Gündem

Valilik, İstanbul'dan gönderilen sığınmacı sayısını açıkladı

Suriyelilerin kayıtlı oldukları illere taşınmaları için verilen süre 30 Ekim'e kadar uzatıldı

27 Ağustos 2019 12:38

İstanbul Valiliği, bir ayı aşkın sürede "düzensiz göçle gelen 16 bin 423 kaçak göçmenin Geri Gönderme Merkezleri'nin bulunduğu illere sevk edildiğini" bildirdi.

İstanbul Valiliği, kayıt dışı Suriyelilerin durumu ve mevzuata uymayan tabelalarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Düzensiz göçle kaydı olmayan Suriyelilere ilişkin olarak denetimlerin devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, şöyle dendi:

"Valiliğimizin koordinasyonunda 12 Temmuz - 25 Ağustos 2019 tarihleri arasında; düzensiz göçle gelen 16 bin 423 kaçak göçmen, bakanlığımızın belirlediği geri gönderme merkezlerinin bulunduğu illere sevk edilmiştir. Bunların geri gönderme işlemleri sevk edildikleri merkezlerde sürdürülmektedir. İlimizde kayıtsız 4 bin 500 Suriyeli, bakanlığımızın belirlediği illerdeki geçici barınma merkezlerine sevk edilmiştir. Başka illere kayıtlı geçici koruma kapsamındaki Suriyelilerin, kayıtlı bulundukları illere dönüşleri devam etmektedir."

"Süre 30 Ekim 2019 tarihine kadar uzatılmıştır"

Belediye, muhtarlar ve Suriye sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle yapılan istişare ve değerlendirmeler sonucunda Suriyelilerin kayıtlı oldukları illere taşınmaları için 20 Ağustos 2019 tarihine kadar verilen sürenin 30 Ekim 2019 tarihine kadar uzatıldığı açıklandı. Açıklamada ayrıca şu ifadeler yer aldı:

"Başka illere kayıtlı Suriyelilerden; 2018-2019 eğitim öğretim döneminde İstanbul'da öğrenim gören temel eğitim ve ortaöğretim öğrencileri ve aileleri, aile bütünlüğünün temini ve insani gerekçeler dâhilinde, ilimize kayıtlı ailelerin diğer illere kayıtlı olan fertleri, Annesi ya da babasını kaybetmiş, yakınlarının himayesindeki (öksüz-yetim) çocuklar,  İstanbul'da yatırımı bulunan ve istihdam sağlayan Suriyelilerden, başvuru tarihinden 3 ay öncesinde aktif olarak faaliyette bulunduğu resmi olarak tespit edilen işletmelerin sahipleri ile çekirdek aileleri, Üniversite eğitimine devam eden öğrenciler, Durumlarını belgelendirmeleri ve ilgili mevzuatın öngördüğü şartları taşımaları kaydıyla ilimize kayıt yapılacaktır."

"437 İş yeri tabelası uygun hale getirilmiştir"

"Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü ve ilgili kurum temsilcilerinden oluşan ekiplerimiz, çalışma hayatında kayıt dışı istihdamın önlenmesi için Rehberlik faaliyetlerine devam etmektedir" denilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Bu dönemde 24 bin 344 iş yeri ziyaret edilerek, işveren ve çalışanlarına rehberlik hizmeti verilmiştir. Valiliğimizce 25 Ağustos 2019 tarihine kadar yapılacağı belirtilen rehberlik hizmetleri, meslek odalarımızın talepleri doğrultusunda 30 Ekim 2019'a kadar uzatılmıştır.  İş yeri tabelalarının mevzuata uygun hale getirilmesine ilişkin çalışmalarda bugüne kadar 12 bin 224 iş yerine rehberlik hizmeti verilmiştir. Mevzuata uygun olmayan 437 iş yeri tabelası uygun hale getirilmiştir. 1681 iş yeri tabelasının da mevzuata uygun hale getirilmesi için çalışmalar devam etmektedir."