Haberler

5 Dakika Adalet: Emine Bulut'un katili "yarı zamanda cezadan kurtulup özgürlüğüne kavuşabilir"

T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu, haftanın hak ihlallerini değerlendirdi

25 Ekim 2019 09:30

T24 Ankara Temsilcisi Gökçer Tahincioğlu, haftanın hak ihlâllerini değerlendirdiği 5 Dakika Adalet'te bugün, kızının gözünün önünde eski eşi tarafından öldürülen Emine Bulut cinayeti davasındaki kararı değerlendirdi.

Katil Fedai Varan'a indirim hükumleri uygulanmadan müebbet hapis cezası verildiğini hatırlatan Tahincioğlu, aslında Varan'ın cezasının hafifletilmiş olduğuna, çünkü nitelikli cinayet suçundan hüküm giymediğine dikkati çekti. Buna ek olarak, 2015'ten bu yana İnfaz Kanunu'nda yapılan değişiklikler sebebiyle Varan'ın 25-30 yıllık hapis cezasının da azalabileceğini belirten Tahincioğlu, Adalet Bakanlığı'nın üzerinde çalıştığı infaz indirimi tasarısının da cezayı azaltabileceğini ekledi ve "Bundan faydalanan kişiler aslında yarı zamanda cezadan kurtulup özgürlüklerine kavuşuyorlar" diye konuştu. 

Geçtiğimiz hafta tutuklanan ve yerine kayyım atanmasıyla görevden alınan Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı'nın suçlandığı "örgüt üyeliği" iddiasını değerlendiren Tahincioğlu, "Burada bakılması gereken Mızraklı hakkındaki soruşturmalar değil, örgüt üyeliği suçunun ne kadar kolay yöneltilebildiği" dedi. 

Geçtiğimiz hafta ortaya çıkan ve 8 aydır kayıp olan Mustafa Yılmaz'ın durumuna da dikkati çeken Tahincioğlu, Yılmaz'ın eşinin "Çok zayıflamış, hiç konuşmuyor, avukat istemiyor, hiçbir şey söylemiyor" sözlerine dikkati çekti.