanı operasyonu Moskova'da derin bir endişeye yol açtı

Türk ordusunun uluslararası koalisyon güçleriyle bu sabah Cerablus'ta başlattığı Fırat Kalkanı operasyonu hakkında bir açıklama yayımlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye-Suriye sınırında yaşanan gelişmelerin Moskova'da derin bir endişeye neden olduğunu vurguladı.

Açıklamada, "Her şeyden önce, çatışma bölgesindeki durumun daha istikrarsız hale gelme riski rahatsızlık veriyor. Zira sivil nüfus arasında ölümler meydana gelebilir ve Kürtlerle Araplar arasındaki etnik anlaşmazlıklar körüklenebilir" ifadelerine yer verildi.

Suriye Dışişleri: Tankların sınırı geçmesi egemenliğimizin ihlali

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'nin Cerablus bölgesine başlattığı 'Fırat Kalkanı' harekatına ilişkin Suriye Dışişleri'nden "Tankların sınırı geçmesi egemenliğimizin ihlali" açıklaması yapıldı. Açıklamada, "Türk tanklarının Suriye'ye girmesi Suriye'nin egemenliğinin ihlalidir, kınıyoruz" ifadelerine yer verildi.


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

Türkiye'den 'kırmızı çizgi' operasyonu; işte Fırat Kalkanı harekâtıyla ilgili tüm haberler

İçindeki bir grup cuntacı askerin gerçekleştirdiği darbe girişiminden 40 gün sonra Türk Silahlı Kuvvetleri, PYD'in ele geçirdiği Menbiç'in kuzeyinde yer alan IŞİD'in kontrolündeki Cerablus'a 'Fırat Kalkanı' harekâtı düzenledi. Harekâta içinde ABD'nin de yer aldığı koalisyon güçleri havadan destek verirken Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yaklaşık bin 500 kişilik askerle operasyona katıldı. Türkiye Hükümeti, Menbiç ve Cerablus'un batısında yer aldığı Fırat Nehri'ni Suriye'deki 'kırmızı çizgisi' olarak belirlemişti. Öte yandan ABD, Menbiç operasyonunda da PYD'yi desteklemişti.

Devamını Oku