Gündem

Varlık Fonu Başkanı: Varlık Fonu’nu henüz ailem de anlamadı

“TVF banka değildir, hazine değildir, merkez bankası değildir, özelleştirme idaresi değildir”

17 Ekim 2019 10:00

Türkiye Varlık Fonu'nun (TVF) bağımsız denetim raporları, kurulduğu 2016 yılından bu yana ilk kez TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'na sunuldu. TVF Genel Müdürü Zafer Sönmez Varlık Fonu'nu ailesi dahil bir çok kişinin henüz anlayamadığını belirtirken “TVF banka değildir, hazine değildir, merkez bankası değildir, özelleştirme idaresi değildir” diyerek milletvekillerine anlatmaya çalıştı.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre Sönmez, 2018 yılı denetim raporlarını da kasım ayına kadar Meclis'e getireceklerini belirtirken MHP Milletvekili Mustafa Kalaycı, TVF'nin bir kamu kurumu olduğunu, bu nedenle denetimin bağımsız kurumlarca değil kamu adına denetim yapan Sayıştay tarafından yapılması gerektiğini, bu konuda adım atılmasına ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Geçen yılın ekim ayından bu yana sürekli ertelenen TVF'nin denetim raporlarını TBMM'ye sunumu dün yapıldı. Sunumu Sönmez ve teknik ekibi gerçekleştirdi. Ancak CHP Milletvekili Abdüllatif Şener, TVF faaliyetlerinin genel müdür değil, karar alıcı konumda bulunan dönemin yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile yeni yönetim kurulu başkan vekili Berat Albayrak ile kurul üyelerinin sunması gerektiğini söyledi.

Genel Müdür Sönmez, TVF'yi ailesi dahil bir çok kişinin henüz anlayamadığını belirtirken milletvekillerine TVF'yi “TVF banka değildir, hazine değildir, merkez bankası değildir, özelleştirme idaresi değildir” diyerek anlatmaya çalıştı.