Gündem

Yeniden Refah’tan yerel seçim açıklaması: AK Parti'den gelen bir teklif yok, teklife göre ittifak süreçlerini değerlendiririz

19 Eylül 2023 23:50

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Siyasi İşler Başkanı Suat Kılıç, 31 Mart 2024 yerel seçimlerine ilişkin “AK Parti'den gelen bir teklif yok. Ve bugün itibariyle Yeniden Refah Partisi 81 il ve 922 ilçe de seçime kendi adaylarıyla katılmak üzere çalışmalarını devam ettiriyor. Yarın bir teklif geldiği takdirde İstanbul için gelirse İstanbul özelinde İstanbul ve Ankara için gelirse iki il özelinde başka illeri kapsarsa o iller özelinde bizden istenen nedir? Gelen tekliflere göre ittifak süreçlerini değerlendiririz” dedi. 

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Siyasi İşler Başkanı Suat Kılıç, partisinin Genel Merkezi’nde Merkezi Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından gündeme ilişkin açıklama yaptı. 

AB üyeliğine dair Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini değerlendiren Kılıç, “Türkiye alternatifsiz değildir. AB, Türkiye ile müzakerelerini tamamen durdurma ve bağları koparma kararı alacak olursa Türkiye’nin hızla farklı alternatiflere yönelmesi ve AB’den bu anlamda bağımsız ama ekonomik anlamda ilişkilerini sürdüren bir performansla yoluna devam etmesini temenni ediyoruz” dedi. 

İsveç’in NATO üyeliği, Anayasa değişikliği ve yerel seçimlere ilişkin konuşan Kılıç, şunları söyledi: 

“Yeniden Refah Partisi olarak terör örgütlerini himaye eden ve Kur’an-ı Kerim’e karşı organize saldırıların adresi ve kamu otoritesi olarak en ufak bir tepki vermeyen İsveç’in NATO üyeliğini Türkiye açısından bir milli güvenlik sorunu olarak nitelendiriyoruz. Terör örgütlerini himaye eden İsveç’in NATO’ya üyeliği TBMM’de onaylanmayacaktır.

“Sivil anayasa çalışmalarını destekliyoruz”

Yürütülen sivil anayasa çalışmalarını destekliyoruz. Ancak anayasanın kapalı kapılar ardında değil. Toplumsal katmanların katılımıyla hazırlanması gerektiğini de bu vesileyle ifade ediyorum. Yeni anayasa, katılımcı, çoğulcu ve tabii ki de sivil olmalıdır. Demokratik olmalıdır. Kuvvetler ayrılığını denge ve denetim mekanizmalarını, adaleti mutlaka sağlayıcı nitelikte olmalıdır.

“Yeniden Refah Partisi seçime kendi adaylarıyla katılmak üzere çalışmalarını devam ettiriyor”

AK Parti'den gelen bir teklif yok. Ve bugün itibariyle Yeniden Refah Partisi 81 il ve 922 ilçe de seçime kendi adaylarıyla katılmak üzere çalışmalarını devam ettiriyor. Yarın bir teklif geldiği takdirde İstanbul için gelirse İstanbul özelinde İstanbul ve Ankara için gelirse iki il özelinde başka illeri kapsarsa o iller özelinde bizden istenen nedir? Bize vaat edilen nedir? Bizim kendi seçmenimizi aday profilimizi ve seçmenlerimizin tercihini korumak üzere alabileceğimiz tavır ve yaklaşım nedir? Bunun kararını veririz. İttifakın bu anlamda karşısında değiliz. Gelen tekliflere göre ittifak süreçlerini değerlendiririz.”