REKLAMI GİZLE

Yeni sistemin ilk MGK'sı bugün Beştepe'de toplanıyor

MGK toplantısında ana gündem maddesini terörle mücadele oluşturacak

- A +

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 24 Haziran’da başlamasının ardından Milli Güvenlik Kurulu bugün Beştepe’de toplanıyor. Erdoğan başkanlığındaki toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile kuvvet komutanları katılacak.

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın aktardığına göre, OHAL’in kaldırılmasının ardından yapılacak ilk MGK toplantısında ana gündem maddesini terörle mücadele oluşturacak. Toplantıda 'FETÖ' ile mücadelede gelinen son durum ve Suriye’deki gelişmeler ele alınacak. Erdoğan’ın bu kapsamda Güney Afika’daki BRICS Zirvesi’nde bir araya geldiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yaptığı görüşmeye ilişkin MGK’ya bilgi vermesi bekleniyor. 

Toplantıda ABD’nin rahip Andrew Craig Brunson'ın yargılanmasına yönelik yaptırım açıklamalarıyla gerilen Washington-Ankara ilişkileri de değerlendirilecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile yaptığı görüşmeye ilişkin kurula bilgi sunması planlanıyor. 

Toplantıya bu kapsamda MGK üyesi olmayan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın da davet edilebileceği belirtiliyor.