Haberler

Süslü kadınlar bu yıl da bisikletleriyle yollardaydı

17 Eylül 2023 19:31

T24 Video

'Süslü Kadınlar Bisiklet Turu' bu yıl da Türkiye'nin dört bir yanında yüzlerce kadının katılımıyla gerçekleşti.

"Avrupa Hareketlilik Haftası" ve "Dünya Otomobilsiz Kentler Günü" kapsamında yapılan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" Edirne’den Diyarbakır’a dek pek çok ilde düzenlendi.

Ankara'da 9. kez düzenlenen “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" Gençlik Parkı Büyükşehir Belediye Tiyatrosu önünden başladı. Ulus, Maltepe, Bahçeli güzergahlarını izleyen katılımcılar rengarenk bisikletleriyle gezdikten sonra toplanma noktasına dönerek bisiklet turunu tamamladı.

Diyarbakır'da da renkli görüntülere sahne olan ”Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" Merkez Kayapınar ilçesindeki Rojava Parkı'nda başladı. Etkinliğe katılan bisikletli kadınlar, trafik ekiplerinin gözetiminde merkez Sur ilçesinde bulunan Dağkapı Meydanı'na kadar pedal çevirdi.

Safranbolu'da renkli kıyafetler giyen kadınlar süsledikleri bisikletleriyle tur attı. Safranbolu’da 11'inci kez düzenlenen bisiklet turunda kadınlar Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı'nda bir araya geldi. Bisikletlerine "Bisiklet En İyi Psikologdur", "Bisiklet Güzelleştirir" ve "Bisiklet Medeniyettir" yazılı dövizler asan kadınlar, balon, çiçek ve oyuncaklarla süsledikleri bisikletleriyle tur attı.

Edirne’de 8. kez düzenlenen tur, Saraçlar Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı önünde başladı. Yaklaşık 50 bisikletli kadının katılımıyla, Saraçlar Caddesi'nden geçerek Karaağaç Mahallesi'ndeki Lozan Anıtı'na kadar süren turun ardından kadınlar Edirne Belediyesi Bandosu'nun seslendirdiği şarkılar eşliğinde dans edip fotoğraf çektirdi.

Adana, Mersin ve Osmaniye'de de "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" düzenlendi. Adana'da renkli kıyafetler giyen kadınlar, İstasyon Meydanı'nda toplandı.

Bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlikte, kadınlar süsledikleri bisikletleriyle şehirde tur attı. Başlangıç noktasında sona eren programa erkekler de katıldı.

Mersin'de de rengarenk giyinen kadınlar, Adnan Menderes Bulvarı'ndaki Özgecan Aslan Barış Meydanı'nda bir araya geldi. Kadınlar, balon, çiçek, pankart ve oyuncaklarla süsledikleri bisikletleriyle şehir turu yaptı. Çocuklar ve erkeklerin de kadınlara eşlik ettiği etkinlikte, keyifli anlar yaşandı. Osmaniye'nin Kadirli ilçesindeki Dr. Hüseyin Kabasakal Parkı'nda toplanan kadınlar şehir turu yaptı. Katılımcıların süsledikleri bisikletleriyle çeşitli caddeleri gezdiği program, Kadirli Öğretmenevi'nde son buldu.

Burdur da, "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" etkinliğinde renkli görüntülere sahne oldu. Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar, bisikletlerini balonlarla ve kurdelelerle süsledi. Şarkılar eşliğinde bisikletlerine binen kadınlar, şehir turu attı. Kadınlar turun ardından zumba yaparak eğlendi.

Ordu'da  da “gerçekleştirilen etkinlikte kadınlar Altınordu ilçesi Rıhtım mevkisinde toplandı. kız çocuklarının da anneleriyle katıldığı etkinlikte, kadınlar bisikletlerini balon ve çeşitli malzemelerle süsleyerek sahil güzergahında tur atıldı.  

Elazığ'da yaklaşık 150 kadın, bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla "Süslü Kadınlar Bisiklet Turu" etkinliği gerçekleştirdi. Renkli kıyafetler giyen kadınlar bisikletlerini balon, çiçek ve oyuncaklarla bisikletlerini süsledi. Cumhuriyet Meydanı'nda bir araya gelen kadınlar süslü bisikletleriyle şehir turu attı. 

Afyonkarahisar'da düzenlenen bisiklet turu Kent Meydanından başladı ve kadınlar, trafik ekiplerinin gözetiminde pedal çevirdi.

Mardin'de gerçekleştirilen  “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nda bir araya gelen kadınlar, Vali Ozan Caddesi'nden yaklaşık 3 kilometre pedal çevirip, turu başladıkları noktada tamamladı.