REKLAMI GİZLE

MESAM'a atanan kayyımlardan Ali Kocatepe: Tesadüfen öğrendim, reddediyorum!

"Böyle bir görev için kimse fikrimi sormamıştır"

- A +

Türkiye Musiki Eser Sahipleri Meslek Birliği’ne (MESAM) atanan kayyım listesinde yedek üye olarak yer alan Müzisyen Ali Kocatepe yaşanan gelişmeyi tesadüfen öğrendiğini söyledi. Kocatepe, "Şiddetle redettiğimi kamuoyuna duyururum" dedi.

Kültür Bakanlığı tarafından yapılan incelemeler sonucu, başkanlığını Arif Sağ'ın yürüttüğü mevcut yönetim işten el çektirildi. Yerlerine Yavuz Bingöl, Recep Ergül, Polat Yağcı, İpek Açar, Turhan Taşan, Fuat Güner ve Coşkun Sabah'ı üye olarak atandı. Görevden alınan yönetim, yazılı bir açıklamaya yaparak karar tepki gösterdi. Açıklamada " Tedbiren işten el çektirilerek yerine geçici bir yönetim kurulu atanması mevzuata aykırıdır" denildi. Kararın, MESAM’ı maddi ve manevi açıdan telafisi mümkün olmayan zarara uğratacağı belirtildi.

Listede yedek üye olarak yer alan Kocatepe'de durumu tesadüfen öğrendiğini söyleyerek, "Kültür Bakanlığı'nın MESAM'a atadığı kayyum listesinde yedek olarak yazıldığımı bugün tesadüfen öğrendim. Böyle bir görev için bakanlıktan kimse fikrimi sormamıştır. Şiddetle redettiğimi kamuoyuna duyururum" dedi.

Ne olmuştu?

Orhan Gencebay, kısa bir süre önce MESAM'dan istifa etmiş ve birlik yönetimini hedef alan açıklamalar yapmıştı.

Gencebay'a Arif Sağ'ın da aralarında bulunduğu kurum yöneticileri tepki göstermişti.

MESAM Başkan Yardımcısı Cahit Berkay, T24'e verdiği demeçte "Çok yalanlar söylendi, çok belden aşağı vuruldu. Toplu istifa dilekçeleri verildiğinde hemen Kültür Bakanlığı’nı aradık ve gelin bizi inceleyin, dedik. Geçen hafta 3 müfettiş geldi ve incelemelerini yapıyorlar" demişti.

TIKLAYIN: MESAM Başkan Yardımcısı Cahit Berkay: Kayyım atama kararı hukuk dışı, hakkımızı arayacağız

Arif Sağ başkanlığındaki eski MESAM Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:

Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif hakları genel müdürlüğü tarafından 05 Mart 2018 tarihli yazı ile 18 Mart 2018 günü yapılacak olan MESAM Genel Kurulu’nun ertelenmesi ve genel kurul yapılana kadar mevcut yönetim kurulumuzun tedbiren işten el çektirilmesi ile ilgili olarak, 

1- Kendi yazılı talebimiz doğrultusunda MESAM’da yapılan inceleme ve teftiş sonuçlanmadan, ne gibi olumsuz bir tespit yapıldığına dair herhangi bir bilgi verilmeksizin, mevcut yönetim kurulunun tedbiren işten el çektirilerek yerine geçici bir yönetim kurulu atanması ve olağan genel kurulumuzun ileri bir tarihe ertelenmesi, öncelikli olarak anayasal savunma hakkımızı engelleyen hukuk dışı bir yaptırımdır.

2- Bu şekilde geçici bir yönetim atanmasına dair bakanlıkça uygulanan usûl, MESAM’ın bağlı bulunduğu 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve ilgili mevzuata tamamen aykırıdır. Mevcut yönetim kurulumuza bir yaptırım olarak uygulanan görevden el çektirme ve geçici yönetim atanmasına dair idari işlem tamamen yasal mevzuata aykırı şekilde işletilmiştir.

3- Ayrıca yine kanun ve tüm yasal mevzuatla belirlenen genel kurulun yapılmasına yönelik hukuki prosedür gereğince 2 yılda bir, mart ayının sonuna kadar yapılması mecburiyet arz eden genel kurul tarihinin bu şekilde ertelenmesi, MESAM’ı maddi ve manevi açıdan telafisi mümkün olmayan bir şekilde zarara uğratacaktır. 9000 in üzerinde üyesi bulunan ve genel kurulun yapılacağı salon, konaklama ve diğer alanlarla ilgili hizmet alımları gerçekleştirilerek tüm yasal süreci tamamlanmış olan bu genel kurulun sadece başka bir tarihe ertelenmesi bile kurumumuza 500.000 TL’nin üzerinde bir maddi yük getirecektir.

4- Mevcut yönetim kurulu üyelerimizin yerine atanan geçici yönetim kurulunda, son 2 yıllık dönemde MESAM yönetiminde yer alan ve tüm kararlarda imzası bulunan kişilerin de bulunması, meslek birliğimiz içindeki anlaşmazlıklarla ilgili, ne yazık ki bakanlığın da taraf olduğunun bir göstergesidir.

5- Tüm bu yukarıda sayılan hukuki gerekçelerle, yapılan işbu idari işlemin hukuka aykırı olduğunu, her türlü yasal hakkımız saklı kalmak kaydı ile basına ve kamuoyuna duyururuz.

Arif SAĞ (MESAM Yönetim Kurulu Başkanı 
Cahit BERKAY (Yönetim Kurulu Bşk. Yrd.) 
Metin KARATAŞ (Sayman Üye)
Ali Haydar TİMİSİ (Y.K.Üyesi) 
Ali Rıza BİNBOĞA (Y.K.Üyesi) 
Celal ULUSU (Y.K.Üyesi) 
Ahmet Can AKYOL (Y.K.Üyesi) 
Ali Rıza ERDOĞAN (Y.K.Üyesi) 
Elif Nun İÇELLİ (Y.K.Üyesi)"