Ekonomi

Yolcu sayısı 5 milyonu geçmeyen bölgedeki havalimanı ihalesinde 12 milyon yolcu garantisi verilmiş

22 Ekim 2020 09:16

Temeli 2013 yılında dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından atılan Çukurova Bölgesel Havalimanı ihalesi 26 Ekim’de yeniden yapılacak. CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu, Çukurova Havalimanı ihalesinde verilen yüksek sayıda yolcu garantisine dikkat çekti.

Sözcü'nün haberine göre, Erdoğdu, Adana, Mersin ve Osmaniye illerine de hizmet vermesi planlanan havalimanının ilk ihalesinin 357 milyon Euro yatırım maliyeti ve yap-işlet-devret modeli ile 2011'de yapıldığını ancak ihaleyi alan firmanın verilen garantilere rağmen kredi bulamaması nedeniyle ihalenin 2015'te iptal edildiğini hatırlattı.

Limak-Kalyon-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu'nun elenmesinin ardından iptal edilen Çukurova Havalimanı ihalesinin ‘adrese teslim' olarak yeniden yapılacağını aktaran Erdoğdu, “Hemen yanında büyük bir havalimanı olan Çukurova Havalimanı için 12 milyon yolcu garantisi verildiği söyleniyor. Adana Şakirpaşa Havalimanı'nın yıllık kapasitesi 5 milyon olduğu ortadayken bu havalimanı için 12 milyon yolcu garantisi verilmesinin izahı yok” diye konuştu.

CHP'li Aykut Erdoğdu, ihale şartnamesinde, idareyi devre dışı bırakacak değişiklikler yapıldığına dikkat çekerek “Ödeme dengeleri tamamen yüklenici lehine düzenlenmiş. Yüklenici lehine yapılan bu revizyonlar ihalenin gideceği adresi şimdiden ilan ediyor. 26 Ekim'de yapılacak ihalede bu sonucu hep birlikte göreceğiz. Umarım beni yanıltırlar. Kamu Özel İşbirliği sisteminin böyle devam etmesine izin verilemez” dedi.