Gündem

Yerli otomobil, İtalya'dan geldi

Ön gösterimi 27 Aralık'ta yapılacak olan yerli otomobilin İtalya'dan 2 hafta önce geldi

23 Aralık 2019 11:26

27 Aralık’ta Gebze’de ön gösterimi yapılacak olan Pininfarina tasarımlı yerli otomobil, İtalya’dan Türkiye’ye getirildi.

Dünya Gazetesi’nden Aysel Yücel’in haberine göre; Türkiye'nin otomobilinin tanıtımına sayılı günler kala, proje ile ilgili önemli bir bilgi daha ortaya çıktı. 27 Aralık'ta Gebze'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla ön gösterimi yapılacak olan Pininfarina tasarımlı yerli otomobilleri, İtalya'dan Türkiye'ye Ege Ekspres’in taşıdığı öğrenildi.

Pininfarina tasarımlı araçlar, yaklaşık 2 hafta önce Çeşme Gümrük Kapsı'ndan Gebze'ye getirildi. Ege Ekspres, TOGG ile yapılan lojistik iş birliğini önceki gün şirketin Linkedln hesabından duyurarak, “Bu önemli projenin lojistik sürecini yürütmenin haklı gururunu yaşıyor ve dünya lansmanını merakla bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

Pininfarina, dünyanın en ünlü ve en büyük otomotiv tasarım şirketlerinden biri. 1930'da kurulan şirket esas olarak ününü Ferrari ve Lambhorgini tasarımları ile kazansa da Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Maserati, Cadillac, Volvo ve Peugeot gibi çok sayıda markaya tasarımlar yapıyor. Milli otomobilin tasarımı için Pininfarina ile iş birliği yapan TOGG yönetimi, araçların İtalya'dan Türkiye'ye taşınması için 65 yıllık geçmişi ile lojistik sektörünün köklü şirketlerinden olan Ege Ekspres ile anlaştı. Uluslararası ve yurt içi karayolu taşımacılığının yanı sıra, intermodal ve deniz taşımacılığı hizmeti de sunan şirketin, Türkiye'nin yanı sıra İtalya Trieste'de ofisi bulunuyor. Filosunda binden fazla aracı bulunan Ege Ekspres, 2 bini aşkın müşteriye hizmet veriyor.

Ön gösterim 27 Aralık'ta

Milli Otomobil'in ön gösterimi, 27 Aralık Cuma günü Bilişim Vadisi'nde yapılacak. Tanıtıma katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Otomobili'ni Osmangazi Köprüsü üzerinden geçerek test edecek. Yerli otomobilin üretimi 2022 yılında başlayacak. İlk araç C SUV olacak, 2030 yılına kadar toplam 5 model ve 3 facelift (makyaj) gerçekleşecek.