REKLAMI GİZLE

PYD'den Suriye yönetimine çağrı: Suriye toprağının bir parçası olan Afrin'i koruyun

“Suriye hükümetine, Suriye Silahlı Kuvvetleri'ni göndererek Afrin ve Suriye sınırlarını koruma çağrısı yapıyoruz"

- A +

Suriye yönetimine çağrı yapan Afrin’deki PYD temsilcileri, “PYD’nin de PKK’nın uzantısı bir terör örgütü olduğu” açıklamasıyla bölgede askeri operasyon başlatan Türkiye’nin gerçekleştirildiği Zeytin Dalı Harekâtı’na karşılık “bağımsız Suriye’nin bir parçası olan bölgenin korunması” talebinde bulundu. 

PYD’nin bölgesel yapılanması olan ‘Afrin Özyönetim Ofisi’nin adıyla yapılan açıklamada, “Suriye yönetiminin Suriye toprağının bir parçası olan bölgeyi korumak için sorumluluklarını yerine getirmesi” talep edildi. 

“Kürt güçlerinin Afrin’i 6 yıldır teröristlerden ve işgalcilerden koruduğu” savunulan açıklamada, “Suriye hükümetine, Afrin sınırlarını korumak için Suriye Silahlı Kuvvetleri’ni göndererek, Afrin ve Suriye sınırlarını koruma çağrısı yapıyoruz” ifadesi kullanıldı.


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

Afrin harekâtı başladı; işte tüm haberler

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Bir gece ansızın gelebiliriz" sözleri ile duyurduğu Afrin operasyonu resmen başladı. TSK, harekâtın adını 'Zeytin Dalı' olarak açıkladı. Suriye'nin batısında yer alan Afrin bölgesinin kontrolünün YPG'den alınmasının hedeflendiği operasyonda Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birliklerinden yararlanılacak. ABD'nin net bir biçimde karşı çıktığı operasyon için, Afrin bölgesinin hava sahası kontrolünü elinde tutan Rusya'dan izin alındığı belirtilse de Rusya, operasyonun başlamasının ardından “Endişeyle öğrendik, itidal çağrısı yapıyoruz” açıklaması yaptı. Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise, “Türkiye'nin saldırısını şiddetle kınıyoruz, Afrin Suriye toprağıdır” ifadelerine yer verildi. İşte konuya ilişkin tüm haberler...

Devamını Oku