Spor

Bitiş çizgisinde tepki çeken hareket: 40 yaşındaki eski milli yüzücü, 13 yaşındaki rakibini çarparak düşürdü

08 Mayıs 2019 11:14

Muğla’nın Marmaris ilçesinde geçen hafta gerçekleştirilen Uluslararası Arena Aquamasters Yüzme Şampiyonası'nda 40 yaşındaki eski milli sporcu Tolga Öcal’ın kıyıya çıktıkları sırada 13 yaşındaki rakibi Seyfi Diker’i çarparak düşürmesi hem sporseverlerin hem de sosyal medyanın tepkisini çekti. Havanın kapalı, gözlüğünün buğulu olması nedeniyle küçük sporcuyu görmediğini, çarptığını da fark etmediğini iddia eden Öcal, ‘bitiş anında centilmenliğe aykırı davranışta bulunduğu gerekçesiyle yarışma dışı bırakıldı ve diskalifiye edildi.

Pazar günü gerçekleşen 1500 metre yarışında 11-13 yaş grubunda yarışan Deniz Yüzme Spor Kulübü’nden Seyfi Diker, parkuru en önde tamamlayıp sudan birinci çıktı. Bu esnada 40-44 yaş kategorisinde yarışan ve 10. kez gerçekleştirilen aynı organizasyonda daha önce birçok genel klasman şampiyonluğu bulunan Üsküdar Su Sporları yüzücüsü Tolga Öcal, finiş çizgisinde sudan hemen önünde çıkan kendisinden 27 yaş küçük sporcuya çarparak düşürdü. Kadınlar kategorisinde yarışa ferdi olarak katılan Ukraynalı Iryna Bolshakova, olayın ardından yarışı ilk sırada bitirirken Tolga Öcal çizgiyi ikinci sırada geçti.

Diskalifiye edildi, bir sene boyunca Aquamasters şampiyonalarında yarışamayacak

Aquamasters Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre Öcal, bitiş anında centilmenliğe aykırı davranışta bulunduğu tespit edilerek yarışma dışı bırakılıp diskalifiye edilirken; açık yaş genel ve 40-44 yaş kategorisi sıralamasını etkileyeceğinden olayın vuku bulduğu an itibarıyla kayıtlara geçirildiği kaydedildi. Açıklamada, 2006 Seyfi Diker’in ise parkuru başarıyla ilk sırada tamamladığı ve şampiyonanın hemen sonrasında gerçekleştirilen ödül töreninde altın madalya aldığı belirtildi.

Onur konuğu olarak yarışmalarda yer alan Dünya ve Avrupa Masterlar Yüzme Şampiyonu Irina Bolshakova’nın eşi ve çocuğuyla birlikte şampiyonaya katıldığını ve yaşanan talihsiz olayla hiçbir ilgisi bulunmadığını ileten Aquamasters Yönetim Kurulu’nun açıklamasında şu ifadelere de yer verildi:

“Şampiyonanın son günü yaşanan fair play ruhuna aykırı müessif hadiseye dair Aquamasters Yönetim Kurulu’nun değerlendirmesi sonucunda centilmenliğe aykırı davranışta bulunan sporcuların bir yıl süre ile şampiyonalarımızda yer alamayacağı maddesinin yarışma talimatnamelerimize eklenmesi kararı alınmıştır.”

Sözcü gazetesinin haberine göre, olayın görüntülerinin sosyal medyada yer alması sonucu açıklama yapan eski milli yüzücü Öcal, havanın kapalı, gözlüğünün buğulu olması nedeniyle küçük sporcuyu görmediğini, çarptığını da fark etmediğini iddia etti. Öcal, yarış sonrası Diker’le çekilen fotoğrafını da paylaşıp özür diledi.