REKLAMI GİZLE

İBB önünde asker ve polis arasında çatışma 5 saat sürdü; 2 sivil hayatını kaybetti

Polis ekiplerinin 'teslim ol' çağrısına, asker ateşle karşılık verdi

- A +

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Vezneciler'de bulunan binasını işgal eden bir grup asker ile polis arasında saatler süren çatışma yaklaşık 5 saat sürdü.Çatışma sırasında 28 sivil yaralanırken Bezmialem Vakıf Gureba Hastanesi'ne getirilen 2 kişi hayatını kaybetti.

Polis ekiplerinin teslim ol çağrısına askerlerin ateşle karşılık vermesi üzerine özel harekat ekipleri askerlerin olduğu yere yönelerek operasyon başlattı.

Çok sayıda yaralı hastanelere taşınıyor


Askerler tarafından vatandaşların ve polis ekiplerinin üzerine plastik mermi ve gaz bombası sıkıldı. Olay yerinde bulunan çok sayıda yaralı ambulanslarla hastanelere taşındı.


Polis ve asker arasındaki çatışma 5 saat sürdü. Bazı vatandaşların ağır yaralandığı çatışma sonrasında polis vatandaşlarla birlikte belediye binasına girdi. Vatandaşlar ele geçirdikleri bir askeri linç etmek istedi.


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

36 yıl sonra darbe girişimi

Türkiye, 12 Eylül 1980'den yaklaşık 36 yıl sonra ilk kez 15 Temmuz Cuma akşamı 21.50 sularında Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün askerler tarafından kapatılmasının ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir grubun, hükümete yönelik darbe teşebbüsüyle sarsıldı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarında uçakların bombalanması, darbe teşebbüsünde bulunanların kontrolünde olan Sikorsky helikopterin F-16'lar tarafından düşürülmesi, TRT'den "Yurtta Sulh Harekâtı" adında bildiri yayınlanması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın halkı darbe teşebbüsüne karşı sokaklara çağırması, Genelkurmay Başkanlığı'na yapılan geçici atama gibi pek çok olay yaşandı.

Devamını Oku