REKLAMI GİZLE

SİYAD, 2018'in 'En İyi Filmi'ni seçti

Sinema Yazarları Derneği'nin 2018'de gösterime giren yabancı filmler arasında yaptığı değerlendirmede yılın en iyisi olarak 'Roma' seçildi

- A +

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD), Meksikalı yönetmen ve senarist Alfonso Cuaron imzalı "Roma"yı 2018’in ‘en iyi filmi’ seçti.

"Roma", ilk gösterimini yaptığı Venedik Film Festivali'nde büyük ödül Altın Aslan'a layık görülmüştü. Film, Oscar'ın habercisi olarak görülen Altın Küre Ödülleri'nde de hem "En İyi Yönetmen" hem de "Yabancı Dilde En İyi Film" ödüllerini aldı.

"Roma", Aile içi çatışmaların ortasındaki genç bir hizmetçinin yaşadığı travmayı anlatırken, bir yandan da devletin el koyduğu köylülere ait araziler, öğrenci eylemleri, sokaklarda gelir adaletsizliğinin hissedildiği insan manzaraları vb. yoluyla bir dönemin politik portresini çiziyor.

Filmin ithalatçısına ödülü, Şubat ayında düzenlenecek 51. SİYAD Ödül Töreni'nde verilecek. 2018 Türkiye Sineması Ödülleri'nin adayları ise önümüzdeki hafta açıklanacak. SİYAD üyelerinin seçimiyle belirlenen 2018 yılının en iyi 20 yabancı filmi aldıkları oy sırasına göre şöyle:

 1. Roma
 2. Phantom Thread
 3. Beni Adınla Çağır
 4. Zama
 5. The Florida Project
 6. Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri
 7. Hiçbir Zaman Burada Değildin
 8. Soğuk Savaş
 9. Sevgisiz
 10. Transit
 11. Mekanlar ve Yüzler
 12. Climax
 13. Western
 14. Köpek Adası
 15. Yaz
 16. Mirasçılar
 17. Thelma
 18. Karanlıkla Karşı Karşıya
 19. Muhteşem Kadın
 20. Müze