19 Haziran 2022

"Sahildeki Büyükanne" 2022 yazı trend tablosunda

Sosyal medya platformu Tik Tok, yaz sezonunda yeni bir trendin doğmasına neden oldu. "Coastal Grandmother" olarak adlandırılan ve bir yaşam felsefesinin uzantısı olan "yaşlı burjuva kadın" imajı, Amerika'da sosyal medyayı takip eden genç kızlar tarafından tıklanma rekoru kırıyor

Google'da, yüzde 900'den fazla oranında tıklanma ve aylık 1 milyar aktif kullanıcıya ulaşarak son yılların en gözde sosyal medya platformuna dönüşen Tik Tok, bünyesinde yarattığı fenomenlerle genç kuşağı etkiliyor. "Tik Toker" olarak adlandırılan yeni nesil fenomenler, yayınladıkları görsel ve videolar kanalı ile oluşturdukları mesajlarla birçok alanda etkili oluyorlar.

Moda, şüphesiz bu platformların en gözde dallarından biri olarak zirvedeki yerini koruyor. 

Tik Tok'ta hızla yükselişe geçen en son trend ise "Coastal Grandmother" olarak adlandırılıyor.

Türkçe karşılığını "Sahildeki Büyükanne" olarak yorumlayabileceğimiz bu eğilim, bizim nesil için yabancı değil aslında.

Amerikalı film yapımcısı Nancy Meyers'in başta 2003 yapımı "Something!s Gotta Give" (Aşkta Her Şey Mümkün) olmak üzere, beyazperdeye yansıttığı romantik ve sakin atmosferler, TikToker Lex Nicoletta'ya ilham vererek platforma taşımasına neden olmuş.

Filmde, Diane Keaton ve Jack Nickholson ikilisinin altmışlı yaşlarında yaşadıkları aşk hikâyesi anlatılıyor.

Zengin kadın yazarın, milyonerlerin yazlık evlerinin bulunduğu Long Island'daki muhteşem evinde yaşanan romantik ilişki, yalın bir dekorla tasarlanan, sağlıklı yemeklerin yenildiği, sahil boyunca uzun yürüyüşlerin yapıldığı, güneş batımına chardonney şarap içildiği lüks-zen bir atmosfer içinde geçiyor.

Ünlü ikilinin senaryo gereği yaratılmış olan atmosfere uygun olarak giydikleri kıyafetler "Coastal Grandmother" akımının iskeletini oluşturuyor. 

Muhteşem oyunculuk performansı ile gönüllere taht kuran Meryl Strepp'in 2009 yapımı "İt's Complicated" (İlişki Durumu Karışık) filminde yarattığı karakter de Lex Nicoletta'nın ilham perilerinden kanımca.

Benim jenerasyonun o yıllarda yaz aylarında giydiğimiz, tercihen Ralph Lauren marka keten gömlek, koton pantolon veya bermuda ve loofer pabuçlar bizim için geçmişte kalmış olsa da genç jenerasyonun merceğine takılmış durumda.

Başınıza hasır bir şapka, kolunuza da pazardan alış veriş yapmak için şık bir sepet taktınız mı Tik Tok kurbanı olarak aynanın önündesiniz. Tabii ki kaliteli bir markadan alınmış gözlükler de unutmamak lazım.

Devamlı yenilik sunmak gibi temel bir fikirden doğan moda endüstrisi, bir zamanlar ünlü tasarımcıların sezon öncesi sundukları defilelerden beslenir, büyük akımlar ve sezonluk trendler doğardı.

Günümüzde, hızlı modanın etkisini bir yana bırakırsak, trendleri artık sosyal medya platformları yönetiyor demek abartılı olmaz. Genç kitlenin ellerinden düşürmedikleri telefonlardan takip ettikleri moda fenomenlerinden etkilenerek devamlı tarz değiştirmeye yönelmeleri olağan duruma geldi.

Paris Londra, Tokyo, New York, Stockholm veya İstanbul, Bodrum... Artık dünyanın neresine gideresiniz gidin aynı imajı taşıyan gençlerle karşılamamanız mümkün değil.

Şimdilik Amerikalı gençler tarafından tıklanma rekoru kıran "Coaster Grandmother" akımında ise ilginç olan mikro etek, seksi elbise gibi kadınsı giyişiler yerine klasik bir çizginin ilgi görüyor olması.

Belki de son yıllarda dozu kaçmış olan dişilik unsurunun ön plana çıkmış olmasının verdiği bir bıkkınlık mı veya zen burjuvaziye olan bir hayranlık mı bilinmez ancak şimdilik bu trendin yükselişte olduğu bir gerçek.

Pandemi sürecinde yaşanan yasak ve korkuların ruh dünyamızda yapmış olduğu tahribat sonucu yeni arayışlar içine giren genç kitlenin, bir yaşam felsefesi çerçevesinde sunulan bu akıma ilgi duyuyor olmaları pek şaşırtıcı değil.

Sosyal medyada gözümüze sokulan Kardachian - Jenner'ların yarattıkları abartılı, sonradan görme tarz yerine alternatif olarak vitrinde görünmeyi sevmeyen ve daha yalın bir yaşam tarzını benimseyen felsefeye merakla yaklaşmaları şaşırtıcı değil.

Amerikalı aktris Anne Hathaway ve şarkıcı Selena Gomez, Instagram'a yükledikleri görsellerle "Sahildeki Büyükanne" trendine öncülük ediyorlar. Trend takibi konusunda kimselerden geri kalmayan ülkemiz gençleri bu akıma ilgi duyacak mı, göreceğiz. 

Mutlu pazarlar.

Yazarın Diğer Yazıları

2022 yılının sürprizi: Gotik akım

2000'li yıllarda, Y2K akımının bir uzantısı olarak altın çağını yaşayan gotik tarz, 2022 yılında tekrar radara girdi. Siyah rengin hâkim olduğu, deri, çivi, zincir, dantel aksesuarlı, korseli beyaz tenli kadın imajı günümüz kodlarına uygulanmış olarak geri geldi

2022 yaz sezonunda "eko-sorumlu" mayolar plajlarda

Moda dünyası, hava kirliliği ve ekolojik sorunların bilincine varmış olarak yeniliklerine devam ediyor. Petrolden sonra hava kirliliği konusunda ikincilik unvanına sahip olan moda endüstrisi, geri dönüşümlü kumaş ve materyallerde bir hayli yol kat etti. Son atılım ise mayo dünyasından geldi. Balıkçı ağları ve kumaş artıklarından elde edilen "econyl" kumaş, eko-sorumlu olduğu kadar dayanıklılık özelliği le de devrim yaratacak nitelikte

Vintage giysiler "bulunmaz Hint kumaşı" olma yolunda mı?

Geçmiş döneme ait tek ve özel ürün anlamına gelen "vintage" kavramı il kez 1990'lı yıllarda New York'ta doğdu. Zengin kadınların ve dönemin ünlü modellerinin başlattığı, 60-70'li yıllarda üretilmiş lüks markaların imzalarını taşıyan "anne-teyze sandığından" çıkmış giyesilerin kullanılmaya başlanması ve medyanın ilgisi ile yeni bir akım doğmuş oldu