REKLAMI GİZLE

Ekonomist Özalp: Bu seviyeden döviz alışını kesinlikle önermem

"Krizin aşılması için Rahip Brunson krizinin çözülmesi gerekiyor"

- A +

Ekonomist Ali Rıza Özalp, yükselen dolar krizinin aşılmasındaki en büyük etkenin Rahip Brunson  meselesinin çözülmesinden geçtiğini belirterek, “Öncelikle Amerika ile olan ilişkilerin kesinlikle bir an önce çözülmesi gerekiyor. Bu kadar volatil bir seviyeden döviz alışını kesinlikle önermem” dedi.

Ekonomist ve Ekonomi Hukuku Uzmanı Ali Rıza Özalp, dolar ve diğer döviz kurlarının artışını değerlendirdi. Özalp, krizin aşılması için Rahip Brunson olayının çözülmesi gerekliliğine vurgu yaptı. Özalp, “Sorunun temeline inersek 2013 yılında Amerika Merkez Bankası'nın yani FED’in artık Amerikan doları basmayacağını söylemesiyle başlıyor. Yani 2013 yılından beri dolar kurunda ve diğer döviz kurlarındaki artışın Türk Lirasına karşı değer kazanmasını görüyoruz. Buradaki temel etken o tarihten bu yana Amerikan Merkez Bankası'nın para basmaması, tahvil alımının durdurulması, bununla beraber bilanço küçültmesi, aynı zamanda Trump geldikten sonra da burada artık Amerika’nın gücünü diğer ülkelere gösterme çalışmasıdır. Çin ile ticaret savaşları başladı. İran’a ambargo uygulanması gündemde. Bundan önce Rusya’ya bir ambargo uygulanmıştı hatta yeni ambargo kalemlerinin de yolda olduğun söyleniyor. 3 gün önce 93 seviyesinde olan dolar endeksinin bugün hızlı bir şekilde 96’ya ulaşması yani doların tüm para birimlerine karşı değer kazanıyor olması da bugünkü yükselişin temel etkenlerinden birisi. Ama öncelikle bu krizin aşılması için Rahip Brunson krizinin kesinlikle çözülmesi gerekiyor” diye konuştu.

"Bu seviyeden döviz alışını önermem"

Döviz kurlarında düşüşün olabilmesi için krizin aşılması gerektiğini kaydeden Özalp, “Krizin öncelikle aşılması gerekiyor. Kriz aşıldığı taktirde dövizde hızlı bir düşüş olacaktır düşüncesindeyiz. Ama öncelikle Amerika ile olan ilişkilerin kesinlikle bir an önce çözülmesi gerekiyor. Bu kadar volatil bir seviyeden döviz alışını kesinlikle önermem. Çünkü dikkat ederseniz sabah saatlerinde 6.40’ları gören dolar, TL kuru, bir anda 5.80’lere kadar düşebildi. Yani 60 kuruşluk bir hareket var burada. Çok ciddi bir hareket. Dolayısıyla alım satım, gün içi hareketlerin bile çok zor olduğunu düşünüyorum” dedi.

"Merkez Bankasının müdahalesi boş"

Ali Rıza Özalp, Merkez Bankasının bu süreçte nasıl bir yol izlemesine ilişkin şöyle konuştu: “Merkez Bankası bu süreçte sözlü ya da faiz artırımında bir müdahalede bulunursa yanlış olur. Zaten Merkez Bankası son 3 günlük duruşuyla bunu gösteriyor. Bu krizin öncelikle çözülmesinden hep bahsettiğimiz için krizin bir şekilde çözülmesi doları stabil bir hale getirecektir. Volatilitenin azalması burada şart. Bu kadar volatil bir piyasada Merkez Bankasının yapacağı her müdahale boşa gidecektir.” (DHA)