REKLAMI GİZLE

Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıldıktan sonra otele saldıranlar helikopterle kaçtı iddiası

Marmaris'te Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otel, ayrıldıktan sonra saldırıya uğramıştı

- A +

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ayrıldığı Marmaris'teki otele ve etrafındaki vatandaşlara ağır silahlarla helikopterlerden ve karadan ateş açan askerler, darbe girişiminin başarısız olmasıyla bölgeden kaçtığı ileri sürüldü.

Hürriyet'in haberine görea Marmaris'e dün gece yarısından sonra gelen helikopterler, önce Erdoğan'ın bir süre kaldığı otelin yanındaki boş bir alana havadan asker indirdi. Asker indirme işleminin ardından havalanan helikopterden Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kaldığı otele ve bu esnada sokaktan geçen vatandaşların üzerine ateş açıldı.

Polis-asker çatıştı

Olay yerine gelen polisler, yüzleri kar maskeli ve ağır silahları bulunan askerlerle çatışmaya girdi. Zaman zaman şiddetlenen çatışmalar, gün aydınlanana kadar devam etti.

Sabaha karşı özel harekât polislerinin bölgede başlattığı büyük çaplı operasyon üzerine çatışma yerine yeniden askeri helikopterler geldi.

Özel harekât polislerinin uzun namlulu silahlarla yaptığı müdahale neticesinde helikopterler yere inemedi. Darbe teşebbüsünün başarısız olması üzerine darbeci askerler, helikopterlerin desteğiyle bölgeden kaçtı.


Bu Haberin Dahil Olduğu Konu Başlıkları

36 yıl sonra darbe girişimi

Türkiye, 12 Eylül 1980'den yaklaşık 36 yıl sonra ilk kez 15 Temmuz Cuma akşamı 21.50 sularında Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün askerler tarafından kapatılmasının ardından, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde bir grubun, hükümete yönelik darbe teşebbüsüyle sarsıldı. Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarında uçakların bombalanması, darbe teşebbüsünde bulunanların kontrolünde olan Sikorsky helikopterin F-16'lar tarafından düşürülmesi, TRT'den "Yurtta Sulh Harekâtı" adında bildiri yayınlanması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın halkı darbe teşebbüsüne karşı sokaklara çağırması, Genelkurmay Başkanlığı'na yapılan geçici atama gibi pek çok olay yaşandı.

Devamını Oku