REKLAMI GİZLE

‘Bana da mı lo lo’ derim...

Avukat Kezban Hatemi Vatan gazetesinden Sanem Altan'a verdiği röportajda müvekkili olan ünlüler ile ilişkilerini anlattı.

- A +
Ünlülerin avukatı Kezban Hatemi: Onları tanısanız dudağınız uçuklar. SibelCan’ın boşanma nedeni, Hrant Dink’in asıl katilleri, Fener Rum PatriğiBartholomeos ile Başbakan Tayyip Erdoğan ilişkisi, Defne Samyeli mihaklı Eren Talu mu? Ve  ünlü bir başkaçiftin evliliğinde neler olduğu bilen tek kişi o.Avukat Kezban Hatemi,Vatan Gazetesi'ne verdiği röportajda ’Bunları bugüne kadar anlatmadım ama sizeanlatacağım’ diyor..


Başlamadan ben bir şey sormak istiyorum... Neden benimle röportaj yapmak istediniz?

Çünküünlü insanların boşanma avukatı olmak ne demek merak ettim. Galiba bensizi yakından görmek istedim. Ben medeni hukuk dediğimiz alandaavukatlık yapıyorum. Ticaret hukukunu, miras ve eşya hukukunuilgilendiren alanda dolayısıyla da özellikle miras ve boşanma davalarıvar önümde tabii. Hatta miras ve eşya hukuku davası daha çoktur amamedya onunla ilgilenmez. Medya ünlü insanların yatak odalarınaizinsizce girmese boşanma davalarını da kimse bilemez. Çünkü ben hepgizli celse isterim. Tarafları sulhen anlaşmaya ikna ederim. Sadeceprotokolü mahkemeye götürürüz biz ve iş biter. Benim müvekkil scalamçok değişik ve farklıdır. Hepsini bilseniz dudağınız uçuklar.Cumhurbaşkanları, generaller, siyasetçiler müvekkilim. Bu Allah’ın birlütfu bana. Bir gün anılarımı yazacağım o zaman müvekkil yelpazemigörürsünüz.

Siz ne tarz hukukçu olmak istediniz okulu bitirdiğinizde?

Benmağdurun ve mazlumun yanında yer almak isterim. Allah’a hamdediyorum kidava seçme şansım hep oldu benim. Haksız olanı savunmak zorunda hiçkalmadım. Avukatlar bir hakkın tesliminde rol alan insanlar olduğu içinmazlumun ve mağdurun yanında olmak başarıdır bence. Dava kazanmakönemli değildir.

Hiç suçlu olduğunu bildiğiniz ya da haksız olduğunu bildiğiniz birinin davasını almadınız mı? İyi hukukçu ne demektir?

Hiç
almadım, almam. Duygularımla hareket ederim her zaman. Önce insanolmalısın. İçgüdülerine göre hareket edemezsin. Bilinçli kasten birhaksızlığın içinde bulunan kimseyi savunmadım. Minareye bile bile kılıfhazırlamam. Tabii ki hukukta mutlaka her insanın savunulabilecek temelhakları vardır. İstisnasız eşitliktir bu. Kanlı katilin bile korunmayadeğer hakları vardır. Ama suçlunun lehine öyle ölü noktalar vardır kibunu onun lehine asla kullanmam. O bana geldiğinde “Senin savunulacakhakkın yok” derim.

Garipoğlu Davası’nı almam

Bu açıklıkta size gelenlerle konuşur musunuz?

Her zaman açık konuşurum. Son sözümü en başta söylerim. “Bana da mı lo lo” derim.

Cem Garipoğlu davasını alır mıydınız mesela?

Almam.Ama olayı anlamaya çalışırım. Aile beni aramıştı. Sonra kendilerigelmekten vazgeçti, gelmediler. Bu konuyla da ilgili hiç konuşmadım.Yargıda zaten. Ama karanlık noktaları olan bir dava o, geçelim bukonuyu.

Kuralları olan bir avukatsınız siz değil mi?

Kesinlikle. Müvekkillerim konuşamaz, bunu istemem. Bana vekalet verdiği andan itibaren konuşursa bırakırım o davayı.

Ve dindar birisiniz..

Benbu dünyada gerçek adaletin olacağına inanan bir insan değilim, budünyanın ötesini düşünerek yaşayan, davranan, hesap vereceğimidüşünerek, en büyük makama hesap vereceğimi düşünerek ne yacağnınıvurgulayan biriyim. Ben her zaman Allah’a beni doğru yola it diye duaeden biriyim, bu dilek insana çok az yanlış yaptırır. İnançlar çokönemli.

Başka ne kurallarınız var?

Bana birdava gelir. Asla hemen atlamam. Önce süzgecimden geçiririm. Çok iyidinlerim ne anlattığını. Anlattıklarını bana üç dört sayfada yazmasınıisterim. Bir komposizyon yazar gibi, her şeyi. Çünkü yazarkenkendisiyle yüzleşiyor.

Kompozisyonu yazdıktan sonra karısıyla ya da kocasıyla barışan oldu değil mi?

Buradanöpüşerek tekrar hayatlarına devam eden insanlar çok çıktı. Ama davasafhasına gelirse, mesela bu bir boşanma davasıysa karşı taraflamutlaka görüşmek istediğimi onlara söylerim. Karşı tarafı mutlakadinlerim. Hikayenin çatışan ve benzer yanlarını görmek isterim. Buevlilik gerçekten bitmiş midir bunu görmek isterim. Gerçekten bitmişsezorlamam sulhen bitirmek için ikna ederim. Son 10 yıldır benim ofisimdesulhen bitmiştir yüzde 70 davam.

Sulhen bitirmek ne demek?

Mahkemeyegitmeden taraflar ve avukatları bir protokol hazırlar işi bitiririz,sonra bunu mankemeye sunarız. Mahkemeden önce biz işimizi bitiririz.Çünkü hakim bizden daha iyi bilemez bu konuyu. Tarafları asgarimüştereklerde uzlaştırmak önemlidir. Çünkü hepimizin içinde kendimizinbile tanıyamayacağı bir hırs ve bencilce bir ihtiras vardır. Onlarıuyandırmadan, uyanmışlarsa yatıştırarak, soğuk kanlı bir şekilde, eskigünlerin hatrına olaylar bakılmalı. İnsanlara insan olmayıhatırlatırım. Kanunlar her şeyi belirlemiyor, geçmememiz gerekensınırlar var.

Müvekkilleriniz size, doktorlarına bağlandıkları gibi bağlanıyorlardır eminim.

Terapistgibi çalışıyoruz burada tabii. Güven duyuyorlar size bu çok önemli.Müvekkilinizle özdeşleşmemelisiniz. Ama çok yakın ilişkiye giriyorsunuztabii. Dolayısıyla müvekkilinizi çok iyi tanımalısınız. Önünüze gelenindavası alınmaz. Ben hayatımda kapıma Hatemi Hukuk Bürosu ya da KezbanHatemi diye yazmadım. Bilen gelsin. Herkes gelmesin. Çok hikayegörüyorum. Artık şaşırmam dediğim noktada öyle bir hikaye geliyor kişaşırıyorsunuz. İnsan insanın kurdu. Kadın kadının kurdu. Evliliklerinbitmesinde çoğunlukla sebep öteki kadın oluyor. Her şeyin para olması.İzahını yapamayacağınız para bilin ki ailenize büyük mutsuzlukgetirecektir. Erkekler kendi hantal ve yağlı vücutlarına karşılık tazebeden arıyorlar. Bu bir sapkınlık.

Karşı tarafla da mutlaka görüşürüm dediniz...

Avukatıyoksa kendisiyle avukatı varsa avukatıyla ya da beraber mutlakadinlemek isterim. Yüzde 99,9 gelirler. Direkt kendim ararım, görüşmetalep ederim. Benim için haklı olması önemlidir kişinin. Bunu anlamakiçin ve asgari müştereklerde buluşturmak için yaparım görüşmeyi. Vemutlaka dilekçeyi imzalatırım müvekkilime. Mutlaka. Çünkü sonradankarşılaştığım şeyler oldu “Aslında ben o parayı istemedim, avukatyazmış öyle ya da benim karım veya kocam öyle biri değildir avukatı onuyoldan çıkarıyor” gibi.

Eren Talu’yla konuştum ama davayı almadım

Magazinbasını için önemli olan karakterler, sizinle niye çalışmak istiyor onuanlamadım şimdi. Çünkü, anlattığınız kurallarınız onları sıkar. SibelCan, Defne Samyeli, Cem Hakko, Elif Dürüst, Mehmet Germiyanlığil. Bukişilerin avukatısınız siz..

Defne Samyeli bana gelmedi.Eren Talu geldi ama almadım davayı, sadece konuştuk. Defne Samyeli’nide almadım. Ama konuştum çünkü özel bir durum onlarınki ve susmalarıgerekir. Ben hak ve adalet için uğraşıyorum, mağdur olan da benibuluyor. Sibel Can çok aklı başında ve inanılmaz bir insan. SibelCan’da en çok hoşuma giden şey önce insan olması. Akıllı bir kadın.Nasıl davranacağını çok iyi biliyor, çok iyi konuşuyor. Çok iyi biranne. Çocuklarını çok iyi yetiştiren bir kadın. Benim çok taktirettiğim biri Sibel Can. Onu insan olarak çok seviyorum.

Müvekkillerimle dost olurum, öyle kurulan dostluklarım çok.

Ünlülerin davalarını gizli celse mi yapıyorsunuz?

Aslındabütün aile mahkemeleri gizli celse olmalı. Sadece taraf avukatlarıgirebilir o kadar başka avukat bile giremez o davaya. Bu ülkede özgürceboşanamıyorsun bile. Medya o kadar gereksiz işin içinde ki, gizli celseyapıyorum ben de.


O tetiği çektirenlerin yargılanması lazım

Hrant Dink Davası’nda da ailenin avukatısınız siz.

Budavada, yerimizde saydırmaya çalışıyorlar. Ama önümüzdeki celsedensonra ilerleyebileceğimiz ümidindeyim. Hrant Dink dosyasındatetikçilerin bir önemi yok. O tetiği çektirenlerin yargılanması lazım.Bu sistem öyle bir sistem ki Türkiye’nin yüzyıllık sarmalı. Ermenitopluluğu içinde ilk defa bir genç çıkıyor bütün örselenmelere rağmensorguluyor ve onu susturuyoruz. Bu sistemi mahkum ettirmemiz lazım.Yoksa o zavallı, uyuşturucu müptelası, toplum içinde kaybolmuşnoktalarla işimiz yok bizim. Onlardan çok var. Yasin’i (Hayal) benanlıyorum. Hatta onda birtakım duygular var “Ailesi olduğunu bilseydimböyle bir şey düşünmezdim” dedi. Özür diledi. Avukat Fuat Turgut “HayırErmeniler’den özür dilemiyoruz” dedi ve geri adım attırdı. Ogün (Samas)çok tehlikeli. Ogün gözünün içine baka baka hepimizi öldürür. ’Vurkomutu’nu ver ona, gözünü kırpmadan öldürür. Ama sisteminazmettiricileri önemli, onları biz biliyoruz, onların bu mahkemedemahkum olması gerekiyor. Bunu mahkeme heyetine ilk celsede söyledim.AİHM’e bu davayı sakın yollamayın, bu dava AİHM’e gitmemeli dedim. Hercelse aynı taleplerle ve hiç vazgeçmeden çıkıyoruz davaya. Özel celsezaten, sadece bu davaya bakılıyor. Derin devletinde derin devleti biziçok engellemeye çalışıyordu ama sanırım onları artık yavaş yavaşaşıyoruz. Önemli şeyler oluyor. Beklenilen hız yok ama ümitlendiricibirşeyler var. Perde aralandı. Ama hızdan hoşnut değilim. Çok netgözüken şeyler var, onları mutlaka hakimler de görüyor. Mutlaka tespitedilmesi gereken şeyler. Karar çıktığında görücez.


Ben ümitliyim açılacak inşallah

Fener Rum Patriği Bartholomeos’un da avukatısınız...

Buülkenin yetiştirdiği en renkli simalardan biridir, bu ülkenin çocuğudurBartholomeos. Çok önemli biridir. Türkiye onun farkında değil. Çokönemli bir misyonu ve vizyonu vardır. Onu anlamak biraz zamangerektirir çünkü çok mütevazı biridir. Çok kapalıdır. Ortodokscamiasının çok önemli bir lideridir. Benim çok çok değer verdiğimdostumdur. ABD’den fahri doktora unvanı aldı çok önemli bir ödül aldıçevre barış ve dialogla ilgili yaptıklarıyla ilgili. Çok nadir verilenbir ödüldür o. Dünyanın çok yerinde itibarı olan biridir. Krallar özeluçaklarını yollayarak toplantılara çağırıyorlar.

Ruhban okulu açılacak mı?

Çok ümitliyim, bence açılacak inşallah.

Destekliyorum, Tayyip Bey çok vicdanlı adam

AKP liderliğinde ilerleyen açılımları destekliyor musunuz? Birhukukçu olarak, dağdan inenlerin yargılanmaması normal mi sizce?

Kesinlikledestekliyorum. Allah, içindeki faşistlere rağmen bunu AK'P'ye nasipetti. Özellikle Tayyip Erdoğan’ın çok problemi var, içindeki faşistleriayıklaması lazım. İlk defa bu kadar karışık bir parti görüyorum.Yelpazesi inanılmaz karışık. Tayyip Erdoğan ateşten bir gömlekleyangına girdi. Çok vicdanlı bir adam. Allah korkusu taşıyan bir adam.Çok iyi empati kuran bir insan. Tayyip Bey’in çok doğru politikayaptığını görüyorum. Kendi partisi içinde bile çok sorunu var üstelik.Ama demokrasi budur, acıtır. DTP bu ülkenin bir gerçeği. Tayyip Beykadar anlamlı bulduğum diğer lider de Ahmet Türk’tür. Bütün o çilelihayatına rağmen onurlu bir duruş sergiliyor. Barışta onun katkısını çokönemsiyorum.