Dünya

Yeni çalışma yasasına tepki: Yunanistan’da işçi ve memurlar 24 saatliğine iş bıraktı 

Fotoğraf: ekathimerini.com

21 Eylül 2023 19:58

Yunanistan’da yeni çalışma yasasına tepki gösteren işçi ve memurlar 24 saatlik grev kapsamında iş bıraktı.  Binlerce kişi Atina'da grev yürüyüşü yaptı. 

Yunanistan'da öğretmenler, doktorlar ve ulaşım personelinin yanı sıra binlerce kamu sektörü çalışanı, Haziran ayında yeniden seçilen hükümetin planladığı iş kanunu değişikliklerine karşı başkent Atina'da bir grev yürüyüşü yaptı. 

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, bu düzenlemeyle kayıt dışı çalışmanın ortadan kalkacağını ve genel olarak istihdamı artıracağını savunurken işçi sendikaları ve muhalefet bunun işçi haklarına bir saldırı olduğunu ve "barbarca koşullar" yaratacağını söylüyor.

Yunanistan'ın en büyük kamu sektörü sendikası ADEDY, Mücadeleci İşçi Cephesi Sendikası (PAME) ve diğer sendikaların çağrısı üzerine ülkede bir günlük iş bırakma grevi yapıldı. Bu grev, grev, Miçotakis hükümetinin ikinci dönem için yeniden seçilmesinden bu yana yapılan ilk grev oldu. 

Tren ve otobüs seferleri azaltıldı, devlet hastaneleri acil durum personeli ile çalıştı ve birçok okul kapandı. Eylemciler, milletvekillerinin bu hafta kabul edilmesi beklenen değişiklikleri tartıştığı parlamentoya yürüdü.

ADEDY, internet sitesinde yaptığı açıklamada "Tasarının geri çekilmesini talep ediyoruz" dedi. 

Yasa tasarısı, işçi ve memurların günde 13 saat kadar çalışmasına açık kapı bırakıyor. 74 yaşına kadar çalışmaya da esneklik getiren yasa tasarısı işçilerin hak ettikleri ücret artışı taleplerine de son veriyor.