Haberler

İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasına yapılan itiraz 4. kez Danıştay’da: Kadınları kapının dışında bıraktılar

23 Haziran 2022 10:46

İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararına karşı açılan davanın 4. duruşması bugün Danıştay 10. Dairesi'nde görülmeye başlandı. Duruşma öncesi kadın örgütlerinin Danıştay'ın bahçesinde basın açıklaması yapılmasına izin verilmedi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, duruma tepki göstererek "Bu kez hiçbir hukuki neden gösterilmeden bizi kapının dışında bıraktılar. Kadınları değil katilleri durdurun” dedi.

Kadınlar ve LGBTİ+'lar için hayati öneme sahip olan İstanbul Sözleşmesi'nin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bir gece yarısı iptal edilmesine karşı açılan davalar Danıştay'da görülmeye devam ediyor. Bugün Danıştay 10. Daire’de son grup duruşmalar yapılacak. Duruşmayı takip etmek için barolar başta olmak üzere kadın örgütleri ve siyasi parti temsilcileri Danıştay önünde bir araya geldi.

Kadınların her duruşma öncesi Danıştay bahçesinde yapılan basın açıklamasına bu kez izin verilmedi. Polisin, Danıştay dışında bir alanda yapılmasını önerdiği basın açıklamasına kadın örgütleri karşı çıktı. Ardından polisin gösterdiği alanın dışında açıklama yapmak isteyen kadın örgütleri, basın mensuplarının o kısma alınmamasına "Basın buraya" sloganı atarak tepki gösterdi. Bunun üzerine kadınlar, gazetecilerin bulunduğu alanda açıklama yaptı.

"Bizi kapının dışında bıraktılar"

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, açıklama yapılmasına izin verilmemesine tepki göstererek “Her duruşma öncesi Danıştay bahçesinde açıklama yaparak duruşmaya giriyorduk. Bu kez hiçbir hukuki neden gösterilmeden bizi kapının dışında bıraktılar. Kadınları değil katilleri durdurun” dedi.

TIKLAYIN- Danıştay savcısından İstanbul Sözleşmesi mütalaası: AYM, Anayasa'ya aykırılığı incelesin

TIKLAYIN- Danıştay savcısı, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararının iptalini talep etti