Haberler

TMMOB İstanbul Şubesi'den 'deprem' uyarısı: 10 milyon İstanbullu risk altında, okulların sadece yüzde 20'si güçlendirildi

06 Ağustos 2019 15:55

Haber-Kamera: Adil Ergin Bağcı 

17 Ağustos Depremi'nin yıl dönümüne sayılı günler kala İnşaat Mühendisleri Odası (TMMOB) İstanbul Şubesi uyardı.

"İstanbul'da 10 milyon insan depreme dayanıksız binalarda oturuyor" dedi. 

Şube başkanı Nusret Suna, 17 Ağustos'tan bu yana geçen 20 yılda deprem önlemleri konusunda bir arpa boyu yol katedildiğini söyledi. 

TMMOB'un İstanbul Şube binasında yapılan açıklamada bilgilendirmelerde bulunan Nusret Suna, depreme karşı güçlendirilen kamu binalarının da sınırlı kaldığını ifade etti. 

"Olası bir İstanbul depreminde çocuklarımızın can güvenliği tehlike altındadır"

"İstanbul Proje Koordinasyon Birimi'nin internet sitesinde yer alan bilgileri de paylaşan Suna, kamu binalarındaki deprem güçlendirmelerinin sınırlı kaldığını rakamlarla paylaştı. 

Suna "1135 okul binası, 115 sağlık binası, 38 yurt binası, depreme karşı güvenlikli hâle getirilmiştir. Fakat İstanbul'da toplam 6127 okul binası bulunmaktadır. İstanbul'da 190 hastane bulunmaktadır. Yurt sayısı 300 civarındadır. Güçlendirilen bina sayısı ile toplam bina sayısı arasındaki farkın hâlâ kapanamayacak kadar açık olduğu ortadadır" dedi. 

"10 Milyon'a yakın İstanbul'lu deprem güvenliği olmayan konutlarda yaşamaktadır"

10 milyona yakın İstanbullunun deprem güvenliği olmayan konutlarda yaşadığını belirten Suna, olası bir İstanbul depreminde en iyi senaryoda bile onbinlerce yapının etkileneceğini, yüzbinlerce insanın da hayati tehlike altında kalacağını ifade etti.

'Kentsel dönüşüm' ve 'İmar affı'na da değinen Suna, 'imar affı' ile güvenli olmayan yapıların koruma altına alındığı vurguladı. "20 milyona yakın yapı stoğunun büyük bir bölümü kaçak ve ruhsatsızdır" dedi. 

Basın açıklamasının ardından T24'ün sorularını yanıtlayan TMMOB İstanbul Şubesi Başkanı Nusret Suna, 10 milyon insanın neden risk altında olduğunu da şöyle açıkladı: 

"İstanbul'da iki milyona yakın yapı, konut olduğunu düşünüyoruz. Biz daha iyimser davranarak yüzde 50'sinin ruhsatsız ve iskansız olacağını ortaya koyduk. İnşaat mühendisliği biliminde bir yapı kaçak, ruhsatsız ve iskansız ise mühendislik hizmeti almamış, denetimsiz, riskli ve depreme karşı güvenlikli olmayan bir binadır. Yarıya yakını dediğimiz zamanda İstanbul'a ortalama 20 Milyon dersek 10 Milyon vatandaşımız risk altında"