REKLAMI GİZLE

Cerablus harekâtını darbeye karşı çıkan korgeneraller Temel ve Aksakallı sahada yönetti

Sahada 150 kadar da Özel Kuvvet mensubunun bulunduğu öğrenildi

- A +

Darbe girişimi gecesi cuntacı askerler tarafından "terörist" diye öldürülmesinin planlandığı ortaya çıkan 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel'in ve darbecilere ilk kurşunu sıkan Astsubay Ömer Halisdemir'e emri veren Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı'nın Cerablus harekâtını sahada yönettiği öğrenildi.

Temel ve Aksakallı bölgede

Hürriyet gazetesinden Uğur Ergan'ın haberine göre, harekâtın başlangıcından itibaren Genelkurmay Karargâhı’ndaki Silahlı Kuvvetler Komuta Harekât Merkezi’nde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar ile ilgili komutanlarla kuvvet komutanlıkları hazır bulundu. Harekâtın sahada komutanlığını 2. Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel yönetirken, bölgede Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı ile 150 kadar Özel Kuvvet mensubunun bulunduğu öğrenildi. Operasyonla ilgili Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’a düzenli bilgi verildi.


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

Türkiye'den 'kırmızı çizgi' operasyonu; işte Fırat Kalkanı harekâtıyla ilgili tüm haberler

İçindeki bir grup cuntacı askerin gerçekleştirdiği darbe girişiminden 40 gün sonra Türk Silahlı Kuvvetleri, PYD'in ele geçirdiği Menbiç'in kuzeyinde yer alan IŞİD'in kontrolündeki Cerablus'a 'Fırat Kalkanı' harekâtı düzenledi. Harekâta içinde ABD'nin de yer aldığı koalisyon güçleri havadan destek verirken Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) yaklaşık bin 500 kişilik askerle operasyona katıldı. Türkiye Hükümeti, Menbiç ve Cerablus'un batısında yer aldığı Fırat Nehri'ni Suriye'deki 'kırmızı çizgisi' olarak belirlemişti. Öte yandan ABD, Menbiç operasyonunda da PYD'yi desteklemişti.

Devamını Oku