Nilüfer Göle

Nilüfer Göle
RSS Beslemesi
Sırala: Tarih Popüler
Tarih aralığına göre ara
 • TARİH
  25 Mart 2014 00:12

  Demokrasi üzerine aykırı sorular, garabet oluşumlar

  Türkiye model ülke olma sıfatını hızla kaybediyor, ama tüm bilginlerin kafa kafaya verse anlamakta zorluk çekecekleri laboratuvar bir ülke konumunda. Küresel ve yerel, bölgesel ve tarihsel, dini ve dünyevi birbirinden farklı ve karmaşık dinamikler hep birden sanki Türkiye’de tezahür ediyor. Birçok emsalsiz deneyimin yer aldığı ama aynı zamanda tasviri mümkün olmayan garabetlerin, tuhaf oluşumların, vahim siyasi tepkilerin ortaya çıktığı tarihsel ve siyasi bir dönemden geçiyoruz.

  Devamını Oku
 • TARİH
  04 Kasım 2013 00:03

  Yoga matı ve namaz seccadesi

  Türkiye’de yoga Müslümanlar için caiz midir, sorusu gündeme geldi. Avrupa’daki imamlar, Diyanet'ten çok önce bu soruyla karşılaştılar. Müslüman gençlerin, özellikle kadınların yoga yapma arzusu üzerine, bazı imamlar “yoga yerine Kuran okunmasını, namaz kılınmasını” salık verdiler. Anlaşılan birinin diğerinin yerine geçebileceğini düşünmüş olmalılar.

  Devamını Oku
 • TARİH
  15 Temmuz 2013 00:09

  Yer sofrası ve sınır ihlalleri

  İftar sofrasına oturan Gezi Parkı gençliği, Müslüman akranlarıyla empati kurarak, onların vasıtasıyla belki de ilk defa oruç tutmaya heveslendi… İslami habitus de değişime uğradı.

  Devamını Oku
 • TARİH
  09 Temmuz 2013 00:14

  İslam kime emanet?

  Mısır’da şimdilik demokrasi askere emanet edildi. Peki ya İslam?

  Devamını Oku
 • TARİH
  24 Haziran 2013 00:00

  Pasif duruşun karşı konulamaz estetiği

  Duranadam Gezi meydan hareketinin ruhunu Kemalist ve İslamcı karşıtlığı üzerinden okumaya çalışanlara karşı bir sanat eseri gibi dikildi

  Devamını Oku