Haberler

Kulübeleri kaldırılan sokak köpekleri için açlık grevine başladı: İş, aş değil, kulübelerin gelmesini istiyorum

03 Aralık 2019 13:12

Adana'nın Çukurova ilçesinde İpek Şahin isimli bir vatandaş, parkta bakımlarını üstlendiği sokak köpekleri için kurduğu kulübelerin belediye ekipleri tarafından kaldırılarak başka bir parka taşınması nedeniyle imza kampanyası ve açlık grevi başlattı.

Hayvanların kış şartlarında zorlanacağını belirten Şahin, başlattığı imza kampanyası ve açlık grevinin amacının, kulübelerin parka tekrar yerleştirilmesi olduğunu söyledi. 

Şahin, "Hayal Park'ta insanların evcil hayvanlarını gezdirdiği noktaya taşınan kulübelerimin tekrar yerine taşınması için 10 Kasım’dan bu yana verdiğim savaşı tüm Adana biliyor. Başvurmadığım yer kalmadı. Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, çevredeki vatandaşlardan şikayet aldıklarını söylemiş. Kim şikayet ediyorsa tarafsız bir alanda konuşalım. Ben burada hayvanları besliyorum, üşümemeleri için bakımlarını sağlıyorum. 'Ses var' diyorlar. Kuş ötecek, kedi miyavlayacak, köpek havlayacak. Doğal seslerin önüne geçmenin mantığını biri izah etsin" diye konuştu.

Şahin, "Bu kulübeleri kurarken Kimsesiz Hayvanları Koruma Derneği (KİHAYKO) desteği ve güvencesiyle kurdum. 5119 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’na göre sokaklar, parklar, bahçeler hayvanların yaşam alanıdır. Eğer bu köpekler burada yaşamayacaksa belediye görevlileri neden buraya suluklar koymuş? Bu suluğu buraya koyuyorsa kedi de köpek de kuş da gelir. Ben belediyeden iş, aş istemiyorum. Kulübelerin buraya gelmesini istiyorum. Belediye hayvanseverleri takdir edeceği yerde böyle mi cezalandırıyor?" dedi.