Haberler

Ordu'da su arbedesinde gözaltına alınan vatandaş: “Bize Amerikan polisi gibi davrandılar”

“Bir köyü karşısına alıp kimse güç gösteremez”

05 Ağustos 2022 14:53

Ordu’nun Fatsa ilçesinde DSİ tarafından kaynak suyunun bir alabalık tesisine kiralanmasına karşı çıkan mahalleli ile görevliler arasında yaşanan arbedede jandarmanın sert müdahalesine maruz kalan vatandaşlar, “Amerikan polislerinin siyahilere davrandığı gibi bize davrandılar” diye yakındı.

Olay, ilçeye bağlı Sefaköy Mahallesi'nde 26 Temmuz'da meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, mahallelinin kaynak suyu, DSİ tarafından bir alabalık çiftliği firmasına kiralandı. Kaynak suyunun mahallenin içme suyu ihtiyacını karşıladığını belirten vatandaşlar kararın iptali istemiyle Fatsa Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı. Yerel mahkeme dava sonucunda kiralama kararını iptal etti. Firmanın temyiz başvuru üzerine Yargıtay, yerel mahkeme kararını bozdu. Firma yetkilileri mahalledeki evlere giden kaynak suyunu kesmeye çalıştı. Bunun üzerine vatandaşlar ile firma görevlileri arasında gerginlik yaşandı. İhbar üzerine olay yerine sevk edilen jandarma ekipleri, çıkan arbedeye sert şekilde müdahale etti, mahalle muhtarı dahil 11 kişi gözaltına alındı. Vatandaşlar tarafından kaydedilen görüntüler, ABD'nin Minnesota eyaletinde George Floyd adlı siyahi vatandaşın gözaltı sırasında polis tarafından boğazına basılarak öldürülmesini akıllara getirdi.

Olayın üzerinden yaklaşık 10 gün geçerken, mahalleli sularının kesildiğini ve mağdur olduklarını belirtti. Jandarma ekiplerinin çıkan arbedede kendilerine çok sert müdahalede bulunduğunu söyleyen mahalleli, olayın ardından devlet yetkililerinden kendilerine ulaşanların olmadığını, mağdur olduklarını vurguladı.

Sefaköy Mahallesi sakinlerinden olan, gözaltına alınan ve jandarma ekipleri tarafından sert müdahalelere maruz kalan 60 yaşındaki Mustafa Küçük, “Biz, yıllardan beri çocukluğumuzdan bu yana içtiğimiz suyu mahkeme kararıyla kesmeye gelmişler. Yaklaşık 70 hane buradan su içiyor. Bu halk susuz kalmasın diye mücadele ettik, kendimizi ortaya koyduk. İster istemez ‘bu bizim suyumuz, gelin anlaşalım’ dedik ancak kimse yanaşmadı. Sonrasında askerin sertliği il karşılaştık. Yani başımıza gelen bunlardır. Biz haklı olarak suyumuzu savunuyoruz. Hiçbir şekilde asker ve başka biriyle tartışmaya niyetimiz yoktur. Bizi askerlere suyumuzu kesmemelerini söyledik, o anda kadınlar deponun üzerindeydi. Kadınları deponun üzerinden fırlatınca biz galeyana geldik. İstemeden de olsa olayın içerisinde kendimizi bulduk. Hiçbir şekilde askerimize de el kaldırmadık, sert müdahalede bulunmadık, kötü söz söylemedik ancak maalesef asker bizi darp etti. Biz gözaltına alındık, ifade verdik ve geri geldik. Şu anda sularımız akmıyor, taşıma su ile değirmen döndürmeye çalışıyoruz” dedi.

Mahalle sakinlerinden 63 yaşındaki İsmail Aktaş, gelen kaynak suyunun hem çiftliğe hem de mahalle halkına yettiğini ifade ederek, “60 senelik suyumuz burada çeşitli yerlerde kabotajlarımız vardı, buralardan suyumuzu evlerimize götürüyorduk. 2011 yılının Mayıs ayında alabalık çiftliği bu suyu kiralamış. Ancak burada akan su bize saniyede 12 litre su geliyor, biz bunun bir buçuk litresini kullanıyoruz. Geri kalan su aynı şekilde tahliyeden geri akıyor. Önceden devletin yaptığı depo eskimişti, yola su kaçırıyordu. Zaten o yıkılan depoya da su buradan gidiyordu. Ama biz o depoyu yeniledik bu buraya taşıdık” ifadelerine yer verdi.

Bir köyü karşısına alıp kimse güç gösteremez” diyen Aktaş, “Bizi burada Amerikan filmlerinde ve Amerika’daki polislerin siyahilere yaptığı baskı gibi, bir belgeseldeki aslanların başka hayvanların üzerine çullanması gibi, asker burada bir kişinin üzerine 5 asker olarak geldi. Benim üzerimde burada 5 tane asker vardı. Müdahale çok sert oldu. Kolundan kurşun yaralı oğlumun üzerinde 5 asker vardı. Burada bizlere kaymakamımız ve valimiz yardımcı olmadı, bu konuda kendileri ile görüşülmedi” şeklinde konuştu.

Mahallenin azası Rekabi Yıldız, yaşanan olayı şöyle anlattı:

Bu köyümüzün suyu alabalık çiftliğine Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından kiralanmış. Bu suyumuz çok fazla geliyor ancak kanunen kestiler. Kanunen hak onlara verildi ancak bizim bu kaynaktan başka içecek suyumuz da yok. Bu nedenle su kesilmeye geldiğinde biz direniş yaptık, kendi hakkımızı savunduk. Sonra jandarma ekipleri geldi bizleri epey darp etti. Konuyla ilgili bizi valilik, kaymakamlık ve sivil toplum örgütlerinden kimse aramadı, sadece milletvekillerimizden arayanlar oldu. Jandarma bize bir anda müdahale etti, sonra bizi alabora etti ve nefes aldırmadı. 11 kişi gözaltına alındı ve bu şekilde sonuçlandı. Ancak ilerleyen süreçte ne olacağını bizler de bilmiyoruz.”