Haberler

CHP'li Ağbaba: Bu yılki bütçe çiğ köfte bütçesidir; asgari ücretli ve memurun karnını en ucuza doyurduğu şey çiğ köfte

18 Aralık 2019 17:07

Bütçe görüşmelerinde konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba “Bu bütçe çiğ köfte bütçesidir. Bir tarafta, 3 TL'ye çiğ köfte dürümüyle karnını doyuranlar; diğer tarafta, 40 günlük bebeğe tek taş yüzük takan görgüsüzler” dedi.

“Bu yılki bütçeye bir isim bulmak gerekirse her halde en uygun isim “çiğ köfte bütçesi” olurdu” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;

“Bundan on yedi yıl önce sınırlı sayıda çiğ köfteci varken, geldiğimiz bu noktada şehirlerde en çok açılan iş yeri çiğ köfteci dükkânları. Bakkalı, şarküteri, daha doğrusu, küçük esnaf kepenk kapatırken her sokakta, her caddede, her mahallede çiğ köfteci dükkânları açılıyor. Türkiye'nin her yanında, bütün şehirlerde en çok çiğ köfteci dükkânları var. Niye? Çünkü fakirin fukaranın, asgari ücretlinin, yüzde 4 zam verdiğiniz memurun en ucuza karnını doyurduğu şey çiğ köfte, dürümü 3 TL. Siz çiğ köftenin tadını da fiyatını da bilemezsiniz çünkü siz saraylarda yemeye alışıksınız.

“2019 yılı hiç kuşkusuz şatafat ve israfla akla geldi. Çünkü 31 Mart ve 23 Haziran’da bazı gerçekler, gün yüzüne çıktı. Makam araçları, konutlar, o kadar israf var ki hiçbir şeye sığmıyor. Belediye makam odalarının arkasında, hamam var, sauna var… Yine, aynı kayyımların bakanlara, devlet görevlilerine 600 bin lira hediye aldığını bu dönemde gördük."