Haberler

Somalı madencilerin Ankara yürüyüşü 8. gününde: "Manisa Valiliği, patronları kollama, madenciye yolu aç"

12 Ekim 2019 15:37

Manisa’nın Soma ilçesinden 301 işçinin yaşamını yitirdiği facianın ardından tazminatsız işten çıkarılan madenciler Ankara yürüşlerine 8. günde de devam ediyor. 

5 yıldır tazminatları ödenmediği için Bağımsız Maden İşçileri Sendikası öncülüğünde Ankara’ya yürüme kararı alan madencilerin yürüşü, Manisa Valiliği'nin kararı gerekçe gösterilerek 5 Ekim'den itibaren Manisa-Kırkağaç girişinde engelleniyor.

8 gündür jandarma barikatıyla yolun kapatılmasına karşı oturma eylemi başlatan madenciler, bugün kaymakamlığın önünde basın açıklaması yaparak Manisa Valiliği'ne tepki gösterdi. Açıklamada, "Keyfi, hukuksuz ve patron yanlısı bir tutumla yürüyüşümüzü yasaklayan Manisa Valiliği'nin kararına karşı mücadelemiz devam ediyor. Valiliği bir kez daha bu hatasından geri dönmeye çağırıyoruz: Patronları kollama, madenciye yolu aç. Yola çıkarken söylediğimiz sözün arkasındayız: Tazminatlarımız hesaba yatana kadar mücadeleye devam edeceğiz, geri dönmeyeceğiz" denildi. 

Açıklamada işçilerin, eylemlerinin 5. gününde aralarından 5 temsilcinin Ankara’ya giderek ve AKP Grup Başkanvekili ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Özlem Zengin ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Bekir Gezer ile sorunlarının çözümüyle ilgili görüşmenin detayları da anlatıldı. 

Bakanlık yetkilileri ile yapılan görüşmelerden olumlu izlenim edindiklerini belirterek, “Bakanlıkla gerçekleştirdiğimiz görüşmede heyetimiz tarafından sunulan tezlerin haklı olduğu, bu mağduriyetin giderilmesi için somut adımlar atılacağı mutabakatı ile sonuçlanmıştır” denildi.

Bugün madencileri CHP Manisa Milletvekilleri Özgür Özel, Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Bekir Başevirgen de ziyaret etti.