Haberler

T24 kamerasından Çorlu: Tren faciası duruşmasında polis ailelere müdahale etti, mahkeme heyeti davadan çekildi

03 Temmuz 2019 20:12

Geçen yıl 8 Temmuz'da meydana gelen 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren kazası davasının ilk duruşması bugün gerçekleşti. Gergin başlayan duruşma öncesi mahkeme salonu önünde bazı aileler 'salonun küçük olması' nedeniye içeri alınmadı. İçeri alınmayan ailelerin protestosuna polis müdahale etti. Olayda hayatını kaybedenlerin yakınları, müdahaleleri mahkeme kapısı önünde alkışla protesto etti. Duruşmanın başlamanın ardından kısa bir süre sonra mahkeme heyeti davadan çekildi. Dosya Çorlu 2.Ağır Ceza Mahkemesi'ne verildi. 

25 kişinin hayatını kaybettiği kazada 10.00'da başlaması gereken davaya gelen aileler küçük bir duruşma salonu ayarlandığı için içeri giremedi. Mahkeme salonunun önünde “hak hukuk adalet, kaza değil cinayet” sloganları atıldı. Aileler salona alınmamalarını alkışlarla protesto etti. 

Duruşma salonuna alınmamalarını protesto eden ailelere polis müdahale etti. Polisler mahkeme kapısı önünü kapatarak bazı ailelerin içeri girmesini engelledi. 

Duruşma salonu önünde protestonun ardından aileler içeri alındı.

Mahkeme heyeti duruşmanın başlamasından kısa bir süre sonra davadan çekildi, dosya Çorlu 2.Ağır Ceza Mahkemesi'ne verildi. 

Mahkeme heyetinin çekilmesinin ardından kazada yakınlarını kaybeden aileler adliye önünde toplandı. Duruşma başlamadan önce mahkeme salonuna alınmayan aileler, kendilerini ilgilendiren bir davada neden içeri alınmadıklarını sorguladı. Ailelerin avukatı yaptığı açıklamada, sorumluların yargılanması için mücadeleye devam edeceklerini, kazanın ardından geciken müdahale için hesap verilmesi gerektiğini söyledi. 

Heyetin davadan çekilmesine yakınlarını kaybeden aileler tepki gösterdi. Oğlu Oğuz Arda Sel'i kaybeden Mısra Öz Sel, mahkeme heyetinin çekilme kararı sonrası "Biz bunun için mi bekledik bir yıl boyunca? Kalkmıyorum, buradan hiçbir yere gitmiyorum" dedi. 

Kamera: Berk Özdemir
Kurgu: Faris Kasioğlu