REKLAMI GİZLE

Sedat Ergin'e Hürriyet'te köşe yazarlığı dışında ek görev

Engin, yazarlık görevi dışında Hürriyet ile beraber çıkan derginin editörlüğünü yapacak

- A +

Hürriyet’te genel yayın yönetmenliğini Fikret Bila’ya devreden Sedat Ergin, yazarlık dışında gazete ile beraber haftalık olarak çıkan ‘Kitap-Sanat dergisi’nin editörlüğü görevini yapacak.

Karargâh rahatsız: Haber başlığıydı, krizin adı oldu

Ergin, Hürriyet bünyesinde haftalık olarak yayınına başlanan ‘Kitap-Sanat dergisi’ için kaleme aldığı yazıda “Şu an meslek hayatımda kaleme almaktan en çok mutluluk duyduğum yazılardan birine başlamış bulunuyorum” demişti.

Ergin’in 3 Şubat 2017'de Hürriyet'te yayımlanan yazısı şöyleydi:

Şu an meslek hayatımda kaleme almaktan en çok mutluluk duyduğum yazılardan birine başlamış bulunuyorum.

Heyecanlıyım. İçimde bir işi aşkla yapmış olmanın verdiği bir kıpırtı var.

Mutluluğumun gerisinde yöneticisi olduğum gazetenin ilk kez vereceği haftalık bir kitap-sanat dergisinin haberini okurlarımıza duyuruyor olmanın sevinci yatıyor.

Hürriyet, bundan böyle her cuma günü ilk bölümünde yeni kitapları, edebiyat dünyasının en son eserlerini tanıtan, değerlendiren; ikinci bölümünde ise müzikten baleye, resme ve heykele, fotoğrafçılıktan mimariye kadar sanatın, yaratıcılığın her alanına uzanan bir eki ana gazeteyle birlikte ücretsiz olarak sizlere sunacak.

Hürriyet Kitap-Sanat, bu yönüyle Türk basınında çok uzun bir süre için bir ilk oluşturuyor. Sektörünün lideri konumundaki ana akım büyük bir gazetenin magazin, seyahat ve hafta sonu eklerinin yanı sıra okurlarına düzenli olarak bir kültür dergisi de vermesi önemli bir adımı gösteriyor.

Aslında bazı gazetelerimizin haftalık ya da aylık kitap eki vermeleri geleneği eskiden beri sürüyor. Nitekim Hürriyet de son iki buçuk yıldır cuma günleri yalnızca üç büyük kentimizde ‘Radikal Kitap’ ekini vermekte, ancak bu ek ulusal düzeyde dağıtılmamaktaydı. Yeni derginin özelliği hem ulusal düzeyde Türkiye’nin her noktasında dağıtılması, hem de içerik olarak kitap eki kimliğinin yanı sıra sanatın her alanını kapsayacak bir zenginlik, çeşitlilik taşıyacak olması.

Bu heyecanı bizimle paylaşan, yıllardır sanat alanına değerli katkılarda bulunan iş dünyası temsilcileri ve kültür kurumlarına destekleri için içtenlikle teşekkür ediyoruz. Onları bu kültür hizmetinde paydaşlarımız olarak görüyoruz.

Sanatçılarımızla toplum arasında köprü olacak

Hürriyet Kitap-Sanat’la okurlarımıza, Türk toplumuna önemli bir hizmette bulunduğumuza inanıyoruz. Basında her zaman yeniliklere imza atmış, öncü rol oynamış bir gazete olarak bu yönümüzü bu kez bir kitap-sanat dergisi vererek sergilemiş oluyoruz. Bunu yaparken okurlarımızı biraz da şaşırtmak istiyoruz. 

Ülkenin gündemine bağlı olarak kaçınılmaz bir şekilde sıkça kriz haberlerini manşetlerine taşımak zorunda kalan basın cephesinde pekâlâ kriz haberleri dışında iyi, güzel şeyler de olduğunu hissettirmeyi amaçlıyoruz.

Bunu yaparken Türkiye’de sanatın bütün alanlarında eser veren sanat insanlarına ve edebiyatçılarımıza sahip çıkmayı, onları teşvik etmeyi, toplumda her yaştan, her kesimden insanla buluşturmayı hedefliyoruz. Hürriyet’in kâğıttaki ve dijital sitesindeki erişim gücünü dikkate aldığımızda, bu derginin sanatçılarımızla toplumun geniş bir kesimi arasında önemli bir köprü işlevi üstleneceğini söylemek doğru olur.

Son dönemde birbiri ardına gelen terör saldırıları, ekonominin türbülansa girmesi ve referandum sürecinin tırmandırdığı kutuplaşmanın iç içe geçmesi, olumsuz bir iklimin ülkemizin üzerini kaplamasına yol açtı. Bu ruh halini de sanatla, kültürle aşacağımıza inanıyoruz.

Evet, bu dönemde kitap-sanat dergisi veriyoruz. Yılgınlığa teslim olmayacağız. 

Daha çok müzik dinleyeceğiz. Daha çok şiir okuyacağız. Daha çok roman bitireceğiz. Zaman buldukça galerilerimize giderek ressamlarımızın dünyasında daha çok gezineceğiz. Konser salonları, tiyatro salonlarının önünde uzun kuyruklar oluşturacağız.

Çünkü Türkiye’nin gücünün en önemli kaynaklarından biri sanatçılarımızın yaratıcılıklarında yatıyor. Kitap-sanat dergimiz bu yaratıcı enerjinin daha da güçlü bir şekilde seferber olmasına ve toplumla buluşmasına bir nebze katkıda bulunursa, bundan büyük kıvanç duyacağız.


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

Karargâh rahatsız: Haber başlığıydı, krizin adı oldu

Hürriyet’in 25 Şubat’ta manşetinden ‘7 eleştiriye 7 yanıt’, iç sayfadaysa ‘Karargâh rahatsız’ başlığıyla yayımlanan haber üzerine başlayan krizde peş peşe açıklamalar geldi. ‘Karargâh rahatsız’ başlığıyla Hürriyet’in darbeci eğilimleri kışkırtmak istediği iddiaları öne sürülürken Bakırköy Başsavcılığı haber için cunta soruşturması başlattı. Başbakan Binali Yıldırım habere ilişkin olarak “Karargâh Rahatsız' bu manşeti hatırlıyorsunuz değil mi? 28 Şubat öncesi büyük denen gazeteler bu manşetleri atarak halkın seçtiği iktidarı alaşağı etmek için her türlü tezgahı kurdular. Manşet atarak hükümete ayar vermeye çalışıyorlar” dedi. Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ise haberi savunarak Haberlerin içini doğru düzgün okumuyoruz. Biz Genelkurmay Başkanlığı’na görüşlerini sorduk. Haberin ayrıntısı okunmadığı için gözden kaçtı. Biz Hürriyet gazetesi ve Doğan Grubu olarak demokrasiye sahip çıkmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Cumartesiden itibaren katıldığı açılış törenlerinde gelişmeler hakkında konuşmayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili ilk değerlendirmeyi bugün yaptı. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın da yer aldığı heyetin Pakistan ziyareti öncesinde konuşan Erdoğan, “Çok çok çirkin, terbiyesizlik, seviyesizlik" ifadesini kullandı. "Bunlar tabii bizleri rahatsız ettiği gibi, TSK'yı haydi haydi rahatsız etmiştir" diyen Erdoğan, “Devleti kendi içinde birbirine düşürmeye kimsenin hakkı yoktur. Bunlar, bunların eski alışkanlıklarıdır. Herkes yerini, konumunu bilecek. Bizi kendi içimizde kim birbirine düşürmeye çalışıyorsa bunun bedelini ağır ödeyecektir” açıklamasını yaptı. Bu sırada Hürriyet’te daha önce planlanan yönetim değişikliği yürürlüğü konarak genel yayın yönetmenliğine Sedat Ergin’in yerine Fikret Bila getirildi. Genelkurmay Başkanlığı, haberin yayımlanmasından 4 gün sonra Hulusi Akar’ın Binali Yıldırım ve Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada haberin içeriğine ilişkin bilgilendirmeyi kendilerinin yaptığını ancak rahatsızlık ifadesinin kullanılmadığını duyurdu. Bu açıklamayı Hürriyet’in internet sitesinden yapılan yazılı açıklama izledi. Açıklamada “Bu başlığa böyle bir anlam yüklenmesi aklımızın ucundan dahi geçmemiştir. Böyle bir kasıt kesinlikle söz konusu değildir. Kasıt bu olmamakla birlikte ‘karargahta rahatsızlık’ başlığı maksadı aşan bir editoryal hata olarak görülebilir. Bunun için üzgünüz” dendi.

Devamını Oku