Haberler

Çorlu tren faciasından yaralı kurtulan mağdur: Fark edilmeseydi 2 gün önce aynı nedenle aynı kazayı yaşayacaktık

03 Temmuz 2019 12:04

25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren faciası davasının ilk gününde, yakınlarını kaybedenler ve yaralananlar adalet arayışları için Çorlu Adliyesi'ndeydi.

Facia mağduru: Fark edilmeseydi 2 gün önce aynı nedenle aynı kazayı yaşayacaktık

Faciadan yaralı kurtulan Süleyman Doğru, 1 Temmuz 2019 tarihinde bindiği trenin Lüleburgaz'da durdurularak, Seymen'de menfez çökmesi olduğu gerekçesiyle, 5 saat bekletildiğini söyledi. Doğru, "2 gün önce yaşandı daha bu olay. Fark edilmeseydi, aynı nedenle aynı kaza yaşanacaktı" dedi. 

Kaza günü, trende bulunan ve olaydan yaralanan Süleyman Doğru mağduriyetini şu sözlerle dile getirdi: "Kolumda sinir yaralanması ve yırtıklar var. Gittiğim yerlerde sıkıntılar yaşıyorum, doktorlar acilen fizik tedavi görmem gerektiğini söylüyor ancak hâlâ sıra bekliyorum, öncelik görmedim." 

Onlarca kişi, mahkeme salonunun fiziksel yetersizliği sebebiyle salona alınmadı

Ailelerin ve yaralıların duruşma salonuna girememesine de tepki veren Doğru, "Bu olayın üstünü örtmek istiyorlar, asıl suçlu olmayanlar yargılanıyor, asıl suçlular dışarıda geziyorlar" diye konuştu. 

Faciada oğlunu kaybeden bir kişi de mahkeme salonuna alınmaması karşısında, "Ben hırsızlık yapmadım, kaçakçılık yapmadım; ben buraya hakkımı aramaya geldim, siz ise benim karşıma devletin polisini dikiyorsunuz, ben oğlumu kaybettim" sözleriyle tepkisini ifade etti.  

Yakınını kaybeden bir diğer mağdur, "6 aylık bebeğin hesabını vereceksiniz" dedi. Salona alınmamalarıyla ilgili öfkesini şu sözlerle dile getirdi: 400 yaralının olduğu, 25 kişinin hayatını kaybettiği bir davanın duruşması, 130 kişilik salonda olmaz. Biz daha büyüğünü talep etmiştik, dikkate alınmadı. Bu mu adalet sarayınız? Duruşma bugün olmasın, sığabileceğimiz bir salona taşınsın."

Hayatını kaybedenlerin ailelerine destek olmak amacıyla gelen bir kadın da  "Arkadaşlarım için buradayım, hayatını kaybedenlerden biri benim çocuğum da olabilirdi. Bizim ülkemizde canlar bedava, birinin buna dur demesi gerekiyor, başka canlar yanmasın" diye konuştu.  

Faciada kızını kaybeden Zeliha Bilgin ise sanıklardan birinin kendisine gülmesi üzerine sinir krizi geçirdi,  "Devletiniz batsın, evladımın hakkını vereceksiniz!" dedi.