REKLAMI GİZLE

Erdoğan'ın açıklamasının ardından Doğan Holding ve Hürriyet hisselerinde sert düşüş

Doğan Holding hisselerindeki kayıp yüzde 12'ye ulaşırken; Hürriyet hisselerindeki kayıp yüzde 10'u gördü

- A +

Hürriyet gazetesinde 25 Şubat'ta yayımlanan ''Karargâh rahatsız'' başlıklı haber hakkında açılan soruşturmanın ardından haftaya kayıpla başlayan Doğan Holding ve Hürriyet gazetesinin hisselerindeki düşüş sürüyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bugün Pakistan ziyareti öncesi Atatürk Havalimanı'nda düzenlediği basın toplantısında Hürriyet'te yayınlanan habere tepki göstermesi sonrası Doğan Holding hisselerindeki kayıp yüzde 12'ye ulaştı, Hürriyet'in kaybı yüzde 10'u buldu.

Reuters'a konuşan bir hisse analisti, yatırımcıların hükümetle Doğan Grubu arasında sıkıntı olabilir diye düşündüğünü ifade ederek, "Dün hükümet tarafından gelen açıklamalar baskı yarattı. En son Cumhurbaşkanı'nın açıklamaları sonrasında satışlar hızlandı" dedi.

Suç duyurusu yapılmıştı

25 Şubat'ta Hande Fırat imzasıyla yayınlanan söz konusu haberde "TSK’yı yıprattığı düşünülen 7 konu" sıralanmıştı.

Haberin ardından İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Mehmet Hakan Sağlam, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştu.

Savcılık tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

''25 Şubat 2017 tarihinde Hürriyet gazetesinde yayımlanan 'Karargâh Rahatsız' başlıklı haber içeriğinde bahsedilen karargâhın hükümetin icraatlarını önlemeye yönelik bir cunta yapılanması olabileceği izlenimi edinildiğinden ve bu hususta bir şikayet dilekçesi verilmesi de nazara alınarak konu hakkında Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca soruşturma başlatılmıştır.''

Hafta sonu çıkan haberin ardından Doğan Holding hisseleri haftaya yüzde 5 civarında kayıplarla başlamıştı.

"Yapılan terbiyesizliktir"

Bugün ise Cumhurbaşkanı Erdoğan Pakistan ziyareti öncesi yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bunlar bizleri rahatsız ettiği gibi TSK'yı haydi haydi rahatsız etmiştir. Bizim rahatsız olduğumuz konudan TSK'nın da rahatsız olmaması olmazdı. Biz bir vücudun uzvu gibiyiz. Burada yapılan terbiyesizlik, seviyesizliktir. Başlığı atmaya ne gazetenin yönetimi, patronaj kadrosu muktedir. Hukuki süreç neyse bazı adımlar atılmıştır. Bizler takipçisi olacağız. Devleti birbirine düşürmeye kimsenin hak ve yetkisi yoktur."

Erdoğan'dan 'Karargâh rahatsız' haberine tepki: Terbiyesizliktir, seviyesizliktir!


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

Karargâh rahatsız: Haber başlığıydı, krizin adı oldu

Hürriyet’in 25 Şubat’ta manşetinden ‘7 eleştiriye 7 yanıt’, iç sayfadaysa ‘Karargâh rahatsız’ başlığıyla yayımlanan haber üzerine başlayan krizde peş peşe açıklamalar geldi. ‘Karargâh rahatsız’ başlığıyla Hürriyet’in darbeci eğilimleri kışkırtmak istediği iddiaları öne sürülürken Bakırköy Başsavcılığı haber için cunta soruşturması başlattı. Başbakan Binali Yıldırım habere ilişkin olarak “Karargâh Rahatsız' bu manşeti hatırlıyorsunuz değil mi? 28 Şubat öncesi büyük denen gazeteler bu manşetleri atarak halkın seçtiği iktidarı alaşağı etmek için her türlü tezgahı kurdular. Manşet atarak hükümete ayar vermeye çalışıyorlar” dedi. Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat ise haberi savunarak Haberlerin içini doğru düzgün okumuyoruz. Biz Genelkurmay Başkanlığı’na görüşlerini sorduk. Haberin ayrıntısı okunmadığı için gözden kaçtı. Biz Hürriyet gazetesi ve Doğan Grubu olarak demokrasiye sahip çıkmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Cumartesiden itibaren katıldığı açılış törenlerinde gelişmeler hakkında konuşmayan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, konuyla ilgili ilk değerlendirmeyi bugün yaptı. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ın da yer aldığı heyetin Pakistan ziyareti öncesinde konuşan Erdoğan, “Çok çok çirkin, terbiyesizlik, seviyesizlik" ifadesini kullandı. "Bunlar tabii bizleri rahatsız ettiği gibi, TSK'yı haydi haydi rahatsız etmiştir" diyen Erdoğan, “Devleti kendi içinde birbirine düşürmeye kimsenin hakkı yoktur. Bunlar, bunların eski alışkanlıklarıdır. Herkes yerini, konumunu bilecek. Bizi kendi içimizde kim birbirine düşürmeye çalışıyorsa bunun bedelini ağır ödeyecektir” açıklamasını yaptı. Bu sırada Hürriyet’te daha önce planlanan yönetim değişikliği yürürlüğü konarak genel yayın yönetmenliğine Sedat Ergin’in yerine Fikret Bila getirildi. Genelkurmay Başkanlığı, haberin yayımlanmasından 4 gün sonra Hulusi Akar’ın Binali Yıldırım ve Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada haberin içeriğine ilişkin bilgilendirmeyi kendilerinin yaptığını ancak rahatsızlık ifadesinin kullanılmadığını duyurdu. Bu açıklamayı Hürriyet’in internet sitesinden yapılan yazılı açıklama izledi. Açıklamada “Bu başlığa böyle bir anlam yüklenmesi aklımızın ucundan dahi geçmemiştir. Böyle bir kasıt kesinlikle söz konusu değildir. Kasıt bu olmamakla birlikte ‘karargahta rahatsızlık’ başlığı maksadı aşan bir editoryal hata olarak görülebilir. Bunun için üzgünüz” dendi.

Devamını Oku