Haberler

Kadır İnanır, Süleyman Turan'ı böyle uğurladı: Bir gün benim için de gelirseniz çok sevinirim

11 Eylül 2019 15:05

Usta oyuncu Süleyman Turan, Şakirin Camisi'nde son yolculuğuna uğurlandı. Sanat camiasından çok sayıda isim Turan’ın son yolculuğuna katıldı.

Kızı Beliz Turan, babası Süleyman Turan’ın tabutuna çiçek koyarken ünlü oyuncu Kadir İnanır, “Çok üzgünüm, gerçek bu. Bir gün benim için de gelirseniz çok sevinirim” dedi.

Geçirdiği kalp krizi nedeniyle 83 yaşında hayatını kaybeden Yeşilçam’ın usta isimlerinden Süleyman Turan’ın cenazesine Turan’ın kızı Beliz Turan’ın yanı sıra Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Orhan Gencebay, Hülya Koçyiğit, Kerem Alışık, Kadir İnanır, Ediz Hun, Nuri Alço, Menderes Samancılar, Şevket Çoruh, İlyas Salman, Yusuf Sezgin, Serdar Gökhan, Gürsel Tekin, Melih Çardak'ın da aralarında olduğu çok sayıda ünlü isim katıldı.

Cenazeye katılan Ediz Hun, “Bildiğiniz gibi biz beraber sinemaya girdik 1963 senesinde. Çok samimi, sevecen, esprili bir insandı. Sanat kabiliyeti de çok yüksekti. Büyük bir kayıptır. Mekânı cennet olsun. 57 senedir beraberdik” şeklinde konuştu.

Nuri Alço da üzüntüsünü dile getirerek, “Türk sinemasının başı sağ olsun. Çok karakterli, şahsiyetli ve düzgün, devamlı şaka yapmayı seven birisiydi. Festivallerde hepimizin güneşiydi. Allah toprağını bol etsin. Güzel şekilde uğurluyoruz onu. Allah herkese böyle ölüm nasip etsin” dedi.

Yeşilçam'ın ünlü isimlerinden Kadir İnanır da Süleyman Turan'ın vefatına dair üzüntüsünü şu sözlerle anlattı: “Bu hayatın gerçeği. Kaçınılmaz bir gerçek bu. Bütün insanlığın sonunda geleceği yer burası. Burada aslolan bu dünyadan giderken arkanızda büyük bir saygınlık, büyük bir sevgi, büyük bir ilgi, büyük işler bırakmış olmanız gerekiyor. Hayatın bence anlamı bu. Yoksa nasıl olsa ben de öleceğim deyip yaşadığın dünyanın gerçeklerine duyarsız kalarak, hiçbir konuyla ilgilenmeden sadece kendini düşünerek, yaşadığı toplumun sıkıntılarını paylaşmadan onların ortadan kalkması için verilen mücadelelerde ön sıralarda olmadan özellikle iyi insan ama daha önemlisi sanatçı kimliğine kavuşmanız mümkün değil. Süleyman kardeşimiz çok hassas bir insan olduğu için yaşadığı olaylardan büyük üzüntü duyarak gitti. Kendi karakteri ve kişiliği olarak çok tepki göstermeyen bir insandı. O bir karakter ve tercih meselesi. Bütün yaşayan insanlara özellikle sanatçılara, sanatı insanlar için yaptıklarını, onları aydınlatmak için üstün bir gayretle çalışmalarını toplumun yaşadığı bütün acıları yürekten paylaşmalarını diliyorum. Yoksa asla saygın olarak bu dünyadan gidemezsiniz. Gerçek bu, kaçınılmaz. Bir gün benim için de gelirseniz çok sevinirim.

Cenaze, öğle namazını müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi.