REKLAMI GİZLE

KONDA 7 Haziran seçimleri için son araştırmasını duyurdu, işte sonuçlar

İşte KONDA'nın, 30-31 Mayıs günlerinde yaptığı son araştırmaya dayanan tahminleri...

- A +

Türkiye'nin güvenilir kamuoyu araştırma şirketlerinden KONDA, 7 Haziran Pazar günü yapılacak olan milletvekili genel seçimleri için son araştırma sonuçlarını abonelerine bir mektupla iletti.

KONDA'nın, yüzde 99 güven aralığında hata payını artı-eksi yüzde 2,4 olarak duyurduğu araştırmasına göre, AKP yüzde 41, CHP yüzde 27.8, MHP yüzde 14.8, HDP de yüzde 12.6 oy oranlarında görünüyor.

Seçime katılımın yüzde 88 mertebesinde olacağı tahmin edilen ve yurt dışı seçmenlerin oylarının hesaba katılmadığı belirtilen araştırmada diğer partilerin oy oranı yüzde 3.8 düzeyinde. 

Yönetim Kurulu Başkanı Tarhan Erdem ile Genel Müdür Bekir Ağırdır yönetimindeki KONDA Araştırma Şirketi, 30 ile bağlı 126 ilçe 202 mahalle ve köyde 3 bin 543 kişiyle yüz yüze yapılan görüşmelere dayalı araştırmanın sonuçlarını açıkladı.

KONDA'nın abonelerine gönderdiği ve kurumsal internet sitesinde (konda.com.tr) yayımladığı ( 4 Haziran 2015) araştırma sonuçlarına ilişkin mektup  aynen şöyle:


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

Anketler 7 Haziran için ne söylemişti?

7 Haziran'da gerçekleşecek olan genel seçimlere bir ay kaldı. Üç dönem üst üste seçimlerden zaferle çıkarak 12 yıldır tek başına iktidarda olan AKP'nin bu seçimlerde "koalisyona mecbur kalabileceği" ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Başkanlık" hayalinin gerçekleşmeyeceği ihtimalleri ilk kez yüksek perdeden kamuoyunda konuşulmaya başlandı. Koalisyon ihtimalini güçlendiren en büyük etken HDP'nin seçimlere parti olarak girecek olması. Yüzde 10 barajın üstüne çıkması beklenen HDP'nin alacağı sonuçlar, 7 Haziran gecesi Türkiye'nin siyasi geleceği adına kilit rol oynayacak. Seçmenin nabzını yoklayan araştırma şirketleri, ​aldıkları anket sonuçlarını aylık raporlarla açıklıyor. İşte anket sonuçlarıyla AKP, CHP, MHP ve HDP'nin oy oranları...

Devamını Oku