Her hatıra bir mini dram

OA_Rewhat

Hatıran Yeter

REWHAT

Alfa Yayıncılık

Başkarakterimiz çizerin kendisi, naif dünya görüşüyle sürekli ters köşede kaldıkça o, biz hem gülüyor hem hüzünleniyoruz...

ÖMER ALTAN

Duygusal münasebetleri görselleştiren silsile geçmişten günümüze süregelir. Gözlemi kuvvetli halefler seleflerine eklenir. Şimdiyse el alıp eskilerden Rewhat Arslan temize çekmektedir içimizdeki keşişlemeleri, görmekte ve göstermektedir. Mizahı ızdıraba bulayan çizer ikinci kitabını mini dram etiketli öykücüklerle örmüş. Yâd edilen hatıralarda tüm figürler sıcak bakışla resmedilirken iyilikle kötülüğün yerini talihsizlikle anlayış alıvermiş.

Gerçekçiliğe dönük taramalar da mevcut kitapta, abartılı üsluplaştırmalar da; resim de, karikatür de. Geniş bir çizim spektrumunda kalem oynatan genç ustanın trajikomik kareleri hızlıca içine çekiyor okuru. Sayfaları çevirdikçe gülümsemek garantili evet ama hissiyatın dikenli soğuğu da hikâye ikliminde her daim üfürmekte. Üretimde çeşitliliği kucakladığı anlaşılan Rewhat'ın, çizgi romana meylini arttırdıkça daha da hacimli başarılara uzanması sürpriz olmayacaktır, 232 sayfalık kitabın kapağını kapatan herkes kolayca onaylayabilir bunu.

Modern dünyada hayaletleşen bir ozan yüreklinin yaşam kesitlerini izlemekteyiz. Başkarakterimiz çizerin kendisi, naif dünya görüşüyle sürekli ters köşede kaldıkça o, biz hem gülüyor hem hüzünleniyoruz, çünkü biliyoruz aynı mayadanız hepimiz, alışmamız gerektiği söylenen bu yeni dünyada rahat edemiyoruz, kıyafetlerimiz büyük geliyor belki seneye diyoruz, tam oturmuyor hiçbir parça yapbozdaki yerine, "Son Model" parçasındaki nü modelin ısıtma masrafına etkisi misali karmaşaya kesiyor devinim. Şaşırıyor, kırılıyor, kavrayamıyoruz ama yaşamaya devam etmekten başka seçenek olmadığına göre, sineye çekip, tedirgin heveslerle, zorlama tebessümle ilerliyoruz. Rewhat da ara sokaklardaki acılı anılarımızı toplaya toplaya güzelliğin dokunduğu satırlar ve kareler sunmaya uğraşıyor, kimi zaman karşılaşıyoruz Tatavla'da, börekçide ya da rock barda, dertleştikçe daha bir insana benziyoruz, asla gerçek dünyada olmuyor bu, daima orada oluyor, bir başka mini dramın ortasında.

"Çocukluktan kalma alışkanlıkla kadınları Leyla gibi güzel, erkekleri Mecnun gibi derbeder" çizdiğini kayda geçirmiş olan sanatkârın meşhur kedisi Arife'nin takipçileri izdihamlaşırken diğer işlerinin de bir araya getiriliyor olması nitelikli mizah arayan okurlar için dev hizmet. Hızlı okunup dimağda uzun zamana yayılan feyizli anektodlar okuyanı tazeleyecektir.

Kendimizi neşelendirme vergisini ödemenin tam zamanıysa, gündeliğin boğucu çölünde vaha gibi görünecektir bu sempatik anlatılar. "Gönül Kurusu" parçasındaki "Sesi medrese çeşmesi gibi huzur veren o kızı" dinlemeye benzer Rewhat'ın çizgiromantik komedilerini hatmetmek. İçimiz sıkıldıkça yerel ve hakikatli ağrı kesicilere ihtiyaç duymuyor muyuz, acının damarda kıvrıla kıvrıla köpürdüğü günlerde gülebilmek ne büyük nimet, gülmek ama birbirimize değil, birlikte.

Yirmi karikatüresk parçada duygu dalgalanmalarına sürüklenip rutinden uzaklaşmak isterseniz bu kitabı edinin. Biraz gülün, hatırlayın biraz, kaçırdıklarınızı ve kaçanları düşünün, kimi satırların altını çizip tekrar okuyun, kelime oyunlarıyla hüzünlü şakalar arasında bir molaya çıkarın kendinizi, uzun lafın kıssası kısalan ömrü uzatmış olun başkasının deneyimleriyle. Aşk mı arzu mu bilmeden kolaylıkla birilerine tutulabildiğiniz o günlere dönüp bakmış olun, hatıraların sizi çakırkeyifleştirmesine izin verin.

Süper kahramanlar hakkında "Erişilmez güçlerini mutlak iktidarlarını pekiştirmek için kullanan bu karakterlere bileniyordum içten içe" cümlesini yazmış olsa da Rewhat, hâlis takipçileri süperli maceralarda da onun dokunuşunu görmek gibi bir gizli ümidi büyütmektedirler, bu da nazar boncuğu olarak iliştirilmelidir elbet bu metne dost. Yeniyetmeliğin şampiyonları da gençliğin gönül ilişkilerine odaklanan yeteneğin radarında dolanmaktadır belki, bilinmez bu fakat ufuk genişlemeye devam etmelidir, farklı çizgiler farklı tonlarla süslendikçe ortaya çıkacak yeni eserler hepimize usâre olacaktır. Rızık Pizza'dan sipariş verir ve bekleriz, anılardaki hoşlukların yeniden zuhurunu beklediğimiz gibi.