REKLAMI GİZLE

Kuleli Askeri Lisesi'ne operasyon; 80 öğrenci gözaltına alındı

Polis, darbe girişiminden sonra Kuleli Askeri Lisesi'ne operasyon düzenledi

- A +

İstanbul'da polis Çengelköy'deki Kuleli Askeri Lisesi'ne operasyon düzenledi. Operasyondan önce polis ekipleri, içeridekilere teslim olmaları yönünde çağrı yaptı. Operasyon kapsamında 80 öğrenci gözaltına alındı.

Darbe girişiminde bulunan bir grup asker İstanbul'da Çengelköy Karakolu'na da müdahale etmek isteyince çatışma çıktı.

Bölgede patlama sesleri duyulurken askerlerin polislere telim olun çağrısı yaptığı bildirildi. Karakola takviye ekip istenirken çatışmanın devam ettiği bildiriliyor.

Basın Ekspres yolunda da bir tank etkisiz hale getirilirken içindeki askerler gözaltına alındı. Çengelköy-Vaniköy yolu trafiğe kapatıldı.

80 öğrenci gözaltına alındı

Kuleli Askeri Lisesi'nin 80 öğrencisinin darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı bildirildi. Edinilen bilgiye göre Lise'den çıkan bir grup öğrenci dün gece Çengel Karakolu'nun askerlere teslim edilme talebinin reddedilmesi üzerine polis merkezine gelip ele geçirdi. İlerleyen saatlerde polis merkezi darbe girişimcisi öğrencilerden geri alındı. Polis merkezinin el değiştirmesi sırasında ve sonrasında Kuleli Askeri Lisesi'ne giden polis toplam 80 kişiyi gözaltına aldı.

Askeri, polis korudu

Polisin operasyonu sırasında yaklaşık 100 kişilik grup askerleri protesto ederek sloganlar attı. Gözaltına alınanların  taşımak için belediyeden okula 5 otobüs getirildi. Otobüslerin okuldan çıktığı sırada toplanan bir grup vatandaş otobüsleri yumruklayarak tepki gösterdi. Ellerine geçen her şeyi otobüse atan gruba çevik kuvvet müdahale ederek uzaklaştırdı.


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

36 yıl sonra darbe girişimi

Türkiye, 12 Eylül 1980'den yaklaşık 36 yıl sonra ilk kez 15 Temmuz Cuma akşamı 21.50 sularında Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün askerler tarafından kapatılmasının ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir grubun, hükümete yönelik darbe teşebbüsüyle sarsıldı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarında uçakların bombalanması, darbe teşebbüsünde bulunanların kontrolünde olan Sikorsky helikopterin F-16'lar tarafından düşürülmesi, TRT'den "Yurtta Sulh Harekâtı" adında bildiri yayınlanması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın halkı darbe teşebbüsüne karşı sokaklara çağırması, Genelkurmay Başkanlığı'na yapılan geçici atama gibi pek çok olay yaşandı.

Devamını Oku