Ahmet Altan, cezaevi yazılarıyla André Malraux Ödülü’ne değer görüldü: "Özgürlük dersi veriyor"

Fransa’nın prestijli sanat ödüllerinden André Malraux Ödülü bu yıl siyasî kurmaca dalında Ahmet Altan’ın cezaevinde kaleme aldığı “Dünyayı Bir Daha Göremeyeceğim" kitabına verildi

26 Kasım 2019 14:00

Ahmet Altan cezaevinde yazdığı ve henüz Türkiye’de yayımlanmayan Dünyayı Bir Daha Görmeyeceğim kitabının Fransızca edisyonuyla siyasî kurmaca dalında André Malraux Ödülü’ne layık görüldü. Alexandre Duval-Stalla başkanlığındaki jüri, ödülün bu seneki kazananlarına ilişkin açıklamasında Altan’ın cezaevinde yazılarıyla “özgürlük dersi verdiğini” belirtti. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Altan’ın metinleri zarif bir zekâ, iyicil bir mizâh ve iktidarın yalanları karşısında tavizsiz bir vizyon barındırıyor. Şunu bilsin ki kitaplarla sürekli firar ettiği hücresinde bir avuç özgür kadın ve erkek onun umutlarını, hayallerini ve kaçışlarını paylaşıyor.”

Fransız yazar, siyasetçi ve eski Kültür Bakanı André Malraux anısına verilen ödüle kurmaca dalında geçtiğimiz yıl Gölgelerin Kralı romanıyla İspanyol yazar Javier Cercas değer görülmüştü. Ödülün parasal karşılığı ise Malraux’nun La Condition Humaine (İnsanlık Durumu) ile Fransa’nın en prestijli edebiyat ödülü Goncourt’u kazandığı yıl ile uyumlu olarak 1933 euro.

Je Ne Reverrai Plus Le Monde bu sene Actes Sud yayınlarından Fransız okurlarla buluşmuştu. Fransa’nın en zengin çeviri kitap kataloğuna sahip yayınevlerinin başında gelen Actes Sud’ün eski direktörü Françoise Nyssen, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un kabinesinde bir dönem Kültür Bakanlığı görevinde bulundu.

Her sene iki kitaba verilen ödülün sanat üzerine deneme dalında sahibi ise İspanyol ressam Goya üzerine yazdığı Visions De Goya (Goya Vizyonları) kitabıyla Belçikalı yazar Stéphane Lambert’in oldu.