27 Kasım 2021

Vergiler yüzde 36,2 oranında artıyor mu; haber ve yorumlar hatalı mı?

Hazine ve Maliye Bakanlığı kanunun kendisine verdiği görevi ifa etti. Yani bir formalite yerine getirildi. Henüz vergilerin ne oranda artacağı belli değil!

Gazeteler birbiri ardına haber giriyor, siyasi parti liderleri dahi verginin yeniden değerleme oranında artırılmasını eleştiriyor. Oysa gelişme 3 Kasım 2021 tarihinde kesinleşen ve zaten kamuoyunun bilgisi dahiline giren 2021 yeniden değerleme oranının Resmi Gazete'de yayımlanmasından ibaret. Hazine ve Maliye Bakanlığı kanunun kendisine verdiği görevi ifa etti. Yani bir formalite yerine getirildi. Henüz vergilerin ne oranda artacağı belli değil!

Basında yazıldığının aksine Cumhurbaşkanının yeniden değerleme oranını değiştirme yetkisi yok. Yeniden değerleme oranında artan tutar ve hadleri artırma veya azaltma yetkisi var. Cumhurbaşkanı muhtelif kanunlardaki yetkisini kullanmazsa vergi ve birçok mali yükümlülük bu oranda (yüzde 36,2) artacak.

Cumhurbaşkanı yetkilerini kullanarak bazı yükümlülüklerin daha düşük oranlarda artmasını sağlayabilir. Ben şahsen artış oranlarında böyle bir farklılaştırma bekliyorum.

Yazarın Diğer Yazıları

Kur farkı istisnası Meclis'te Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi!

Mükellef lehine olan bir düzenlemenin onun aleyhine sonuç yaratması kabul edilemez!

Dövizini kur korumalı TL mevduat veya katılma hesabına dönüştüren kurumlara vergi istisnası geliyor!

13 Ocak’ta Meclis Başkanlığına sunulan bir kanun teklifi ile bankacılık sistemindeki toplam mevduat ve katılım fonu büyüklüğü içerisinde TL payının artırılması amacıyla, 31.12.2021 tarihi itibariyle mevcut yabancı paralarını TL’ye çeviren ve en az 3 ay vadeli TL mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirecek kurumlara bazı istisnalar getirilmesi öngörülüyor.

Enflasyon muhasebesinde endişeli bekleyiş sona erdi, erteleme geliyor!

Mademki vergisel etkisi olmayacak, neden düzeltme yapılacağı ve beyannamelere düzeltilmiş mali tabloların ekleneceği sorusunu cevaplandırmak lâzım