Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Selo'nun kendisi aslında Kürt değildir, Zaza'dır!

"Terörist başını bırakacaklarmış, Selo'yu bırakacaklarmış, bu ülke bir hukuk devleti"

13 Nisan 2023 09:30

T24 Video

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal D- CNN Türk ortak yayınında Edirne Cezaevi'nde bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la ilgili sözleri gündem oldu. Erdoğan, Selahattin Demirtaş'a yönelik "Selo'nun kendisi aslında Kürt değildir, Zaza'dır!" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kanal D ortak canlı yayınında soruları gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Erdoğan’ın Selahattin Demirtaş hakkında söyledikleri dikkat çekti.

"Bu ülke bir hukuk devleti"

Erdoğan, seçimin kritik olmasının nedenlerinden birinin, milli güvenlik olup olmadığının sorulması üzerine, "Milli güvenlik noktasında dediklerinize katılıyorum. Çünkü ne diyorlar, terörist başını bırakacaklarmış, Selo'yu bırakacaklarmış. Bu ülke bir hukuk devleti. FETÖ'nün içerideki uzantılarını bırakacaklarmış, KHK'dan suçları olanlar bırakılacakmış. Bu hukuk devletinin hukukiliği nerede? Bunu nasıl diyebilirsin? O zaman demekki her gücü eline alan bütün cezaevlerinin kapılarını açtım, açıyorum. Herkes serbest.

Bunların hepsi oy saikiyle yapılan şeylerdir. biz gelirsek bunları serbest bırakacağız. Onun için oylar bize. bunu zaten karşımızdaki şahıs kaç kere Meclis kürsüsünden haykırdı. Biz hukuk devletinin içerisinde bunu oya tabiletmek için bu tür vaatlerde bulunamayız. Bu bir hukuk devletinin ahlaki anlayışına uygun değil" dedi.

"Zaten Selo'nun kendisi aslında Kürt değil, Zaza'dır"

"Siz genel af düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine Erdoğan, cumhurbaşkanlığı adaylığını genel af üzerine bina etmediğini belirterek, şöyle devam etti:

"Ama bay bay Kemal buralardan ne elde ederim bunun gayreti içerisinde. Ülkeyi terör örgütlerine teslim etmeye gayret ediyorlar. Diyarbakır'da 51 yavrumuzun ölümüne neden olan Selo değil mi? Şimdi bu 51 yavrumuz, bunlar Kürt kardeşlerimiz, evlatlarımız değil miydi? Zaten Selo'nun kendisi aslında Kürt değil, Zaza'dır. Ama ne yapıyor, Kürt evlatlarımızın da ölümü üzerinden kendisine bir rant devşirmeye çalışıyor. Sokağa döktü ve 51 Kürt yavrumuz öldürüldü.

Hatta araçla üzerinden çiğneyerek geçtiler. Bütün bu gerçekler ortadayken maalesef şu anda bakıyorsunuz bay bay Kemal de Meral Hanım da diğerleri de bunları dışarı çıkarmak için bu tür vaatlerde bulunuyorlar. Aynı şekilde FETÖ ile ilgili vaatleri de var. Nitekim şu anda listelerine de zaten bu tür isimleri de koydular, koyuyorlar."

TIKLAYIN | Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce AKP'nin 9 kez çıkardığı imar affı için konuştu: Bu işin affı maffı olmaz

TIKLAYIN | Erdoğan, 'Kılıçdaroğlu’na TOGG hediye etmeyi düşünür müsünüz' sorusuna yanıt verdi: Parasını verir alır

TIKLAYIN | Cumhurbaşkanı Erdoğan: IMF'ye uçkuru kaptırırsanız yandı gülüm keten helva